26.03.2019.
 
Przed czym chronią szczepienia? PDF Drukuj Email
Redaktor: Jolanta Miklar   
03.04.2010.

    Walka z chorobami jest tak stara jak historia ludzkości. Zawsze szukano magicznego leku, który leczy i chroni. Czyżby szczepienia spełniały te oczekiwania? Panuje przekonanie, że są najskuteczniejsze, chronią przed chorobami zakaźnymi, takimi jak ospa, gruźlica, koklusz, tężec, wścieklizna, polio itd.  Mówi się też, że od czasu wprowadzenia światowych programów szczepień, choroby te prawie wytępiono, a nieszczepienie oznacza śmiertelne zagrożenie, nawrót epidemii, nawet pandemii, która opanuje świat i zdziesiątkuje ludność. A jak jest naprawdę?

 

Zmieniony ( 12.10.2010. )
Czytaj
 
Epidemia alergii PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Włoszek   
03.04.2010.

       40 % Polaków cierpi na różne postacie uczuleń. Aż 9 mln ma alergiczny katar, a ponad 5,5 mln objawy astmy. Najbardziej zagrożeni tymi chorobami są mieszkańcy dużych miast oraz osoby przesadnie kochające czystość. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że są alergikami i nie podejmuje leczenia.
        Alarmujące dane dotyczące liczby chorych na alergię ujawnił projekt badawczy „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” (ECAP), prowadzony przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badanie objęło Polaków z dziewięciu regionów kraju - dzieci, młodzież i dorosłych. Raport okazał się szokujący.

 

 

Zmieniony ( 02.07.2010. )
Czytaj
 
Logopeda radzi PDF Drukuj Email
Redaktor: Grażyna Radek   
03.04.2010.

      Dzieci od urodzenia prawidłowo rozwijające się w sferach: psychicznej, emocjonalnej i fizycznej, są mniej narażone na wady wymowy. Toteż nie wystarczy niemowlę nakarmić i pozostawić samo sobie, trzeba do niego mówić, pokazywać przedmioty i obserwować jego reakcje. Jeśli zachowanie budzi niepokój rodziców, mają wrażenie nieodpowiednich jego reakcji wzrokowych i słuchowych, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistami z Ośrodków Wczesnej Interwencji. Ważne, by wymagania rodziców były stosowne do wieku i możliwości ich pociech.

 

Zmieniony ( 02.07.2010. )
Czytaj
 
Grunt to uwierzyć w siebie PDF Drukuj Email
Redaktor: Wiesław Adamczyk   
03.04.2010.
          Wypadek zdarzył się w 41. roku mojego życia. Wracałem nocą, padał deszcz, prowadziłem rower. Między grubymi belami, jakie są układane na moście pod tor, były spore luki. Wielokrotnie chodziłem tą drogą w dzień i w nocy, jednak tym razem nie dotarłem do domu… Obudziłem się na łóżku szpitalnym. Pielęgniarka pyta jak się nazywam, chcę odpowiedzieć, ale nie wiem. Czy wiem co się stało? Nie wiem. Rano podchodzi lekarz - jak się dowiedziałem ordynator, który mnie operował – i mówi co zrobiono oraz to, że jestem sparaliżowany od pasa w dół. Oznajmia: już tak do końca życia, rozumie pan? Rozumiem – odpowiadam, ale myślę swoje: dobrze, że nie pan o tym decyduje.
              
Zmieniony ( 02.07.2010. )
Czytaj
 
Cząber - lek i przyprawa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
03.04.2010.

          Ziele cząbru (Herba Saturejae) pozyskiwane jest z dwóch gatunków: cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.) oraz cząber górski (Satureja montana L), z rodziny wargowych Labiatae. W Szwajcarii, Bułgarii, Turcji oraz krajach dawnej Jugosławii cząber górski jest w ceniony nie tylko jako roślina lecznicza, również jako wyrazista przyprawa (czubryca, Bohnenkraut, Savory). Ta roślina jest popularna także w Grecji, Hiszpanii, Włoszech i Francji.

         Cząber górski ze stanowisk suchych i słonecznych jest bogaty w aromatyczny i leczniczy olejek eteryczny i pod względem jego zawartości przewyższa czubrycę ogrodową. Ziele cząbru górskiego zawiera do 1,5% olejku lotnego (ogrodowego  do 1%). Istotne dla ziołolecznictwa są flawonoidy (apigenina, skutellareina), kwas rozmarynowy, karnozowy, betulinowy, oleanolowy, ursolowy, kawowy i betulina.


Zmieniony ( 02.07.2010. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 10
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk