03.06.2020.
 
Ocet jabłkowy - lek z domowej apteczki PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
10.10.2016.
    Ten prosty w wykonaniu a skuteczny w wielu przypadkach specyfik znany jest od dawna w medycynie ludowej. W skali światowej jego popularyzatorem stał się amerykański lekarz, naukowiec z Uniwersytet of Vermont, dr DeForest C. Jarvis. który w 1958 roku wydał książkę „Folk Medicine. A Vermont Doctor’s Guide to Good Health”, wielokrotnie wznawianą.
Taki owocowy lek z domowej apteczki wyróżnia się łatwością wykonania i szerokim przeznaczeniem. Można go wykonać z dowolnej odmiany jabłek. Zawiera kwas octowy, kwas chlorogenowy (silny przeciwutleniacz), enzymy, białka, ponadto pektynę, dużo mikroelementów: zwłaszcza potas, ponadto fosfor, chlor, sód, magnez, wapń, siarkę, żelazo, do tego witaminy: A, B1, B2, B6, C, E, P. Stosuje się go profilaktycznie i leczniczo m.in. w reumatyzmie, bólach głowy, zaburzeniach trawiennych, bólu gardła, otyłości, chorobach skóry. Ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Chociaż jest produktem fermentacyjnym, stężenie alkoholu jest w nim znikome, dlatego po jego leczniczej dawce nie ma zakazu prowadzenia pojazdów.
    Sposobów sporządzania jest kilka. Najprościej pokroić całe zdrowe jabłka, zalać wodą z cukrem lub miodem i postawić w otwartym naczyniu. Po widocznym ustaniu fermentacji (około miesiąca) można ocet używać lub zlać i przechowywać w butelkach.
Zmieniony ( 09.02.2017. )
Czytaj
 
Niezbędny błonnik  ważna ilość i jakość PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
10.10.2016.
    Błonnik jest niestrawną formą polisacharydów. Żaden z produktów zwierzęcych nie zawiera błonnika, natomiast wszystkie nieprzetworzone produkty roślinne są bogate w ten składnik. Oczyszczone węglowodany jak cukier, biała mąka, biały ryż, nie zawierają błonnika. Dieta skoncentrowana na produktach zwierzęcych oraz oczyszczonych węglowodanach zawiera niewystarczającą jego ilość.
    Spełnia bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Pomaga utrzymywać właściwą wagę ciała. Nie dostarcza kalorii, gdyż nie jest trawiony i wchłaniany. Wiąże wodę a w ten sposób zwiększa masę pokarmową w żołądku i jelitach, wywołuje uczucie sytości i sprawia, że wystarczający nam pokarm zawiera mniej kalorii. Jedząc owoce i warzywa możemy szybko wypełnić żołądek, zaspokoić głód, jednocześnie dostarczając niewiele kalorii. Usuwanie błonnika z produktów spożywczych, jak np. cukier czy mąka, zwiększa koncentrację kalorii w oczyszczonym produkcie.
   
Zmieniony ( 14.02.2017. )
Czytaj
 
Kwiat nawłoci - Flos Solidaginis PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
10.10.2016.
   Oficjalnie w medycynie stosowane jest ziele nawłoci – Herba Solidaginis, tradycyjnie jednak podczas zbioru ścinane są górne części pędu, co w praktyce oznacza, że w masie surowca przeważa kwiatostan. Im więcej w surowcu zawartych jest liści i kwiatów, tym wartościowszy dla lecznictwa. Łodygi nie zawierają substancji czynnych i jeżeli dominują w suszu, to pogarszają jego jakość oraz wartość farmakognostyczną.
    W Polsce rodzimym gatunkiem nawłoci jest nawłoć pospolita – Solidago virgaurea Linne., choć nazwa „pospolita” nie jest trafiona, bowiem zasoby tej nawłoci są coraz mniejsze. Rodzimy gatunek jest wypierany przez gatunki obcego pochodzenia, które cechuje szybszy wzrost, są bardziej tolerancyjne dla warunków siedliskowych, krzyżują się ze sobą i są bujniejsze pod względem masy pędu. Stosowanie herbicydów, zabieranie łąk i nieużytków pod budowę infrastruktury drogowej czy budownictwa mieszkaniowego, wykaszanie łąk dla dopłat unijnych - powodują również ograniczenie częstości występowania nawłoci pospolitej i wyniszczenie jej naturalnych siedlisk.
    W Polsce masowo występują: nawłoć kanadyjska i nawłoć późna, które pochodzą z Ameryki Północnej.
Zmieniony ( 04.01.2017. )
Czytaj
 
Antykoncepcja hormonalna rujnuje zdrowie PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Anna Tomkalska, lek. med. Wojciech Tomkalski   
10.10.2016.

    Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Szacunkowe dane pokazują, że w naszym kraju dotyczy ono 19 - 30% kobiet, z przewagą w grupie wiekowej 20 - 24 lata (do 30%). Wywiera ona udowodniony negatywny wpływ na zdrowie kobiety, o czym rzadko się mówi. Wystąpienie działań niepożądanych jest najczęstszym powodem rezygnacji z pigułki antykoncepcyjnej. Badania wskazują, że do 50 % kobiet rezygnuje ze stosowania pigułki dwuskładnikowej przed upływem roku, właśnie z powodu działań niepożądanych.
    Do najgroźniejszych powikłań zaliczamy choroby układu krążenia, takie jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa – zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna, zawał serca, udar mózgu.

 

Zmieniony ( 04.01.2017. )
Czytaj
 
Oczy nie lubią zimy PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Buczyńska   
10.10.2016.
    Każda pora roku niesie za sobą inne zagrożenia dla oczu. W zimie wzrok jest narażony na negatywne czynniki jak szkodliwe promieniowanie, suche powietrze czy niewłaściwa dieta. Należy więc zastosować odpowiednią profilaktykę.
Szkodliwe promieniowanie
    Drażniące oczy promienie słoneczne bywają dokuczliwe nie tylko latem. Zimą, podczas słonecznych dni, poza światłem słonecznym, do oczu dociera promieniowanie odbijające się od śniegu, aż 85% szkodliwych promieni UVA i UVB. Podczas długiej ekspozycji na światło słoneczne grozi m.in. zapalenie spojówek, uszkodzenie plamki żółtej. Gdy wybieramy się w góry na narty, także podczas zwykłych słonecznych dni należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV. Osoby noszące szkła korekcyjne powinny zaopatrzyć się w specjalne ciemne szkła korygujące jednocześnie wadę wzroku.

                    
Zmieniony ( 04.01.2017. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 21
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk