03.06.2020.
 
Zadbajmy o higienę psychiczną PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
04.01.2017.
    Konflikty, napięcia nerwowe i emocjonalne, wstrząsy psychiczne, zdenerwowanie, przykrości, pesymizm, przejmowanie się niepowodzeniami, rozpamiętywanie krzywd, pośpiech, lęk, niepokój, gniew, zawiść, nienawiść, chęć zemsty, dążenie do osiągnięcia bogactwa lub władzy czy sławy – te czynniki wpływają na zdrowie i przyspieszają starzenie się. Trzeba uwolnić się od takich uczuć oraz dążeń i rozbudzić w sobie pogodny, optymistyczny nastrój. Radość, szczęście, optymizm, dobry humor mają wpływ odmładzający. Ludzie, którzy się nie przejmują, zachowują pogodny nastrój i młodość, żyją dłużej.
We wszystkich okolicznościach powinniśmy zachowywać spokój, pogodne usposobienie i umiar. Na swoje życie patrzeć z dystansem i poczuciem humoru. Nie zanadto przejmować się swoim losem, a cieszyć się z każdego pomyślnego nawet drobiazgu. Człowiek potrzebuje także uznania i akceptacji. Dobre słowo, uśmiech, pochwała, atmosfera zaufania i kultura otoczenia również leczy. (…)
Zmieniony ( 06.04.2017. )
Czytaj
 
Co jada niemowlę? PDF Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Głos   
04.01.2017.

         Odpowiednie odżywianie już od pierwszych dni życia dziecka wpływa na jego zdrowy rozwój fizyczny i psychiczny. Jak zdrowo rozszerzać dietę dziecka? Co podawać, a czego unikać? Jak rozwijać dobre nawyki żywieniowe?
    Rozszerzenie diety nie powinno nastąpić wcześniej jak w 4. miesiącu życia, ale nie później niż w 7 miesiącu. W tym czasie zwiększają się potrzeby maleństwa na składniki odżywcze, dojrzewa układ pokarmowy, rozpoczyna się produkcja enzymów trawiennych. Najczęściej zaczyna się to, gdy dziecko kończy pół roku. Nie ma jednak sztywnej zasady, należy przede wszystkim obserwować niemowlę i jego gotowość do spożywania pokarmów stałych. Gdy potrafi siedzieć z podparciem, kontroluje ruchy głowy i szyi, jest zainteresowane tym co jedzą rodzice, a także przestaje wypychać językiem to, co trafia do buzi – można uznać, że jest gotowe.
    Początkowo dziecko zapoznaje się z nowymi smakami, zapachami, inną konsystencją pokarmu. Proponujemy mu 2 - 3 posiłki stałe w ciągu dnia. Proponujemy, ale dziecko ma zdecydować czy zje i ile. Możliwe, że z początku będą to niewielkie ilości. Maluszek jest przyzwyczajony do słodkiego mleka matki i trudno mu zaakceptować inny smak. Im częściej będziemy podawać nowe pokarmy, tym szybciej się przyzwyczai(…)
   

Zmieniony ( 06.04.2017. )
Czytaj
 
Udar mózgu jest jak pożar PDF Drukuj Email
Redaktor: Joanna Hryć   
04.01.2017.
    Co roku udar mózgu dotyka 70 tysięcy Polaków, a aż 30 tysięcy z jego powodu umiera. Choć ta choroba jest powszechnie znana, to wiedza o niej w społeczeństwie jest nadal niewystarczająca. Zdarza się, że nie potrafimy rozpoznać objawów udaru mózgu i nie zdajemy sobie sprawy, że dla osoby, którą dotknął udar liczy się każda minuta. Błędem jest też myślenie, że udar dotyka tylko starsze osoby. Może zdarzyć się w każdym wieku i w każdej sytuacji życiowej. Prawidłowe rozpoznanie objawów, natychmiastowe wezwanie pogotowia i przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować mu życie oraz w dużym stopniu ograniczyć niepełnosprawność.
- Udar mózgu jest jak pożar. Im szybsze rozpoznanie i reakcja, tym mniejsze zniszczenia poczyni u chorego. Tak jak podczas akcji ratowniczo-gaśniczej ważna jest szybkość działania, tak w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu, niezwłoczna pomoc stanowi pierwszy krok do zminimalizowania konsekwencji - mówi Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie”.
- Kiedy mamy podejrzenie, że my sami lub ktoś w naszym otoczeniu może mieć udar, najważniejsze jest to, by jak najszybciej wezwać pomoc medyczną i przywrócić przepływ krwi w obszarze objętym niedokrwieniem. Im szybciej osoba z udarem trafi na oddział udarowy w szpitalu, tym większa szansa na ograniczenie negatywnych skutków udaru – dodaje (…)
  
Zmieniony ( 06.04.2017. )
Czytaj
 
Bóle grzbietu i stawów - metody leczenia PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Narcyz Sadłoń   
04.01.2017.
   Funkcjonujemy w starzejącym się społeczeństwie, a choroby cywilizacyjne zbierają coraz liczniejsze żniwo. Hasła promujące zdrowie ducha i zachęcające do myślenia, że młodość trwa tak długo jak jesteśmy o tym przekonani, nie zmieniają stanu naszego kręgosłupa, stawów i mięśni. A te ulegają procesowi starzenia się. Dla wielu starzenie oznacza też mierzenie się z chorobami lub nieprzyjemnymi objawami. Klasyczna szkoła leczenia zakłada leczenie przyczyn, a nie objawów, jednak w wielu przypadkach stajemy bezradni wobec przyczyn, wówczas nie pozostaje nic innego jak eliminować lub tylko łagodzić objawy.(…)
Bóle grzbietu związane są z warunkami naszej cywilizacji. W znacznej mierze wynika to ze statycznego stylu życia. Staliśmy się homo sedentarius - człowiekiem siedzącym. Stwierdzenie tego faktu dla wielu jest określeniem przyczyny, dla wielu także usprawiedliwieniem. Za swój zły stan zdrowia obwiniamy pracę, cywilizację, brak czasu itp. Często sięgamy po pomoc dopiero, gdy pojawia się ostry ból. Takie postępowanie często utrudnia szybkie i skuteczne reagowanie. Długotrwałość procesu chorobowego prowadzi do zmian o charakterze nieodwracalnym, dlatego istotne jest, aby podejmować działania profilaktyczne i lecznicze możliwie najwcześniej i systematycznie.(…)
Zmieniony ( 06.04.2017. )
Czytaj
 
Witamina C - fakty i mity PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
04.01.2017.
    Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dba ona o to, aby włókna kolagenu, które stanowią szkielet naszego organizmu, były w dobrej formie. Dawniej nikt nie wiedział o włóknach kolagenu, natomiast powszechnie wiadomo było tyle, że jeśli się nie będzie piło soku z cytryny, to z powodu szkorbutu zaczną wypadać zęby. Okazuje się, że zapotrzebowanie na tę witaminę zależy od stanu zdrowia i to nie tylko fizycznego, bo także psychicznego.
    Jeżeli chorujemy na choroby infekcyjne lub nowotwory, zapotrzebowanie na witaminę C radykalnie rośnie. Skąd wiemy o tym, że w przebiegu chorób i dużym stresie wzrasta zapotrzebowanie na nią? Wynika to z badań naukowych na zwierzętach. Organizmy różnych czworonogów, np. wilka, psa, kota i królika, wytwarzają witaminę C. Człowiek i małpy człekokształtne nie mają tej zdolności.(…)
Prawo czy lewoskrętna?
    Mimo coraz większej popularności suplementacji witaminą C, informacje na jej temat nie zawsze są rzetelne. Kontrowersje budzą określenia takie jak to, że: „działa tylko lewoskrętna witamina C”, albo: „najlepsza jest naturalna witamina C”, podobnie mówiące, że „witamina C zakwasza organizm”. Witamina C, czyli aktywna biologicznie forma kwasu askorbowego, zwyczajowo nazywana jest kwasem L-askorbinowym. (…)
    W Laboratorium Medycyny Naturalnej Bonimed stworzono nowatorski preparat, który zawiera w swoim składzie 500 mg witaminy C pod postacią L-askorbinianu sodu, czyli substancji, która w większych ilościach, w odróżnieniu od kwasu L-askorbinowego, nie drażni błony śluzowej żołądka.(…)
                                 lek. med. Krzysztof Błecha
                        Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki
                    współpraca: mgr chemii (absolw. U J) Katarzyna Zyzak
Zmieniony ( 20.04.2017. )
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 17
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk