03.06.2020.
 
Ruch dla zdrowia PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
09.07.2015.
    Aktywność fizyczna to najważniejszy po odżywianiu czynnik wpływający na zdrowie, samopoczucie i długość życia. Jest naturalną potrzebą organizmu. Ruch to zdrowie. Wysiłek fizyczny pozwala zachować a nawet przywrócić zdrowie, przeżyć życie w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aktywność ruchowa jest wspaniałym lekarstwem i każdy lekarz powinien go przepisywać pacjentom. Brak ruchu lub jego znaczne ograniczenie jest szkodliwe i usposabia nas do chorób. Unieruchomienie zdrowego człowieka powoduje osłabienie, pogorszenie wentylacji płuc i pracy serca, obniżenie wydolności fizycznej i nerwowość. Organizm człowieka jest zaprogramowany do fizycznie czynnego życia. Ruch musi nam towarzyszyć cały czas, nie można go zaniechać. Powinniśmy ćwiczyć od dzieciństwa do starości.
  
 
Zmieniony ( 06.10.2015. )
Czytaj
 
Jak dbać o kręgosłup (5) Ćwiczenia w wodzie PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk W. Szczepański   
09.07.2015.
    Wielokrotnie w gabinecie lekarza lub fizjoterapeuty słyszymy zalecenia: „proszę chodzić na basen” lub „pływanie jest dobrą terapia na kręgosłup”. Te ogólne zalecenia bez podania szczegółów ćwiczeń niewiele wnoszą, a przy nieodpowiednio dobranym stylu pływania mogą nawet zaszkodzić. Pływanie i ćwiczenia w wodzie to najzdrowszy i najbezpieczniejszy trening całego ciała. Angażuje wszystkie grupy mięśni, zmniejsza obciążenie stawów i mięśni, a jednocześnie przy regularnym pływaniu wzmacnia je. Zapobiega w znacznym stopniu chorobie wieńcowej. Prawidłowe oddychanie w trakcie pływania tj. szybki wdech i wolny wydech powietrza w wodę z fazą bezdechu, ćwiczy nasze płuca i poprawia ich wydolność. Wiek, budowa ciała oraz poziom sprawności fizycznej nie stanowią przeszkody. W środowisku wodnym nie występują przeciążenia stawów, wobec czego zagrożenie zaistnienia kontuzji lub urazów jest znikome.(…)

Zmieniony ( 06.10.2015. )
Czytaj
 
Czas wypoczynku i zagrożeń PDF Drukuj Email
Redaktor: Jacek Wrona   
09.07.2015.
    Mamy wakacje, czas wypoczynku, a jednocześnie wielu niebezpieczeństw czyhających szczególnie na młodych. W tym okresie dochodzi najczęściej do inicjacji związanych z różnymi patologiami - przypadkowymi kontaktami seksualnymi, sięganiem po używki (tytoń, alkohol i substancje psychoaktywne), fascynacje destrukcyjną ideologią lub pseudoreligią (sekty). Nas najbardziej interesują sytuacje, w jakich młodzież sięga po substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia.
    Dziś zagrożeniem są nie tylko klasyczne narkotyki, a tzw. dopalacze - to określenie dotyczy całej gamy środków o działaniu psychoaktywnym. Jednym z ostatnich „hitów” rynkowych jest płyn do mycia felg samochodowych, zawierający GBL, prekursor do produkcji GHB, czyli „tabletki gwałtu”!  Nie jest moją rolą straszenie, ale obecną sytuację można określić mianem katastrofy! Codziennie dochodzą do mnie informacje o ofiarach tych „wynalazków”. Co robić, by zapobiec nieszczęściom? Pisałem już o tym, ale warto powtórzyć na co szczególnie zwrócić uwagę.
Charakterystyczne symptomy mogące wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych
I. Zmiany w zachowaniu:
- nagła zmiana nawyków
Zmieniony ( 06.10.2015. )
Czytaj
 
Czarna porzeczka  lek z działki PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
09.07.2015.
    Owoc czarnej porzeczki jest po dzikiej róży najbogatszym rodzimym źródłem witaminy C, oprócz tego zawiera witaminy B1, B2 i P, karoten, cukry, kwasy organiczne cytrynowy i jabłkowy, związki pektynowe, garbniki, olejki lotne, flawonoidy, antocyjany. W liściach znajduje się kwas askorbinowy, fitoncydy, karoten, olejek lotny, mikroelementy m.in. potas, fosfor, wapń, magnez. Franciszkanin-zielarz o. C.A. Klimuszko zaliczał jagody czarnej porzeczki do owoców o wyjątkowym znaczeniu dla zdrowia.  
    Czarna porzeczka nie tylko jest smaczna, należy do leczniczych darów natury. Zawiera sporo flawonoidów, które hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków prowadzących do chorób nowotworowych oraz spowalniają proces starzenia. To jeszcze  nie wszystko - obniżają one poziom cholesterolu we krwi, hamują rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, regulują ciśnienie tętnicze. Flawonoidy działają oczyszczająco przez tworzenie kompleksów z metalami ciężkimi (kadmem i ołowiem) i ułatwiają usuwanie tych pierwiastków. Szczególne właściwości zdrowotne porzeczka zawdzięcza pozostałym związkom, czyli: antocyjanom (substancje antybakteryjne, zwalczające m.in. bakterie E.coli); rutynie (ułatwia wchłanianie witaminy C, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne (…)
   
Zmieniony ( 06.10.2015. )
Czytaj
 
Likier z czarnej porzeczki PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
09.07.2015.
    Czarna porzeczka (Ribes nigrum), zwana także smorodynią, pankracynią lub smargleną, jest rośliną bardzo popularną w naszym kraju, chętnie uprawianą z uwagi na owoce, z których produkuje się soki, napoje, konfitury oraz dżemy. Niewielkie jagody są cenione nie tylko z uwagi na swój smak oraz wyjątkowe walory kulinarne, także ze względu na właściwości lecznicze. Są bogatym źródłem witamin, szczególnie witaminy C, kwasów organicznych oraz soli mineralnych.
    Bardzo istotna jest również wysoka zawartość związków zwanych antocyjanami. Badania naukowe wykazały, iż te odgrywają istotną rolę w chemoprewencji, a więc do pewnego stopnia zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Dzieje się tak z uwagi na wysoki potencjał antyoksydacyjny (przeciwutleniający) tych związków. (…)
    Przetwory z czarnej porzeczki nie są zalecane dla osób cierpiących na kamicę nerkową czy wrzody żołądka. Mogą prowadzić do nasilenia objawów tych chorób.  W tym numerze Porad polecam Czytelnikom wykonanie cassisu, tradycyjnego francuskiego likieru z czarnej porzeczki. Przepis który podaję, jest stosowany w mojej rodzinie od lat, i pewnie niewiele ma wspólnego z oryginalną recepturą tego trunku, która jest pilnie strzeżoną tajemnicą, jednak pozwala osiągnąć wyśmienite w smaku efekty.
    Do sporządzenia cassisu będziemy potrzebować ponad 1 kg umytych, zdrowych, lekko zmiażdżonych czarnych porzeczek bez szypułek, 1 litr spirytusu o mocy 70% oraz syrop cukrowy, który sporządzamy przez rozpuszczenie ok 400 g cukru w litrze ciepłej wody. Owoce umieszczamy w szklanym słoju i zalewamy spirytusem tak, aby dokładnie je przykrył. Całość odstawiamy w miejsce ciepłe i suche(…)
                    Więcej w numerze 34 Porad na zdrowie
                                                           dr Marek Ellnain
Zmieniony ( 06.10.2015. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 20
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk