03.06.2020.
 
Hałas szkodzi zdrowiu PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
31.12.2013.
           Za jedną z najbardziej dokuczliwych, ogromnie nas obciążających współczesnych plag uważa się hałas. Zatruwanie środowiska nadmiernymi dźwiękami jest równie ważne jak zanieczyszczenie powietrza czy wody. Cisza stanowi wielką wartość we współczesnym świecie. Po roku ciężkiej pracy wyjeżdżamy na urlop, gdzie oczekujemy ciszy i spokoju. Kupując mieszkanie czy działkę, szukamy miejsca cichego i spokojnego. Dlaczego więc tak rzadko się mówi o zanieczyszczenia środowiska hałasem? 
       Hałas to dźwięk niepożądany, nieprzyjemny, dokuczliwy lub szkodliwy dla zdrowia i środowiska przyrodniczego. Stwarza uczucie dyskomfortu i uciążliwości. Doprowadza do przedwczesnego starzenia się i skraca ludzkie życie. Wywołuje nieodwracalne uszkodzenie słuchu, głuchotę, działa szkodliwie na układ nerwowy, krążenia, oddechowy, pokarmowy, moczowy, endokrynny oraz na samopoczucie psychiczne. Jest jednym z najbardziej nerwicorodnych czynników.
      Powoduje też wzrost ciśnienia śródczaszkowego i niedotlenienie kory mózgowej. 


Zmieniony ( 01.04.2014. )
Czytaj
 
Doniczkowi dobroczyńcy PDF Drukuj Email
Redaktor: Paweł Kamiński   
31.12.2013.
        Pomieszczenia, w których przebywamy, często traktujemy jako wolne od zanieczyszczonego powietrza za oknem. W rzeczywistości jest równie bądź nawet wielokrotnie bardziej skażone od tego na zewnątrz. Źródłem skażeń są lotne zanieczyszczenia organiczne (za ich emisję winne są m.in. komponenty budowlane, meble, panele podłogowe, wykładziny, sprzęt elektroniczny, zabawki, dym tytoniowy), bakterie, wirusy i zarodki pleśni oraz substancje chemiczne wydzielane przez człowieka - dwutlenek węgla i ok. 150 innych substancji. 
        Rośliny domowe, doniczkowe, to namiastka dzikiej natury w naszym codziennym otoczeniu. Cenimy je za dekoracyjność, nie wiedząc jak skutecznie mogą chronić nas od wielu dolegliwości. Tego odkrycia dokonała na początku lat 90. amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
        Plany podboju kosmosu m.in. zakładanie załogowych stacji kosmicznych, wiązały się z koniecznością stworzenia warunków do życia w zamkniętym, pozaziemskim systemie. Ważnym zadaniem było oczyszczanie powietrza i wody. Naukowcy zadali sobie pytanie: w jaki sposób Ziemia produkuje i oczyszcza powietrze? Odpowiedź: „dzięki procesom życiowym roślin“ skłoniła ich do badań nad działaniem roślin. (…) Dla ludzkiego oka wydają się być bez ruchu, tymczasem okazuje się, że biorą one aktywny udział w tworzeniu dla siebie odpowiednich warunków. Pomieszczenia z roślinami doniczkowymi zawierają o 50 - 60 % mniej zarodników i bakterii niż pomieszczenia bez nich. (…)

Zmieniony ( 01.04.2014. )
Czytaj
 
Zaczyna się od dzieciństwa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Jacek Roik   
31.12.2013.
    Pokarm dla dziecka, które dopiero pojawiło się na tym świecie, powinien być łatwo przyswajalny dla jego organizmu, idealnie czysty, o odpowiedniej temperaturze. Powinien zawierać wszystkie składniki, z jakich zbudowane są komórki i tkanki ustroju ludzkiego. Są to cechy tzw. idealnego pokarmu jakie ma właśnie mleko matki. Mimo wysiłków mających na celu upodobnienie krowiego mleka do pokarmu kobiecego, żywienie sztuczne mieszankami produkowanymi z mleka krowy wiąże się często z występowaniem alergii, zakażeń przewodu pokarmowego i oddechowego oraz późniejszymi problemami z miażdżycą, nadwagą, nadciśnieniem itp. Pokarm kobiecy wytwarzany przez zdrową, dobrze odżywioną matkę w pełni pokrywa zapotrzebowanie noworodka, a później niemowlęcia, na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zapewnia mu prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia. W praktyce oznacza to, iż przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecko może być karmione wyłącznie piersią. Nie musi być dodatkowo dokarmiane i dopajane, nawet w upały.
   (…) Każdy początek jest trudny, lecz warto podjąć ten trud, bo jego rezultatów nie można przecenić! Bardzo ważne jest wsparcie początkującej matki, która chce karmić piersią. Obecnie w wielu krajach, również w Polsce, prowadzone są akcje promujące naturalne żywienie niemowląt.


Zmieniony ( 01.04.2014. )
Czytaj
 
Pies jako sposób na życie PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryka Kramarz   
31.12.2013.
     Pies to przyjaciel, domownik, stróż, nieraz też światło dla osób, które straciły wzrok, a potrafią posługiwać się jego oczyma. Historia psa jest prawie tak dawna jak człowieka. Pies należy do zwierząt najwcześniej oswojonych i udomowionych. W Pompei na ścianie jednego z domostw zasypanych przy erupcji Wezuwiusza (w 79 r. n. e.), znaleziono wizerunek niewidomego prowadzonego przez psa. O korzystaniu przez niewidzących z pomocy czworonożnych przewodników wspominają także źródła średniowieczne i nowożytne. Dziś docenia się psa jako zwierzę wręcz terapeutyczne (dogoterapia), opiekuna dzieci, towarzysza i pomocnika osób niepełnosprawnych ruchowo, a przede wszystkim „przewodnika” tych, którzy utracili wzrok. Niewidomi posługujący się psami mawiają: „Mój pies - moje oczy”. 
    Pomysły korzystania z psa w poruszaniu się przez osoby niewidzące miały w przeszłości liczne precedensy, o czym świadczą dokumenty i opracowania, np. Marcina Garbata z Zielonej Góry. W XVIII w. niewidomy wiedeńczyk Józef Reisinger wyszkolił tak znakomicie swego owczarka Spitza na przewodnika i posługiwał się nim tak doskonale, że powątpiewano czy rzeczywiście jest ociemniały.
   

Zmieniony ( 01.04.2014. )
Czytaj
 
O czym szumią brzozy PDF Drukuj Email
Redaktor: Joanna Typek   
31.12.2013.
        Czy znane nam są drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu? Czy potrafilibyśmy wymienić kilka gatunków rosnących w pobliżu domu, szkoły, pracy?  Chyba szkoda pytać…Jest jedno takie drzewo, które z pewnością wszyscy znają i potrafią rozpoznać nawet z daleka. Jest nim brzoza.
         Jeśli zauważymy ją w naszym otoczeniu, mamy szczęście! Tak twierdzili nasi przodkowie, którzy w większym stopniu niż my teraz odczuwali łączność z przyrodą. A brzoza była jednym z ważniejszych drzew w naszej kulturze. Wierzono, że jej obecność zapewnia szczęście i zdrowie domownikom. Już w trakcie budowy domu pozostawiano w przednim rogu gałązkę brzozową, aby przyszli mieszkańcy mieli zapewnioną wszelką pomyślność. Z brzozowego drewna robiono kołyski, aby uchronić dziecko przed wszelkim złem i zapewnić mu dobry rozwój. 
        Brzoza była wykorzystywana nie tylko jako symbol w różnych obrzędach. Nasi przodkowie wiedzieli o jej leczniczych właściwościach. Młode liście używane były w chorobach układu oddechowego i w przypadku niestrawności. Świeże liście stosowano jako okład na miejsca dotknięte reumatyzmem. Pączki brzozowe służyły do przygotowania nalewki lub płukanki używanej m.in. na porost włosów. Kora brzozowa w postaci cienkich płatków była przykładana na zaognione rany. (…) 
Zmieniony ( 01.04.2014. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 14
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk