03.06.2020.
 
Jedzmy jabłka PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
03.07.2013.
   Te nasze, najbardziej chyba pospolite owoce mają znakomite właściwości odżywcze i lecznicze. Aż dziwne, że lekarze zamiast tabletek nie przepisują jabłek. Udowodniono, że mogą one pomóc w pokonywaniu takich chorób jak: anemia, artretyzm, osłabienie, niedobór minerałów, niestrawność, zaparcia, infekcje jelit, opryszczka, nadciśnienie tętnicze, reumatyzm, schorzenia wątroby. Jabłkowa dieta reguluje pracę żołądka, usuwa toksyny - w tym metale ciężkie - z organizmu, sprzyja odchudzaniu, likwiduje zły cholesterol, poprawia cerę, wzmacnia włosy i paznokcie.  
                                             DO  WYBORU  DO  KOLORU 
     W Polsce znanych jest około 90 odmian jabłek, jednak większość tych starych, tradycyjnych, rzadko już widuje się w sadach. Najczęściej spotykamy około dwudziestu. Są też odmiany lokalne, mało znane, nawet nieopisane w fachowej literaturze. Każda z kilkudziesięciu, mniej lub bardziej dziś popularnych odmian, ma różne cechy zewnętrzne, także smakowe i dotyczące zastosowania. Przypomnijmy niektóre ze starych spotykanych w Polsce: papierówka, złota reneta, szara reneta, reneta kulowa, boiken, ananas, antonówka, grochówka, podegrodzka, malinówka, złota szlachetna, kronselska, glogierówka, grafsztynek, kosztela, zorza, kantówka gdańska, landsberska, koksa pomarańczowa, gruchot, krótkonóżka królewska… O każdej warto wiedzieć do czego nadaje się najlepiej. Papierówka do spożycia na surowo, antonówka najbardziej nadaje się na soki, żeleźniak łatwo przetrwa zimę, cortland - najlepsze do pieczenia, do suszenia reneta, itp...
                                            WALORY  LECZNICZE
    Jabłka zawierają białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy C, A, B, pektyny, błonnik, kwasy organiczne, składniki mineralne – w największej ilości żelazo, potas, miedź, fosfor. Powinno się te owoce zjadać w całości, ponieważ pestki zawierają jod oraz cenny dla zdrowia związek chemiczny: amigdalinę, zwaną witaminą B 17. Są przy tym niskokaloryczne, średnie jabłko dostarcza tylko 75 kcal.
Zmieniony ( 13.12.2013. )
Czytaj
 
Naturalne środki przeciwbólowe (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: Jolanta Miklar   
03.07.2013.
     Bóle nerwowe mięśni, zapalenie nerwu kulszowego, bóle gośćcowe, reumatyczne, zapalenie korzonków nerwowych
    Nalewkę bursztynową na dłoni wcierać w bolące miejsca aż do wyschnięcia. Podobnie można nacierać bolące miejsca nalewką z papryki lub olejkiem kamforowym, dostępnymi w sklepach zielarskich.
Pomocne może być nacieranie bolących miejsc wodą chrzanową. Sporządzenie jej jest bardzo proste. 1 łyżkę roztartego chrzanu zalać szklanką zimnej wody i postawić na 2-4 godziny, następnie odcedzić.
     Na nerwobóle, bóle reumatyczne, rwę kulszową itp. medycyna ludowa poleca okłady z gorącego piasku. Biały piasek wygrzać na blasze pieca, od czasu do czasu przemieszać. Wsypać do dużego szczelnego woreczka płóciennego (np. poszwy jaśka). Kompres umieścić na łóżku i położyć się na niego bolącym miejscem na ok. pół godziny. Kuracje powtarzać przez kilka dni. ( Z. Przyblak)  
      Okłady na bóle stawowe. Świeże korzenie chrzanu zetrzeć na drobną miazgę. Można dodać odrobinę wody. Papkę położyć na kawałek gazy lub cienkiego płótna i przyłożyć na bolące miejsce. Przykryć ceratką lub folią. Lekko zabandażować. Po ok. 5- 10 minutach, gdy odczuje się silne pieczenie, zdjąć kompres i przesunąć na inne miejsce. Można też w szczelnym słoiku przechowywać do okładów sproszkowany suchy korzeń chrzanu. Stosować przy bólach reumatycznych i nerwobólach. Proszek rozmieszać z podwójna ilością mąki i wodą do konsystencji rzadkiego ciasta. Cienką warstwę rozsmarować na gazie lub cienkim płótnie. Ułożyć na bolące miejsce, przykryć ceratką, zabandażować. Po odczuciu pieczenia, kompres przesunąć na inne miejsce. (prof. J. Muszyński)
Zmieniony ( 25.09.2013. )
Czytaj
 
Sposób na komary PDF Drukuj Email
Redaktor: prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz   
03.07.2013.
     Każdy z nas kiedyś doświadczył nieprzyjemnego uczucia swędzenia, pozostałości po ugryzieniu przez meszki lub komary. Jak się przed nimi skutecznie chronić, nie narażając jednocześnie naszego zdrowia?
Wspaniale jest pojechać nad jezioro czy do lasu, spacerować, odpoczywać, delektować się przyrodą. Prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaatakowani, a tym samym pogryzieni przez uporczywe insekty jest bardzo duże! W ciągu zaledwie kilku minut od pojawienia się na zewnątrz, komary są w stanie zlokalizować nas po podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, także po zapachu potu.
                             Na komary wanilia
   Istnieje wiele środków, dzięki którym owady będą trzymały się z daleka. Nasuwa się jednak pytanie: które są naprawdę skuteczne? Najlepszym rozwiązaniem są produkty dostępne w aptece, mogą być to preparaty w postaci żeli, kremów, sprayów czy sztyftów nakładanych na ciało. Istotne jest, by zawierały w składzie środki o nazwie ir3535 lub DEET. Są to substancje, które swoim zapachem odstraszą naprzykrzające się owady. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich używaniem, a po powrocie do domu dokładnie przemyć skórę w miejscach gdzie były stosowane.
      
Zmieniony ( 25.09.2013. )
Czytaj
 
Jak niebezpieczni są lekarze PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med.Tomasz Nocuń   
03.07.2013.
     Współczesna medycyna leczy lekami bez usunięcia przyczyny choroby. Toksyczne leki nie wyleczą z chorób cywilizacyjnych będących wynikiem niezdrowego trybu życia. Leki tłumią tylko objawy, nie leczą przyczyny choroby. Leki nie są bezpieczne ani obojętne dla zdrowia. Ich stosowanie zawsze jest obarczone ryzykiem działań ubocznych. Lecząc jedną chorobę, powodują często inne wskutek toksycznego działania. Są bardzo nienaturalne dla organizmu ludzkiego. 

     Choroba nie powstaje z powodu braku lekarstw, a leki uważamy za toksyczne i szkodliwe dla zdrowego człowieka, dlatego większość jest dostępna tylko na receptę, by uchronić zdrowych przed szkodliwym działaniem. Paradoksalnie dla chorego, widzimy je jako leczące chorobę. W konwencjonalnym leczeniu np. zapalenia stawów, nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca, pacjentowi or¬dynuje się górę środków farmakologicznych, które musi brać do końca życia. Wywołują chorobę spowodowaną ich ubocz¬nym działaniem. Pacjent musi być więc wyleczony z choroby na jaką chorował i ze spowodowanej przez leki. Nieraz działanie uboczne lekarstw może być groźniejsze od choroby, którą mają leczyć. Większość objawów ubocznych mylona jest z objawami nowej choroby, co prowadzi do podawania nowych leków, tym samym zwiększa ryzyko powikłań i zgonu.

     Nawet najlepiej prowadzone badania kliniczne leku przed dopuszczeniem do sprzedaży nie pozwalają na zauważenie odległych skutków ubocznych. Także poznanie interakcji z innymi lekami, z żywnością oraz reakcji różnych grup chorych na dany lek. Nowe leki wprowadza się, nie wiedząc do końca czy są bezpieczne. Testowane są dopiero na pacjentach. Między rokiem 1960 a 1990 wycofano ze sprzedaży w Polsce 121 lekarstw, z których połowa była w sprzedaży dłużej niż 5 lat. W stosunku do innych, zalecono zmniejszenie dawek oraz ograniczono zakres wskazań.

Zmieniony ( 04.12.2013. )
Czytaj
 
Certyfikaty kosmetyków naturalnych PDF Drukuj Email
Redaktor: Joanna Anglart-Różańska   
03.07.2013.
    W ostatnich latach wśród konsumenckiej grupy nastąpił znaczny wzrost świadomości w zakresie stosowania produktów naturalnych oraz organicznych. Moda i chęć używania produktów zgodnych z naturą ma miejsce przede wszystkim wśród osób dobrze wykształconych, aktywnych zawodowo, dbających o zdrowie, wrażliwych na środowisko naturalne oraz świadomych konsekwencji nieprawidłowego wykorzystywania zasobów ziemskich. W odpowiedzi na potrzeby takich konsumentów na rynku pojawiają się ekologiczne produkty spożywcze, sprzęt elektryczny i elektroniczny wykorzystujące zasoby odnawialne oraz minimalizujący kurczące się zasoby, a także wykorzystujące nowoczesne rozwiązania z sortowaniem, ponownym uzyskaniem, przetwarzaniem i użyciem odpadów. Nabywcy towarów mają do wyboru np. artykuły żywnościowe z ekologicznych upraw, samochody hybrydowe, pralki i zmywarki o niskim zużyciu wody, lodówki i żarówki o niskim zużyciu energii, ubrania wykonane z materiałów pochodzących z ekologicznych plantacji bawełny, także kosmetyki, jakich składniki są bezpieczne dla skóry i dla środowiska naturalnego.

         Jeszcze kilka lat temu nie precyzowano określenia kosmetyk naturalny. Dynamiczna globalizacja oraz związana z nią potrzeba wprowadzenia wspólnych europejskich standardów, spowodowała powstanie pierwszych wytycznych określających pojęcie kosmetyku naturalnego. Definicję takiego oraz instrukcje dla produkcji, marketingu i oznakowania kosmetyków naturalnych opracował Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy w 2000 roku.  

Zmieniony ( 25.09.2013. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 16
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk