04.07.2020.
 
Maria Treben - aptekarka Pana Boga PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
10.10.2016.
   Ta austriacka zielarka należy do grona najsłynniejszych naturalistów. Jej praktyki są cytowane i stosowane niemal na całym świecie, a napisana przez nią książka „Apteka Pana Boga” została przetłumaczona na kilkanaście języków.
   Maria Günzel urodziła się 27 września 1907 roku w miejscowości Žatec, w niegdysiejszym Kraju Sudeckim na terenie Austro-Węgier, jako jedna z trzech córek właściciela drukarni. Domem i dziećmi zajmowała się matka. Jeszcze będąc uczennicą, Maria najbardziej lubiła spędzać wolny czas w ogrodzie lub na łące. Na wakacje wyjeżdżała do przyjaciół rodziny, mieszkających w leśniczówce. Tam także korzystała z bliskiego kontaktu z naturą. Już wtedy dostrzegła znaczenie darów natury dla zdrowia. Jak sama wyznała, podobnie jak nasz o. Czesław Andrzej Klimuszko, w dzieciństwie odczuwała niezwykłe relacje łączące człowieka z przyrodą.   Tak samo jak ten polski franciszkanin, uświadomiła sobie, że wszystkie dzieła Stwórcy mają służyć dobru ludzkości. Odtąd starała się poznawać nazwy i działanie spotykanych roślin. Od młodości zajmowała się zbieraniem ziół.(…)
    Książka „Apteka Pana Boga” Marii Treben stała się prawdziwym bestsellerem, wydano ją w kilkunastu krajach. Do autorki przychodziły listy z całego świata - najczęściej z prośbami o poradę. W miarę możliwości przyjmowała chorych. Najczęściej pomagała tym, którym nie potrafili już pomóc lekarze. Równocześnie, obserwując działanie ziół, pracowała nad udoskonalaniem receptur. Wielu proszącym ją o porady – z braku czasu na indywidualne przyjmowanie - polecała jedynie lekturę swojej książki. Niektórzy zachęceni przez nią zaczynali interesować się możliwościami ziołolecznictwa i po niedługim czasie sami stosowali m.in. jej metody przywracania zdrowia cierpiącym na rozmaite choroby. Ważne przy tym, że ta słynna austriacka zielarka nie bagatelizowała medycyny akademickiej i zawsze sugerowała chorym kontakt z lekarzem. Wspomniane wydawnictwo niedługo po pierwszej, opublikowało drugą książkę „Uzdrowienia Marii Treben” z listami i opisami wyleczonych przypadków.
     Była genialnym samoukiem. Niektórzy zarzucali jej brak fachowego wykształcenia, jednak większość czytelników, również ze świata medycznego, odebrała z szacunkiem książkę „Apteka Pana Boga” napisaną w formie pogadanki. Opisała w niej 30 roślin zielarskich, podając ich sposób użycia w przypadku konkretnych chorób. Podana przez nią wiedza była i jest rewolucyjna w stosunku do medycyny akademickiej. Niektóre uzdrowienia wydają się aż nieprawdopodobne. (…)
                     Więcej  w numerze 39 Porad na zdrowie
                                                      Krzysztof Kamiński


Zmieniony ( 01.03.2017. )
 
Umiarkowanie w jedzeniu piciu PDF Drukuj Email
Redaktor: o. Wiesław Krupiński SJ   
10.10.2016.
     Jedną z czterech głównych cnót jest „umiarkowanie”. I jednym z grzechów głównych jest „nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu”. Katechizm uczy, że „Umiarkowanie jest cnotą moralną, która pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych. Umacnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach godziwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową skromność i nie daje się uwieść... by iść za zachciankami swego serca'” (KKK nr 1809).
Jeśli człowiek umie opanować swoje pożądania i nie dąży za wszelką cenę do zaspakajania egoistycznych przyjemności, będzie umiał właściwie oceniać propozycje szatana i świata, w których często chodzi tylko o ludzki egoizm i pychę. Nie da się nabrać na różne pokusy, których skutkiem zawsze jest większe cierpienie. Bóg nie chce dla swoich dzieci żadnego zła, ale człowiek ma wolną wolę - posłucha Boga albo szatana. A szatanowi chodzi o to, aby ludzie bardziej cierpieli również przez utratę zdrowia. Dlatego potrafi człowieka skusić do niewłaściwego odżywiania i picia.
Wielu czerpie przyjemność z jedzenia. Ta nie jest przez Pana Boga zakazana i nie jest grzechem, bo wszelkie pożywienie od stworzenia świata jest darem dla całej ludzkości. Ale też Bóg dał człowiekowi rozum po to, by się nim posługiwał. A przy odżywianiu też trzeba roztropności. Ludzie zapominają, że we wszystkim potrzebny umiar. I gdy idą za swoimi nieuporządkowanymi przyjemnościami, by je zaspakajać za wszelką cenę, również gdy chodzi o jedzenie i picie, po czasie zaczynają cierpieć. Dlatego Kościół uczy, że nieumiarkowanie jest grzechem, aby pomóc ludziom zdrowiej żyć, by nie cierpieli, żyli radośniej i spokojniej. Ciało człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje płynów i pokarmu. Człowiek uczy się i pracuje, dlatego musi mieć siłę do podjęcia obowiązków, do czynienia dobra, by w ciele jakie otrzymał od Boga, zdobyć kiedyś Niebo. Dziś często ludzie nie dbają o odżywianie się i jakże często chorują. Apteki mają wciąż dużo klientów, bo ludzkie ciało choruje z powodu złego odżywiania. Wiele chorób można by uniknąć, gdyby człowiek myślał o skutkach jakie go czekają.
Ponieważ ludzie tak mocno zatruli prawie wszystko chemią, teraz i żywność może być groźna dla zdrowia. Zwłaszcza gdy jej producenci nie patrzą na dobro i zdrowie innych, tylko na zysk. Skutki złego jedzenia dają znać o sobie. Wielu ludzi jest tak zatrutych, że nie umieją prawidłowo myśleć, tracą pamięć, pojawiają się nowe choroby ciała i umysłu. Chemia wszechobecna prawie we wszystkich produktach niesie spustoszenie w ludzkim organizmie. W produktach spożywczych nie ma często witamin ani mikroelementów, za to jest chemia, która polepsza smak, daje lepszy wygląd, by kusić do kupowania. Wiadomo, że człowiek musi jeść i gdy nie stać go na lepsze, droższe jedzenie, karmi się najtańszym, a przez to będzie coraz więcej pieniędzy wydawał na lekarzy i leki. Lepiej kupować mniej, a to, co droższe i lepsze. Omijać żywnościowe promocje (…)
                                                Więcej w numerze 39 Porad na zdrowie
                                                                                                 o. Wiesław Krupiński SJ
Zmieniony ( 04.01.2017. )
 
Zdrowie na co dzień PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
10.10.2016.

    Czy łatwo każdemu zadbać na co dzień o swoje zdrowie? Agnieszka Kin, autorka książki Zdrowie w zasięgu ręki przekonuje, że tak. Do tego potrzeba tylko podstawowej wiedzy. W omawianej książce znajdziemy najważniejsze zasady zdrowego życia i odżywiania.
    Dowiadujemy się np. co to jest indeks glikemiczny w produktach spożywczych i jakie ma on znaczenie dla zdrowia. Warto wiedzieć, że wysoki – powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, co stymuluje wydzielanie insuliny i obniżenie poziomu glukozy we krwi.  Np. piwo ma IG 108, sok z marchwi - 43, rodzynki - 64, grejpfrut - 26, marchew - 16, chleb żytni - 68.  Są również podane produkty spożywcze o najniższym IG. Mając to na uwadze, dowiadujemy się jak należy kształtować jadłospis, by służył zdrowiu.

    Autorka opisuje rodzaje białek, ich źródła i rolę w organizmie. Także tłuszcze – rodzaje i wpływ na poziom cholesterolu. Organizmowi niezbędne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, a ich źródłem są m.in. oleje roślinne: sojowy, lniany, słonecznikowy, z pestek winogron. Warto pamiętać, że w ogóle tłuszcze są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiadujemy się też o witaminach i składnikach mineralnych, cenne są rady w czym należy ich szukać. Równie ważne są informacje na temat produktów kwasotwórczych i zasadotwórczych.
    Za bardzo istotne autorka uważa staranne karmienie dzieci – i to od noworodka. W tym okresie kształtują się bowiem nawyki żywieniowe, co ma znaczenie w przyszłości. Jest także o szkodliwości gotowych, przemysłowo przygotowanych produktów (w słoiczkach) dla niemowląt. Nie mniej cenne są uwagi o odżywianiu w wieku szkolnym (…)
 Więcej w numerze 39 Porad na zdrowie
                                Krzysztof  Kamiński
Agnieszka Kin Zdrowie w zasięgu ręki Wyd. Fundacja Nasza Przyszłość, Szczecinek 2016, www.fnp.pl  Tel.  94 3731160
     

Zmieniony ( 23.01.2017. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 21 z 21
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk