20.10.2018.
 
Jak pokonać bezsenność (1) PDF Drukuj Email
Redaktor: Zbigniew Przybylak   
03.10.2009.

  Główny powód bezsenności i zaburzeń snu jest przeważnie jeden, czyli stres. Naukowcy twierdzą, że tak jest w 90 % przypadków. Zaburzenia wynikające z chorób są problemem marginesowym. Tak więc obciążenia psychiczne, kłopoty, lęki, zdenerwowanie, konflikty w pracy i rodzinie, stają się źródłem nocnych tortur.  Jak temu zaradzić?

    Bezsenność okazjonalna ma charakter przejściowy, występuje najczęściej na początku nocy i bywa skutkiem napięcia umysłowego w wyniku przykrych przeżyć lub zbyt obfitej kolacji. Bardziej groźna jest ta prawdziwa, kiedy sen nie przychodzi w ogóle i człowiek męczy się  cała noc,  potem jest zmęczony, wyczerpany psychicznie  i fizycznie. Bezsenność bywa też następstwem strachu przed nią. Tego rodzaju napięcie powoduje w mózgu impulsów hamujących nadejście snu i tworzy się błędne koło. Jedną z metod jego odwrócenia  jest relaksacja.

 

Zmieniony ( 05.01.2010. )
Czytaj
 
Dobra margaryna i zły cholesterol PDF Drukuj Email
Redaktor: Jolanta Miklar   
03.10.2009.

  Momentem przełomowym w dziejach margaryny było zastosowanie komponentów roślinnych, m.in. oleju palmowego. Było to możliwe dzięki nowej technologii utwardzania. Pod wpływem temperatury do 250 o C oraz stosowania sproszkowanego niklu, po raz pierwszy udało się  zestalić płynny olej. Stało się to wielkim osiągnięciem technologicznym, jednak pod względem estetycznym i smakowym otrzymano niezbyt udany wyrób tłuszczowy. I znowu chemia „pospieszyła na pomoc”. Dodając sztuczne barwniki, aromaty, różne polepszacze smaku i konserwanty, wykreowano produkt, który naprawdę podbił świat. Wnet na równi z cukrem i białym pieczywem  stała się jednym z  najpowszechniejszych artykułów spożywczych. Nikt jakoś ze świata nauki nie zapytał o jej walory zdrowotne…

 

 

Zmieniony ( 11.01.2012. )
Czytaj
 
Pies terapeutą PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
03.10.2009.

   Największy przyjaciel człowieka, sprawdzony w roli przewodnika lub ratownika, może też pomóc człowiekowi w każdym wieku w odzyskaniu sprawności ruchowej, co więcej - wpływa leczniczo na psychikę. O tym przekonali się ci, którzy wprowadzili zajęcia terapeutyczne z czworonogami, czyli dogoterapię, dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, także w placówkach opiekuńczo – wychowawczych dla osób niepełnosprawnych w każdym wieku. Coraz więcej wychowawców i rehabilitantów potwierdza, że taka kuracja jest skuteczna, a coraz więcej miłośników psów przygotowuje swoje zwierzęta do nowej roli. Jednymi z takich są Agnieszka i Sławomir Wędrychowicz założyciele Fundacji „Husky team”.

 
  

Zmieniony ( 05.01.2010. )
Czytaj
 
Postawa ciągłej negacji PDF Drukuj Email
Redaktor: o. Wiesław Krupiński SJ   
03.10.2009.


   W wielu rodzinach, aby dobrze wychować dziecko i nauczyć je postępować poprawnie, krytykuje się jego zachowanie lub  słowa. Żeby pobudzić dziecko do większego wysiłku, rodzice ciągle mówią o jego brakach, poprawiają je, stawiają mu innych za wzór lub powtarzają utarte zwroty typu: „ z ciebie nic dobrego nie wyrośnie”, „żebyś choć raz coś dobrze zrobił”, „popatrz na innych”, „zostaw to, bo znowu zepsujesz” itp. Zdarza się, że matka i ojciec rzeczywiście mają takie zdanie o swoim potomstwie i odpowiednio do tego je traktują, nie próbując nawet stosować dopingu dla pobudzenia jego wysiłków.

 

Zmieniony ( 05.01.2010. )
Czytaj
 
Relaksacja dotleniająca PDF Drukuj Email
Redaktor: Grażyna Radek   
03.10.2009.

     Bez jedzenia człowiek może żyć około 40 dni, bez picia 2-3 dni, bez oddychania zaledwie parę minut. Oddech ma dwoistą naturę: jest funkcją automatyczną, nawet w czasie głębokiego snu przebiega rytmicznie. Jest też czynnością podlegającą świadomej kontroli - można go zatrzymać, pogłębić, zwolnić czy przyspieszyć.

    Stres zaburza oddychanie, sprawia, że staje się ono płytkie, a w sytuacjach dużego napięcia dochodzi nawet do jego wstrzymania. Potoczne powiedzenia określają to w ten sposób: „dech mi zaparło“ albo „zatkało mnie”.

    

 

Zmieniony ( 05.01.2010. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 11
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk