05.07.2020.
 
Jeżeli chcesz schudnąć... PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.10.2017.
    Nie tylko rygorystyczne przestrzeganie diety niskowęglowodanowej i niskotłuszczowej gwarantuje zmniejszenie wagi ciała. Warto również zastosować kilka rad, jakie meksykański propagator medycyny naturalnej dr Enrique Garza Gutierrez proponuje w swoim poradniku naturalnego leczenia, zatytułowanym „Zdrowe życie”.
Oto zalecane nawyki dla chcących schudnąć:
•    Zmiana w sposobie jedzenia. Stwórz prawidłowe nawyki przez zmianę stylu życia i ćwiczenia.
•    Jedzenie jest przyjemnością, ale nie jedyną. Znajdź inne przyjemności, jakie odciągną cię od jedzenia.
•    Lenistwo jest stanem, który prowadzi jedynie do jedzenia. Nigdy nie bądź leniwy.
•    Przygotuj się psychicznie do przyjmowanie lub składania wizyt bez obfitego poczęstunku.
•    Naucz się samokontroli. Nie używaj odwiedzin jako wymówki usprawiedliwiającej spożywanie dodatkowych kalorii. Noś ze sobą owoce i zastępuj nimi przekąski lub desery.
•    Nie pozwalaj, by nachodziły cię myśli o jedzeniu. Soki trawienne wytwarzają się, kiedy myślisz o jedzeniu lub na jego widok.(…)
                        Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie
                                                                Oprac. Krzysztof Kamiński
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
Niezbędnik zielarza (3) PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
06.10.2017.
Części rośliny
    Wiemy już co w ziołach odpowiada za ich właściwości lecznicze. Składniki aktywne rozmieszczone są w poszczególnych organach rośliny. Niektóre występują w całej, ale na przykład antocyjany znajdują się głównie w kwiatach i owocach, a alkaloidy głównie w liściach. Np. korzeń pokrzywy znalazł zastosowanie przy przeroście gruczołu krokowego, ale już ziele pokrzywy tak chętnie zbierane i wykorzystywane, ma inny skład fitochemiczny i nie będzie miało takich właściwości. Dlatego przed zbiorem danego surowca dowiedzmy się, która dokładnie część rośliny odpowiada za oczekiwane przez nas właściwości. Takie informacje znajdziemy w monografiach zielarskich. Poniżej przedstawiam główne organy roślinne z informacją jak je wykorzystać.

Korzeń (Radix)

    Podziemna część rośliny, która służy do pobierania z gleby wody i soli mineralnych oraz magazynowania substancji zapasowych wyprodukowanych przez roślinę. Najwięcej cennych składników gromadzi ona na zimę, dlatego korzenie należy zbierać jesienią lub wczesną wiosną, poza okresem wegetacji rośliny. Korzenie roślin wieloletnich pozyskuje się po 3 - 4 latach, np.: korzeń żywokostu, prawoślazu, rzewienia. (…)
Kłącze (Rhizoma)
    Kłączami są podziemne pędy rośliny. Podobnie jak korzenie, służą jako magazyn cennych składników oraz uczestniczą w procesie rozmnażania wegetatywnego. Z kłączy mogą wyrastać pędy nadziemne. Zbiór prowadzimy po zakończonym okresie wegetacji rośliny i dalej postępujemy podobnie jak w przypadku korzeni. Przykładowe surowce zielarskie to: kłącze perzu, kłącze imbiru, kłącze wężownika.(…)
        Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie
                                                                                        Katarzyna Głos
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
Nalewka na zielu trybuli ogrodowej PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
06.10.2017.
    Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium) jest rośliną zielną, jednoroczną, zwykle osiągającą wysokość do ok 60 cm. Wywodzi się z regionów południowej Rosji oraz Kaukazu. Ma charakterystyczne, delikatne pierzaste liście oraz zebrane w baldachowate kwiatostany kwiaty. Mają one barwę białą, pojawiają się wczesnym latem. Roślina należy do rodziny selerowatych, jej wygląd zbliżony jest do popularnych roślin użytkowych, takich jak pietruszka czy pasternak, jednak także do licznie występujących w naszym kraju roślin trujących. Należy więc zachować ostrożność podczas zbioru.
    Trybula zwykle jest uprawiana w przydomowych ogródkach jako roślina przyprawowa, w stanie naturalnym spotykana dość rzadko. W lesie częściej można się natknąć na trybulę leśną, zwaną także marchewnikiem. Ma zbliżone do trybuli ogrodowej właściwości lecznicze. Dawniej była stosowana także jako środek o działaniu wiatropędnym, rozkurczowym, łagodzącym dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Trybula zapobiega także nadmiernej fermentacji jelitowej oraz ma działanie przeciwbakteryjne. W lecznictwie wykorzystywano jej ziele oraz korzenie.
    Ziele trybuli ogrodowej jest źródłem olejku eterycznego, którego główny składnik stanowi anetol. To właśnie olejek eteryczny odpowiada za profil leczniczego działania tej rośliny. Ziele trybuli można zakupić w sklepach zielarsko-medycznych, jednak najlepiej samemu zaopatrzyć się w świeży surowiec, zakładając własną hodowlę w ogródku lub w doniczce na oknie. (…)
    Dziś chciałbym zaproponować sporządzenie bardzo prostej, a zarazem bardzo skutecznej nalewki na świeżym zielu trybuli. Jest to trunek o działaniu leczniczym, można go także stosować jako pobudzający trawienie aperitif podawany przed posiłkami. Do przygotowania nalewki potrzebować będziemy wódkę o mocy 50% oraz niewielką ilość świeżego ziela. Ziele rozdrabniamy, najlepiej rwąc listki i łodygi na małe kawałki rękami, następnie umieszczamy w szklanym słoju. Wlewamy alkohol tak, aby całkowicie przykrył warstwę surowca, po czym szczelnie zamykamy słój.
(…)
            Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie
                                                                                    dr  Marek Ellnain
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
Zagrożony wzrok ucznia PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Buczyńska   
06.10.2017.
      Prawidłowe widzenie jest bardzo ważne w efektywnym procesie edukacji, dlatego należy regularnie kontrolować wzrok dziecka. W wieku szkolnym problemy ze wzrokiem nie są rzadkością. Z powodu wytężonej pracy oczu w trakcie nauki oraz spędzaniaczasu przed ekranami tabletów czy komputerów coraz więcej uczniów ma wady wzroku. Jak im pomóc?

      Odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%. Jedną z najczęściej występujących wad jest krótkowzroczność. Miopia (krótkowzroczność) pojawia się zazwyczaj około 10. roku życia. Wtedy dzieci mogą mieć problem z widzeniem przedmiotów lub napisów znajdujących się w pewnej odległości. Najczęstszą oznaką pogarszania się wzroku jest mrużenie oczu - to moment, w którym powinno się zabrać dziecko do okulisty. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, nawet gdy nie ma niepokojących oznak. Dziecko może się nie zorientować, że widzi gorzej niż powinno lub wada jest zbyt mała, żeby ją zauważyć.
      Jeśli u dziecka pogorszy się wzrok, może to powodować jego złe samopoczucie, ale i problemy z nauką. W takich przypadkach uczniowie nie widzą dobrze tego co jest na tablicy. Poza tym wysilanie wzroku, gdy dziecko nie może odczytać czegoś z daleka, nie jest korzystne dla wzroku. Wiele dzieci spędza dużo czasu przed ekranami komputerów, smartfonów i tabletów, przez co oko przyzwyczaja się do patrzenia na bliskie przedmioty, po pewnym czasie pojawia się trudność w przystosowaniu do spostrzegania obiektów w dali. Jeśli wada wzroku już się pojawi, co potwierdzą badania okulistyczne, lekarz da receptę na szkła korekcyjne. (…)
Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie                                                                

                                                                                                Anna Buczyńska

Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
Masaże relaksacyjne (3) PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk W. Szczepański   
06.10.2017.
Masaż dźwiękiem mis tybetańskich
    Masaż ten znany jest w Tybecie od ponad 3 tysięcy lat. Do Europy technikę tego masażu oraz jego filozofię przywiózł z podróży po Nepalu i Tybecie niemiecki inżynier Peter Hess. Technika tej terapii zasadniczo różni się od klasycznych technik masażu. Do jego przeprowadzenia konieczne są specjalne misy wykonane ze stopu miedzi.
    Do tego zabiegu pacjent nie musi się rozbierać. Powinien być w lekkim, przewiewnym ubraniu. Terapeuta stawia na odpowiednim miejscu ciała misę, następnie uderzając w nią lub pocierając krawędź specjalną pałką, wywołuje drgania naczynia, będące falą dźwiękową. Przenoszą się one bezpośrednio na ciało, wywołują drgania komórek i tkanek oraz ich rezonans. Do tej terapii wykorzystuje się szereg mis różnej wielkości, można dobierać odpowiednie do potrzeb amplitudy drgań – od niskich (misy duże) do wysokich (misy małe). W trakcie zabiegu misy są przesuwane na różne miejsca ciała (...)
 Refleksoterapia
    W medycynie naturalnej funkcjonuje kilka nazw określających ten typ zabiegu: akupresura, refleksoterapia, digitopunktura, leczniczy masaż stóp. Terapia ta zakłada, że w organizmie ludzkim istnieją powiązania organów wewnętrznych z punktami strefami na ciele, szczególnie na stopach. Opracowano szczegółowe mapy pokazujące rozkład tych stref i punktów. Dotyczą przede wszystkim stóp, a znane są również mapy przedstawiające punkty i strefy na dłoniach i całym ciele.
    Stymulacja stref i punktów refleksyjnych poprawia przepływ krwi nie tylko w stymulowanym punkcie, również w narządzie, z jakim narząd ma powiązanie. Przy zastosowaniu akupresury, po pewnej ilości masaży następuje regeneracja danego narządu, co prowadzi do wyzdrowienia.(…)
Masaż młoteczkowy
    Jest to najsilniej pobudzająca i oddziaływująca na organizm człowieka technika akupresury. Masaż ten wykonuje się przy pomocy specjalnych drewnianych młoteczków, najlepiej wykonanych z drewna jałowcowego. Młoteczki na obuchu mają dwa rodzaje zakończeń. (…)
             Więcej w numerze 43 Porad na zdrowie                                                    Henryk W. Szczepański
Zmieniony ( 09.01.2018. )
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 18 z 18
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk