25.02.2020.
 
Dang Qui - królowa chińskich ziół PDF Drukuj Email
Redaktor: Ewa Hanrahan   
06.07.2011.

    Dang Qui, Chińska angelika (Radix Angelicae Sinensis), po polsku Arcydzięgiel chiński - to po żeń-szeniu najbardziej honorowane zioło w medycynie chińskiej. Jest nawet nazywane „królową chińskich ziół'' oraz  „kobiecym żeń-szeniem'', ponieważ od  wielu wieków znalazło główne zastosowanie w leczeniu chorób kobiecych. Dang Qui jest jednym z wielu rodzajów ziołowych angelik, inne znane to japońska Angelica Autiloba, europejska Angelica Archangelica  i amerykańska Angelica Atropurpurea. Każdy z tych rodzajów jest  tradycyjnie używany do leczenia innych schorzeń, np. europejska odmiana leczy stany zapalne, amerykańska schorzenia układu pokarmowego, chińska i japońska tradycyjnie były i są używane głównie w leczeniu chorób kobiecych.

Zmieniony ( 04.10.2011. )
Czytaj
 
Uważaj co pijesz! PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.07.2011.

    Latem, podczas upałów sięgamy po większe ilości płynów. A ponieważ wybór coraz większy, warto się zastanowić, czym ugasić pragnienie. Do najpopularniejszych napojów należą wszelkiego rodzaju cole. Zobaczmy z czego składa się Coca-Cola (do niedawna było to wielką tajemnicą): woda, płynny ekstrakt koki, kwas cytrynowy, kwas ortofosforanowy, kofeina, cukier, sok z limonki, wanilia, karmel, tajemniczy składnik 7X, alkohol, olejek pomarańczowy, olejki - cytrynowy, z gałki muszkatołowej, kolendry, z kwiatów pomarańczy gorzkiej (neroli) i cynamonowy.
    Cukier działa szkodliwie na nasz organizm, a w 100 ml coli jest go aż 11g (2 łyżeczki), w jednym litrze 110 g (20 łyżeczek)! Kilka minut po wypiciu puszki, człowiek czuje się pobudzony z powodu dostawy kofeiny i cukru. 

Zmieniony ( 13.10.2012. )
Czytaj
 
Mineralna czy kranówka? PDF Drukuj Email
Redaktor: Tadeusz Wojtaszek   
06.07.2011.

    Będąc w Unii Europejskiej, musimy przyzwyczaić się do zmian w określeniach niektórych produktów. Także do tego, że naturalna woda mineralna może nie mieć składników mineralnych i być produkowana… ze zwykłej wody!
Dotychczas nazwa „naturalna woda mineralna” oznaczała wodę z bogactwem składników, do picia w celach dietetycznych i zdrowotnych. „Naturalna woda mineralna to woda podziemna, czysta, mająca właściwości odżywcze lub dietetyczne, zawierająca powyżej 1000 mg/dcm3 rozpuszczonych składników mineralnych (…) lub zawierająca w określonym stężeniu jeden ze składników mających znaczenie fizjologiczne (wapń, magnez, sód, żelazo, chlorki, siarczany, wodorowęglany)”. W 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, w którym nie ma już definicji naturalnej wody mineralnej.

Zmieniony ( 04.10.2011. )
Czytaj
 
Nasiona jak skarby PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Barnaś   
06.07.2011.

    Czy nasiona pszenicy, fasoli, lnu mogą być uznane za skarb przechowywany w sejfach?  Oczywiście że tak! Naszym narodowym majątkiem są także - o czym nie zawsze pamiętamy - nasiona rodzimych roślin. Najcenniejsze z nich przechowuje się w bankach genów istniejących w każdym kraju. Wytworzona w procesie hodowlanym różnorodność biologiczna stanowi dziedzictwo narodowe, dorobek kulturalny i naukowy, podobnie jak wszelkiego rodzaju dzieła sztuki. Nasiona roślin są nawet cenniejsze, ponieważ mają znaczenie dla zdrowia i życia ludzi jak i całej rodzimej przyrody. Banki genów wymieniają informacje i współpracują ze sobą w celu ochrony zasobów genowych w Europie. W innych regionach świata istnieją podobne sieci o takich samych zadaniach.

 

Zmieniony ( 04.10.2011. )
Czytaj
 
Przepisy z kuchni dr Budwig PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.07.2011.

Pasta 
Zmiksować (przez około 5 minut):
- 6-8 łyżek oleju lnianego - osoby chore, 2-4 łyżek - osoby zdrowe, dzieci - 1g/kg masy ciała,
- 12,5 dkg chudego białego twarogu,
- mały kubeczek naturalnego jogurtu (0% tłuszczu), maślanki lub kefiru dla uzyskania właściwej konsystencji.
Mikser powinien być z naczyniem i nożami tnącymi w środku, a nie ubijak do piany czy mieszacz do ciasta. Pasta powinna mieć jednolitą konsystencję, zbliżoną do majonezu. Po przyrządzeniu przechowywać ją w lodówce (do 48 godzin).
Tak przygotowaną pastę można przyrządzać według upodobania, dodając przyprawy i różnego rodzaju komponenty.

 

Zmieniony ( 04.10.2011. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 14 z 14
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk