03.06.2020.
 
Jaki wypoczynek najlepszy PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
07.07.2014.
Fizjologicznym rytmem życiowym jest przeplatanie się ze sobą pracy i wypoczynku. Wytchnienie po każdej pracy jest konieczne, aby usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. Wypoczynek jest oderwaniem się od pracy i wysiłku, odprężeniem w ciszy i spokoju, relaksem. Najlepszy jest aktywny relaks, polegający na okresowo wdrażanej zmianie pracy i wrażeń tak, aby zmęczone mięśnie i ośrodki mózgowe mogły wypoczywać, przy chwilowym zatrudnieniu innych ośrodków i mięśni. Aktywność fizyczną wprowadzamy również w czasie urlopów, zmieniając pracę umysłową na wysiłek w postaci sportu czy turystyki.
Niejednokrotnie jednak wczasy są bardziej męczące niż regularna praca. To pasmo nadmiernego jedzenia, picia, nocnych dyskotek, przemieszczania się na duże odległości. Powinniśmy spędzać urlop bez pośpiechu. Dobrze byłoby nie używać w tym czasie samochodu, telewizora, komputera, komórki. Nie powinniśmy mieć w czasie wypoczywania żadnych obowiązków. Powinniśmy spędzać urlop w gospodarstwie agroturystycznym, najlepiej u rolników ekologicznych, w promieniu nie większym niż 100 km od naszego domu. 

Zmieniony ( 04.10.2014. )
Czytaj
 
Jesteśmy spętani falami PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
07.07.2014.

 Rozmowa z fizykiem dr Marią Inglot - Siemaszko z Politechniki Rzeszowskiej

Kto jest narażony na promieniowanie elektromagnetyczne?

    - Narażeni jesteśmy wszyscy, dlatego, że promieniowanie elektromagnetyczne jest częścią promieniowania kosmicznego, naturalnego, pochodzącego ze Słońca. Ale rozumiem, że chodzi o to, co wytworzył człowiek i w różnym zakresie częstotliwości, z jakimi mamy najczęściej do czynienia, z częścią tych nieswoistych promieniowań, do jakich ludzka odporność nie jest przygotowana. Dlatego przez analogię do zanieczyszczeń powietrza używamy pojęcia smog elektromagnetyczny. Kiedy mówimy o dopuszczalnych normach czy dawkach, najczęściej dotyczą one zawodowych narażeń człowieka. Z drugiej strony wiemy, że skutki zdrowotne przebywania w silnych polach elektrycznych i magnetycznych mogą być dalekosiężne dla ludzkiej populacji, ponieważ przestrajają stan równowagi we wszelkich, żyjących organizmach. Co jest źródłem najsilniejszego promieniowania? - Źródeł jest bardzo dużo, z czego sobie nawet nie zdajemy sprawy. 

Zmieniony ( 02.01.2015. )
Czytaj
 
Jak dbać o kręgosłup (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk Witold Szczepański   
07.07.2014.
Dokładna charakterystyka dolegliwości spowodowanych małym uszkodzeniem kręgowym  jest trudna - zależy od: rodzaju uszkodzenia, cech osobniczych, budowy ciała i psychiki, czasu trwania uszkodzenia (czasami pacjenci latami nie zdają sobie sprawy z istoty dolegliwości i ograniczeń ruchowych), charakteru pracy, możliwości adaptacyjnych organizmu do powstałych uszkodzeń międzykręgowych. Czynności ruchowe segmentów ruchowych kręgosłupa biorą udział we wszystkich funkcjach organizmu za pośrednictwem nerwów obwodowych i układu wegetatywnego. Dlatego sprawność ruchowa całego kręgosłupa jest jednym z warunków zachowania zdrowia.  
Dolne kręgi szyjne 
     Najczęściej spotykane dolegliwości związane z zaburzeniami sprawności ruchowej kręgosłupa w odcinku (górne piersiowe – dolne szyjne) to bóle karku, bóle międzyłopatkowe, cierpnięcie przechodzące w ból rąk, szczególnie palców z osłabieniem chwytu i koordynacji ruchów, zespół bolesnego barku, bóle imitujące zespół cieśni nadgarstka oraz dolegliwości tzw. łokcia tenisisty. Małe uszkodzenia międzykręgowe na segmentach C5/C6, C4/C5, C3/C4, C2/C3, C1/C2 i X/C1 mogą powodować bóle głowy, imitować migreny, bóle ciemieniowe, potylicy, okolic łuku brwiowego, oka, żuchwy. Odczuwalne mogą być: drętwienie języka, dziąseł, tyki nerwowe powiek, zawroty głowy. Mogą wystąpić zaburzenia wzroku i słuchu, obniżenie lub podwyższenie ciśnienia, osłabienie, spadek aktywności seksualnej, co może powodować stany depresyjne i lękowe.
Najskuteczniejszą terapią jest ukierunkowany zabieg ręczny wykonany przez doświadczonego terapeutę. 
                       
Zmieniony ( 04.10.2014. )
Czytaj
 
Jak uniknąć miażdżycy PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Jacek Roik   
07.07.2014.
   Współczesny człowiek ma coraz mniej okazji do wydatkowania energii pochodzącej z pokarmu. Zmniejszonemu wysiłkowi fizyczne¬mu nie odpowiada zmiana zwyczajów żywieniowych. Wzrostowi dobrobytu towarzyszy zwiększone spożycie mięsa i jego przetworów, tłuszczów zwierzęcych, cukru i jego przetworów. Produktów zbożowych, warzyw i owoców zawierających korzystne dla zdrowia węglowodany złożone (skrobia) spożywamy coraz mniej. W racjonalnym odżywianiu zaleca się ograniczenie cholesterolu w diecie do 300 mg dziennie. Jak sprostać tym rygorom, gdy potrawy zawierające cholesterol są przez nas lubiane? Cholesterol w stosunkowo dużych ilościach wy¬stępuje w pełnym mleku, żółtych serach, mięsie, w wątrobie. Co uczynić, aby zmieścić się w zalecanych normach? Zmienić mleko pełne na chude, sery żółte na chudy twaróg itp. Tu tkwią rezerwy. 
   Obecnie uważa się, że jeden z aminokwasów siarkowych - homocysteina, gdy jest dostarczana w nadmiarze z biał¬kiem zwierzęcym przy braku witaminy B12 i kwasu foliowego, może uszkadzać śródbłonek naczyniowy tętnic. W tych miej¬scach gromadzi się cholesterol. Homocysteina zwiększa również zdolność płytek krwi do tworzenia zakrzepów. Białko roślinne, niemające jej w swoim składzie, nie wpływa na rozwój miażdżycy. Dlate¬go białko soi jest zalecane w profilaktyce miażdżycy.
  Zmieniony ( 04.10.2014. )
Czytaj
 
Fabryka chorób czy podstawa zdrowia? PDF Drukuj Email
Redaktor: Jedrzej Soporowski   
07.07.2014.
Naukowcy potwierdzają: organizm zdrowego człowieka ma znaczne ilości różnorodnych, prozdrowotnych „dobrych” bakterii bytujących w układzie trawiennym. Współistnieją one w harmonii, na zasadzie synergii, są w tzw. stanie równowagi flory jelitowej. Jej przeciwieństwem jest dysbiosa. Każda dysfunkcja jakiegoś organu ma początek w jelitach, które charakteryzują się właśnie dysbiozą. To stan, w którym występują znaczne odmienności w naturalnej, prozdrowotnej florze bakterii i grzybów. Początkowymi objawami mogą być dolegliwości układu pokarmowego. Wszystkie te zaburzenia odbijają się w konsekwencji na zdrowiu fizycznym i psychicznym.
Dlaczego brak równowagi flory jelitowej ma tak wielki wpływ na zaburzenia organizmów? Dlatego, że równowaga ta jest jednoznaczna z obecnością w nich znacznej ilości prozdrowotnych mikrobów. A te, wykonując dobrą pracę na rzecz ustroju, w którym zamieszkują, zasilają go swymi metabolitami takimi, jak niezbędne dla zdrowia i antyseptyczne kwasy organiczne, antyoksydanty, witaminy, mikroelementy. Ponadto, probiotyczne mikroorganizmy wspierają rozkład spożywanego pokarmu, przerabiają masę organiczną (niestrawiony i gnijący pokarm) zalegającą jelita, zamieniają procesy gnilne na fermentacyjne. Bez „dobrych” bakterii nie może prawidłowo zachodzić wiele procesów życiowych.
 
Zmieniony ( 04.10.2014. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 16
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk