16.07.2020.
 
Zła słodycz PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Barnaś   
03.07.2013.
      Jedną z przyczyn coraz powszechniejszego występowania cukrzycy jest stosowanie w przemyśle cukierniczym słodzika o niewiele mówiącej nazwie: syrop skrobiowy. Informacja o jego negatywnym działaniu pojawiła się ostatnio w mediach. W produktach spożywczych występuje on też pod nazwami: syrop glukozowo-fruktozowy, izoglukoza, słodzik naturalny. Ta substancja słodząca jest wytwarzana z mąki pszennej lub kukurydzianej (być może z kukurydzy gmo). Jest oczyszczonym i zagęszczonym wodnym roztworem produktów hydrolizy węglowodanów z cukrów prostych (glukozy i fruktozy) otrzymywanym z kukurydzy przetworzonej na skrobię. W procesach chemicznych z udziałem enzymów i kwasów powstaje z niej płyn zawierający 42% fruktozy, 55% glukozy. Wyrób ten dodaje się do napojów, soków, słodyczy, także do przetworów owocowych i warzywnych. Cechuje go duża słodkość (1 t cukru zastępuje się 1,1 tony izoglukozy). Lekarze ostrzegają, że ten produkt biochemii prawdopodobnie przyczynia się do powstawania cukrzycy typu II.
                                                       Organizm odczuje
      Udowodniono, że jeśli rano wypijemy napój lub zjemy produkt z tym słodzikiem, organizm przerobi na tkankę tłuszczową całodzienny nasz pokarm. Fruktoza zostanie przetworzona na najgorszy rodzaj tłuszczu zbierający się wokół narządów wewnętrznych. 
Spożywanie produktów z syropem skrobiowym zwiększa apetyt, a jedna porcja produktu słodzonego syropem zaspokaja całodobowe zapotrzebowanie na węglowodany. Dostarczanie organizmowi wysokoprzetworzonych cukrów prostych (glukozy, fruktozy) prowadzi do tzw. reaktywnej hipoglikemii, czyli gwałtownych zmian poziomu insuliny i glukozy we krwi. Nadmiar fruktozy powoduje zagrożenie dla zdrowia. Jest ona przerabiana szybko, z ominięciem niektórych procesów metabolicznych. Spożywanie żywności z syropem glukozowo-fruktozowym zakłóca procesy metaboliczne. Fruktoza ulega metabolizmowi szybciej niż glukoza. Wątroba dostaje w dużej ilości fruktozę, co prowadzi do zwiększenia syntezy kwasów tłuszczowych i zwiększa wydzielanie lipoprotein o niskiej gęstości, a te są przetwarzane w lipoproteidy LDL (zły cholesterol).
          Syrop skrobiowy oferuje się także pszczelarzom do zimowania pszczół. Okazało się jednak, że powoduje on zwiększenie śmiertelności rodzin (…). 
                                                                               Więcej w numerze 26 Porad na zdrowie
                                                                                                       Małgorzata Barnaś
Zmieniony ( 23.11.2013. )
 
Extasy - żmiertelne wyluzowanie PDF Drukuj Email
Redaktor: Jacek Wrona   
03.07.2013.
     Do narkotyków zmodyfikowanych należą również tzw. entaktogeny. Ważniejsze z nich to:
* MDA - 3,4-metylenodioksyamfetamina. Wykorzystywano ją jako środek przeciwkaszlowy, uspokajający i znoszący łaknienie. W postaci wolnej oleista ciecz, w „handlu” głównie jako chlorowodorek w postaci proszku, tabletek, kapsułek. Pod koniec lat 60. i na początku 70., znany na nielegalnym rynku narkotykowym jako „Love Drug” lub „Mellow Drug of America”. Dość niebezpieczny, był przyczyną wielu zgonów. Obecnie jego znaczenie jest niewielkie
* MDMA - /Extasy, Adam, XTC/. Narkotyk pierwszy raz zastosowano w 1914 r. jako środek obniżający łaknienie, lecz z powodu negatywnych następstw niedopuszczony do oficjalnej dystrybucji
* MDEA - /Eve/ - ma działanie podobne do MDMA, często też używana zamiennie w tabletkach Extasy
* BDB
* MBDB
       Wśród wymienionych substancji szczególnie jedna w ostatnim okresie czasu zrobiła „karierę”, chodzi o MDMA. Extasy – to potoczna nazwa tabletki, w skład której wchodzi: substancja psychoaktywna (najczęściej MDMA i inne amfetaminy zmodyfikowane), „wypełniacz” (masa tabletkowa, kreda, kreatyna) czasami też „dopełniacz”, np. substancja halucynogenna lub „opóźniająca”. Extasy jest uznawana za narkotyk „towarzyski”, wzmacnia percepcję, przełamuje bariery w kontaktach międzyludzkich, „luzuje” nastrój, ułatwia taniec, znosi zmęczenie i „znudzenie”. Popularna wśród uczestników dyskotek szczególnie z muzyka techno, zażywana w trakcie spotkań towarzyskich i na wszelkich imprezach. Najczęściej przyjmowana jest doustnie w postaci tabletek z odciśniętymi charakterystycznymi wzorkami (koniczynka, zajączek Playboya, symbol $, marki samochodów jak: VW, Mercedes, Mitsubishi itp.) Rodzaj oznaczenia to często wskazówka dotycząca „mocy” dawki, która znajduje się w danej tabletce lub jakie dodano inne substancje (dopełniacze) wzmacniające, opóźniające lub halucynogenne, a zatem jakich efektów można się spodziewać.(…) 
                                                             Więcej w numerze 26 Porad na zdrowie 
                                                                                                  Jacek Wrona
Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
Pokarm może być trucizną PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Jacek Roik   
03.07.2013.

      Działacze z Greenpeace wywiesili kiedyś na kominie fabrycznym w Hamburgu transparent: „Dopiero kiedy zostanie wykarczowane ostatnie drzewo, zatruta ostatnia rzeka, stwierdzicie, że pieniędzy nie można jeść”. Ta sentencja powinna zmusić każdego z nas do głębokiej refleksji, jednocześnie zachęcić do działania na rzecz ochrony środowiska. Jest to bowiem „być albo nie być” dla nas i przyszłych pokoleń. Wystarczy przytoczyć kilka danych dotyczących wody, powietrza i gleby. 
        Najbardziej uciążliwe dla środowiska przyrodniczego są ścieki. Zawierają substancje toksyczne niepoddające się procesom unieszkodliwiania oraz biodegradacji. Brak oczyszczania ścieków oraz zużycie wody przez przemysł ogałaca regiony z wody pitnej. W pewnym okresie poziom zasolenia wody w okolicach Krakowa przekroczył zasolenie Bałtyku! Analiza zdjęć satelitarnych wskazuje, że nad obszarem Polski występują duże emisje dymu. Do gleby wnikają pyły i gazy przedostające się do atmosfery. Deszcz w połączeniu ze związkami siarki prowadzi do zakwaszenia gleby. Zanieczyszczona ziemia nie może rodzić zdrowej żywności. 

      Według definicji prof. Henryka Gertiga pod pojęciem „skażenia żywności” należy rozumieć obecność w niej niepożądanych składników chemicznych, fizycznych lub biologicznych o natężeniu bądź w ilościach zagrażających zdrowiu. Ta sama wykładnia dotyczy pasz w żywieniu zwierząt. Do czynników chemicznych profesor zalicza środki ochrony roślin oraz związki o znaczeniu technologicznym (polichlorowane bifenyle i trifenyle, substancje przenikające z opakowań do żywności), metale ciężkie i inne pierwiastki (rtęć, ołów, kadm, arsen, miedź, cynk, mangan, nikiel, chrom, fluor, kobalt), azotany, azotyny, nitrozoaminy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, antybiotyki, pozostałości leków. Czynniki fizyczne to skażenia radioaktywne, a biologiczne - spowodowane pleśniami (mykotoksyny). Skażenie żywności warunkowane jest głównie zatruciem naturalnego środowiska oraz chemizacją rolnictwa i żywności. Do jej zatruwania przyczynia się nieprzestrzeganie zasad dobrej praktyki rolniczej, hodowlanej, także dystrybucji.

Dopóki środowisko w jakim żyje człowiek nie będzie wolne od źródeł skażających, jakość żywności będzie budzić zastrzeżenia. Rejony o najbardziej skoncentrowanych zanieczyszczeniach to okręgi: Górnośląski, Rybnicki, Krakowski, Legnicko-Głogowski oraz Gdański. Te nie nadają się do produkcji żywności. (…)
Więcej w numerze 26 Porad na zdrowie
                                                                                        dr Jacek Roik
                                                                                    Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć www.roik.pl     
Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
Twarda woda służy zdrowiu PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Małgorzata Pieniak   
03.07.2013.
       Wzmożona reklama i wprowadzanie na rynek coraz większej ilości filtrów do wody stawia konsumenta przed dylematem: kupić czy nie?. Reklamy na stronach internetowych i artykuły sponsorowane przez producentów filtrów ukazują się w prasie. Pokazują uśmiechnięte twarze osób, które skorzystały już z „dobrodziejstwa” urządzeń zmiękczających wodę, zachęcają do ich kupowania. Zdjęcia błyszczących kranów, pryszniców itp urządzeń gospodarstwa domowego, gdzie nie ma osadzonego kamienia zachęcają do zakupu. Pokazywane są też zyski jakie będzie miał konsument używając filtra, pokazuje się walory wody czystej, bez zanieczyszczeń, więc - „samo zdrowie”. Na stronach internetowych można znaleźć artykuły tłumaczące konsumentom jaką niekorzystną wodę piją z kranu i jaka jest pobierana do celów pitnych. Mowa oczywiście o klasie wody najgorszej, uzdatnianej i trafiającej do odbiorców. 

  Z treści tych artykułów wynika, że uzdatnianie nic nie daje, technologia jest przestarzała, wiec pijemy         samą chemię. Po takich informacjach konsument ma strach w oczach. I o to chodzi. Niepodważalnym argumentem są wypowiedzi naukowców, w tym lekarzy, jaką wodę powinniśmy pić i po uzdatnianiu, by była dobra. Posłużono się nawet cytatem prof. Juliana Aleksandrowicza, który powiedział -  Zdrowie i życie człowieka zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości wody, którą na co dzień pije”. Tylko, że twórca Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, naukowego stowarzyszenia zajmującego się badaniem wpływu na organizm człowieka biopierwiastków zawartych w wodach, szczególnie magnezu, powiedział to w pewnym kontekście, ale nie filtrów do wody. Cytatu użyto, bo pasuje nie tylko do artykułu, jest dobrą reklamą... Cóż, Profesora już nie ma, nie może interweniować, ale ma następców. Idąc jego śladem i myślami naukowymi należy podkreślić, że znaczenie dla zdrowia człowieka mają wody zawierające odpowiednie ilości biopierwiastków jak: magnez, wapń, wodorowęglany, chlorki, sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo i dwutlenek węgla. Tylko ich optymalna, a nie minimalna ilość w wodzie, szczególnie magnezu i wapnia ma znaczenie dla zdrowia człowieka. Ilość tych biopierwiastków w wodzie klasyfikuje ją do wód twardych lub miękkich. 
                           Co to jest twarda woda?
  Twardością ogólną wody nazywa się sumę zawartości jonów wapnia i magnezu występujących we wszystkich możliwych połączeniach. Twardość ogólną dzieli się na wapniową - powodowaną obecnością jonów wapnia, twardość magnezową - powodowaną przez jony magnezu. Ponadto rozróżnia się twardość węglanową wody, wywołaną przez wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu oraz twardość niewęglanową, powodowaną przez inne związki wapnia i magnezu (siarczany, chlorki, azotany). (...)
                                                    Więcej w numerze 26 Porad na zdrowie 
                                                                 dr Małgorzata Pieniak
                                                                www.wodadlazdrowia.pl 

Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
Aleksander Ożarowski - Cenne repcety PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
03.07.2013.
       Oprócz prac studyjnych, rozpraw naukowych i artykułów tego autora, cenione i cytowane w opracowaniach medycznych są książki A. Ożarowskiego. Najważniejsze z nich to: „Farmakodynamika surowców roślinnych” (1960), „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy pod redakcją A. Ożarowskiego”. (IV wyd. 1982), „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowania” (1988, współpraca dr Wacław Jaroniewski), „Leksykon leków naturalnych” (1993), „Vademecum Fitoterapii” (III Wyd. 1995). 
Podręcznik „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowania” zawiera monografie 176 roślin zielarskich z opisami wykonania z nich przetworów i zastosowaniu w leczeniu chorób. Przykłady:
Przy nadciśnieniu: zmieszać po 30 g rozdrobnionych owoców głogu, ziela jemioły, ziela skrzypu oraz 15 g ziela glistnika. Zalać 1 łyżkę mieszanki szklanką wrzątku i naparzać pod przykryciem 15 min. Przecedzić. Pić 2- 3 razy dziennie po 1 szklance między posiłkami w łagodnych stanach nadciśnienia tętniczego.

      W zaparciach towarzyszących otyłości. Wsypać 1 / 2 szklanki rozdrobnionych nasion gorczycy białej do 1 / 2 szklanki letniej wody, Wypić wieczorem po jedzeniu.
Kąpiele owsiane. Stosować w artretyzmie, reumatyzmie i chorobach skórnych oraz przy osłabieniu i wyczerpaniu nerwowym. 0,5 do 1 kg slomy owsianej zalać w naczyniu 4-5 l. ciepłą wodą i ostawić na 2-3 godz. Następnie ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem pół godziny, Odcedzić do wanny i wypełnić ją w 1 / 3 wodą o temperaturze ok. 37 ° C. Czas kąpieli 15 - 20 minut.
(...)
      W Ziołolecznictwie, poradniku dla lekarzy, napisanym we współpracy z gronem naukowców, A. Ożarowski przedstawił 161 pospolitych ziół - ich występowanie, działanie, zastosowanie i postacie leku. Umieścił też własne rady i recepty. Oto fragment: 
     Kamica moczowa. Leczenie profilaktyczne. Fitoterapia dysponuje licznymi ziołami i przetworami oraz preparatami roślinnymi pomocnymi szczególnie we wstępnym okresie. Jest jednak paradoksem, że dopiero sięga się po nie, gdy na podstawie analizy moczu stwierdzono w nim obecność dużych ilości składników mineralnych. Zastosowanie leczenia ziołowego we wstępnym okresie ka¬micy moczowej daje największe szanse uzyskania poprawy, także cofnięcia się objawów chorobowych. (...) 
                                                                               Więcej w numerze 26 Porad na zdrowie
                                                                              Krzysztof Kamiński        

Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 16 z 16
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk