20.10.2018.
 
Fitoterapia w leczeniu chorób gruczołu krokowego (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
05.07.2009.

Fitoterapia w leczeniu chorób gruczołu krokowego (2)

    Owoc palmy sabalowej pozyskiwany jest z boczni piłkowanej – Serenoa repens (Bartram) Small z rodziny arekowatych (Arecaceae), występującej naturalnie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Palma ta dorasta do 2 m wys., liście ma wachlarzowate, rozdzielone taśmowato. Owoce (jagody) są poddawane suszeniu i stanowią ważny surowiec dla współczesnego przemysłu farmaceutycznego, do wyrobu nowoczesnych preparatów leczniczych. W nasionach zawarty jest olej bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole (beta-sitosterol, kampesterol, stigmasterol), alkohole alifatyczne i tokoferol.

Zmieniony ( 03.10.2009. )
Czytaj
 
Leki z pszczelej apteki (3) Miód PDF Drukuj Email
Redaktor: Marcin Kijak   
05.07.2009.

Leki z pszczelej apteki (3)
Miód

Układ pokarmowy

    Główne składniki (cukry proste) czynią ten produkt łatwo przyswajalnym przez wątrobę. Prawie cała fruktoza zostaje wykorzystana w glikogenezie, co wzmacnia funkcje ochronne i detoksykacyjnych tego narządu. Z kolei glukoza, oprócz bezpośredniego wykorzystania jako paliwo dla mózgu, mięśni i innych narządów, odgrywa ważną rolę w odtruwaniu organizmu. Łączy się z toksycznymi produktami metabolizmu glukozy, a powstałe kompleksy rozpuszczalne w wodzie są wydalane z moczem. Kolejny, ważny składnik– cholina – obniża poziom tłuszczów w wątrobie i zwiększa wydzielanie żółci. Jej zawartość tłumaczy pozytywne oddziaływanie miodu w schorzeniach dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Zmieniony ( 03.10.2009. )
Czytaj
 
Osteoporoza u mężczyzn i kobiet PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Leonid Marczuk   
05.07.2009.
       Osteoporoza u kobiet i mężczyzn

    Osteoporoza jest chorobą całego szkieletu, przebiegającą ze zmniejszeniem masy kostnej, zaburzeniami mikroarchitektury tkanki kostnej, prowadzącą do obniżenia wytrzymałości kości oraz wzrostu ryzyka złamań. W Polsce stwierdza się osteoporozę u około 7% kobiet w wieku 45-64 lat, u 25% w wieku 65-74 lata i blisko 50% w wieku 75-84.
      Złamania osteoporotyczne kości powstają przy upadku, nawet z niewielkiej wysokości a typowymi miejscami złamań są: kość promieniowa przedramienia ręki, trzony kręgosłupa, kość udowa w okolicach szyjki. Ostatni rodzaj złamań jest charakterystyczny dla wieku około 70 lat, u osób mało sprawnych ruchowo, które często upadają na bok, łamiąc kość udową w okolicach stawu biodrowego.
Zmieniony ( 03.10.2009. )
Czytaj
 
Domowe sposoby na różne dolegliwości (5) PDF Drukuj Email
Redaktor: Zbigniew Przybylak   
05.07.2009.
 Domowe sposoby na różne dolegliwości (5)

Kąpiele łagodzące stres
    Lekiem łagodzącym skutki stresu i zdenerwowania są kąpiele  w odwarze z rumianku. Można również stosować rumianek z lipą. 3 do 4 garści kwiatów rumianku albo mieszanki  kwiatów rumianku z kwiatami lipy, zalać wrzątkiem. Odstawić na kilkanaście minut, potem wlać do wanny z ciepłą wodą Kąpiel trwa 15- 20 minut. Wody powinno być tyle, by nie przykrywała serca kąpiącego. Po wyjściu z kąpieli należy położyć się w łóżku i wypocić.
Herbata wzmacniająca nerwy
    Możemy popijać codziennie herbaty z pokrzywy lekko słodzone miodem. Do smaku można dodać również nieco mięty, melisy. Jednorazowo przygotowujemy trzy szklanki herbaty, zalewając trzema szklanka im wrzątku dwie, trzy łyżki drobno pokrojonej, świeżej pokrzywy, również żegawki. Odstawić na kilka minut, odcedzić. Przelać do termosu. Wypić napar w ciągu   dnia w trzech-pięciu porcjach, zawsze wolno i łykami. Codzienni przygotowywać świeżą herbatę. Jesienią i zimą można przygotować herbatę z liści suszonych.
Zmieniony ( 03.10.2009. )
Czytaj
 
Owoc ziemi i pracy rąk ludzkich PDF Drukuj Email
Redaktor: o. Albin Sroka OFM   
04.07.2009.
Owoc ziemi i pracy rąk ludzkich

      Wiele lat temu, pierwszego maja autobusem wybrałem się do leśnej wsi. Po drodze wstąpiłem na cmentarz, gdzie posiedziałem, rozważając znikomość życia i jego przemijanie. Ale zarazem i piękno zieleni, śpiew ptaków i całkiem ładne pomniki, stare – dziewiętnastowieczne. Wykute z piaskowca krzyże, postacie miłych, choć żal że smutnych, aniołków zapatrzonych w dal. Cmentarz i las o tej porze roku były urocze. Chciałoby się godzinami słuchać śpiewu ptaków, oglądać cudne i pokorne główki kwiatów. Ponieważ sklepy były zamknięte i nie mogłem kupić chleba, poszedłem na plebanię sąsiadującą z cmentarzem i poprosiłem gospodynię o dwie kromki chleba.
Zmieniony ( 03.10.2009. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 11
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk