04.07.2020.
 
Muzykoterapia - muzyczne pigułki PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
04.01.2012.

Rozmowa z dr Moniką Brewczak, nauczycielką, dyrygentką, muzykoterapeutą.

Czy muzyka może leczyć?
   - Może. Szczególnie śpiew jest dowodem na to, że człowiek wykonując pieśni czy piosenki, od razu czuje się lepiej. To nie tylko poprawa samopoczucia. Śpiew wymusza prawidłowe oddychanie i dotlenienie komórek mózgowych, a mózg wysyła pozytywne bodźce do całego organizmu. Jak działa muzyka, wyraźnie widać u małych dzieci. Od niemowlęcia śpiew działa na nie uspokajająco. Obserwuję reakcje u trzylatków, które są emocjonalnie pobudzone, napięte, a muzyka je wycisza, uspokaja.
    Muzyka może spowodować u człowieka różne reakcje, także złe. Naładowanie agresywnymi dźwiękami, niskimi tonami, może wywołać stres, euforię, nawet doprowadzić do śmierci, do samobójstwa. Wykorzystanie nawet samego ludzkiego głosu może wpłynąć na psychikę ludzi. 

 

Zmieniony ( 04.10.2012. )
Czytaj
 
Co dać dziecku do szkoły PDF Drukuj Email
Redaktor: Ewa Kalicka, Dorota Kalicka   
04.01.2012.

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego. jak ważny jest dobór odpowiednich produktów do skomponowania posiłków dla swoich pociech i jakie konsekwencje zdrowotne czyhają na nie już w młodym wieku. Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole, następuje pogorszenie sposobu żywienia się dzieci i młodzieży. Ważna jest więc ciągła ich edukacja w tym kierunku.
   Rozpoczęcie nauki wprowadza poważne zmiany w stylu życia i sposobie odżywiania, ponieważ dzieci same zaczynają decydować o doborze posiłków. Wynika to z planu zajęć w szkole, możliwości wyboru przez nich takiego jedzenia, na jakie mają ochotę oraz tego, na co pozwalają sklepiki bądź stołówki szkolne.

 

Zmieniony ( 04.10.2012. )
Czytaj
 
Kwiat koniczyny łąkowej PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
04.01.2012.

Kwiat koniczyny łąkowej – Flos Trifolii pratensis powinien być zbierany w dni słoneczne i suche, następnie suszony w ciemności lub przetwarzany w stanie świeżym. Wyciągi z kwiatu koniczyny są składnikiem gotowych preparatów izoflawonowych (nalewka standaryzowana, kapsułki, tabletki powlekane, krople złożone) o działaniu estrogennym, zalecanych w leczeniu zaburzeń hormonalnych, np. w okresie przekwitania.
    Kwiat koniczyny łąkowej zawiera izoflawony, trifozydy, kumarynowce, olejek eteryczny, kwasy fenolowe, lignany, fitosterole, cukrowce, sole mineralne (magnez, miedź, wapń, fosfor), białka i wolne aminokwasy oraz amidy, flawonoidy.

Zmieniony ( 17.04.2012. )
Czytaj
 
Niedoceniany lek: serwatka PDF Drukuj Email
Redaktor: dr inż. Dorota Kalicka   
04.01.2012.

Po oddzieleniu z mleka skrzepu sera, zostaje zielono-żółty płyn, czyli serwatka. W zapisach historycznych spotkamy informacje o stosowaniu serwatki w medycynie ludowej. Kuracje kozią serwatką znano w leczeniu zapalenia płuc, szkorbutu, reumatyzmu. Podobno Hipokrates był jednym ze zwolenników jej zdrowotnych właściwości. Również w średniowiecznej Europie miała wiele zastosowań - jako lek, afrodyzjak i balsam do pielęgnacji skóry. W XVII i XVIII w. była popularnym napojem. Polecana szczególnie osobom z dolegliwościami żołądka.

Zmieniony ( 24.10.2012. )
Czytaj
 
Nie tylko dla gospodyń PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Milicz   
04.01.2012.

  Chcąc przytępić głód i niej jeść zbyt wiele, na pół godziny przed posiłkiem wypijmy  szklankę wody. gdy zaś nie mamy w ogóle ochoty na posiłek, opuśćmy go aż do następnego, ale o wodzie nie zapominajmy.

  Paznokcie powinny być przede wszystkim zdrowe. Przy pierwszych oznakach kruchości i łamliwości trzeba sięgnąć po suplementy diety i naturalne sposoby, takie jak zanurzanie palców w olejku rycynowym czy rozgotowanym siemieniu lnianym. W okresie takiej wzmacniającej kuracji nie należy używać lakierów ani zmywaczy. Nawet zdrowe paznokcie powinny co pewien czas mieć tydzień, dwa odpoczynku od lakierów.

Zmieniony ( 17.04.2012. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 12
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk