04.07.2020.
 
100 zastosowań konopi PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
01.07.2017.
    Kiedyś wszystko wytwarzało się z roślin. Materiały budowlane, ubrania, liny, barwniki, mydło, farby, leki. Wraz z rozwojem techniki oraz wydobycia ropy naftowej i gazu, naukowcy odkryli, że można z nich otrzymywać paliwa, oleje, smary, asfalt, parafinę, tworzywa sztuczne, włókna, leki, środki ochrony roślin itp. Kultura petrochemiczna zastąpiła kulturę roślinną. Jednak wraz z zatruciem środowiska naturalnego i zmniejszaniem zasobów paliw kopalnych, nasza cywilizacja coraz częściej patrzy w kierunku wskrzeszenia kultury roślinnej. Na przykładzie konopi chciałbym pokazać, w jaki sposób kulturę petrochemiczną możemy zastąpić roślinną oraz jakie korzyści wynikną z takiej przemiany.  
Pożyteczna, niegroźna roślina
     Konopie siewne (Cannabis sativa) to roślina oleista i włóknista o wysokości od 1,5 do 4,5 m. Z łodyg uzyskuje się włókno, a z nasion olej konopny. Konopie indyjskie (Cannabis indica) uprawia się na narkotyk. Odmianę siewną można w Polsce uprawiać tylko po uzyskaniu pozwolenia, ze względu na (nieuzasadnioną) obawę przed działaniem narkotycznym. Wypalenie z konopi siewnych nawet tysiąca papierosów nie da efektu narkotycznego, spowoduje najwyżej ból głowy.
   
Zmieniony ( 09.10.2017. )
Czytaj
 
Ogrody dla zdrowia PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
01.07.2017.
   Hortiterapia oznacza ogrodolecznictwo, czyli przywracanie i wzmacnianie zdrowia przy wykorzystaniu roślin i specjalnie zaprojektowanych ogrodów. Polega na wykonywaniu prac ogrodniczych lub tylko na przebywaniu w otoczeniu przyrody. Terapię ogrodową stosuje się dla osób z autyzmem, depresją, demencją starczą, chorobami psychicznymi, również dla osób z niepełnosprawnością np. po wypadkach czy udarach mózgu. Metoda ta jest stosowana w niektórych krajach do resocjalizacji więźniów i narkomanów.
Podstawą jest odpowiednie urządzenie ogrodu przystosowanego dla  np. osób niepełnosprawnych, które uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Wpływa to korzystnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji.  Programy terapii zależą od dostępnego zaplecza, potrzeb i możliwości. W Polsce hortiterapia nie jest oficjalnie uznaną przez ośrodki medyczne formą terapii i rehabilitacji, chociaż takie zajęcia są włączane do programów ośrodków, jak DPS-y, szpitale psychiatryczne, ośrodki odwykowe, warsztaty terapii zajęciowej.(…)
    Leczenie ogrodami dzieli się na czynne i bierne. W pierwszym pacjent bierze udział w pracach ogrodniczych - od sadzenia, podlewania, rozmnażania roślin po koszenie trawy, zbiór plonów i wykonywanie bukietów, stroików lub innych zielonych dekoracji. W terapii biernej pacjenci przebywają w ogrodzie - spacerują, obserwują florę i faunę, obcują z pięknem natury. (…)
    
Zmieniony ( 06.10.2017. )
Czytaj
 
Floroterapia- Kwiat rumianku bezpromieniowego PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
01.07.2017.
      Rumianek bezpromieniowy - Matricaria discoidea  pochodzi z Ameryki Północnej i został sprowadzony do Euro  py w  połowie XX wieku. Rozpowszechnił się szybko w całej Europie, przede wszystkim wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Jest rośliną ruderalną, azotolubną, zasiedlającą przydroża, ścieżki, nasypy kolejowe, mury, nieużytki, odłogi, wieloletnie tereny budowlane. Dorasta do 40 cm wysokości. Jest rośliną jednoroczną, a przy lekkich zimach potrafi przetrwać forma niekwitnąca i wydać kwiaty dopiero w drugim roku. Kwiaty, poprawnie kwiatostany, są koszyczkowe, półkuliste, żółtozielone. Koszyczki jak w rumianku, ale nie wytwarzają białych kwiatów języczkowych („płatków”). Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina aromatyczna, o zapachu świeżego jabłka i rumianku.
    Surowcem jest koszyczek kwiatowy lub kwitnące szczyty pędów. Najwartościowszy jest surowiec świeży, wtedy posiada właściwości przeciwpasożytnicze. Po wysuszeniu nie działa przeciwko glistom, owsikom, włosogłówkom i pierwotniakom pasożytniczym. Po wysuszeniu wykazuje wpływ rozkurczowy, uspokajający i przeciwalergiczny oraz słabszy antyseptyczny.(…)
   
 
Zmieniony ( 06.10.2017. )
Czytaj
 
Choroba Hashimoto - jakie zioła mogą pomóc? PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Krzysztof Błecha   
01.07.2017.
   Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest w ostatnim czasie często rozpoznawaną jednostką chorobową. Częściej zapadają na nią panie. Prawie nigdy ta choroba nie daje objawów klinicz ch, z rzadka jedynie może pojawić się lekki obrzęk tarczycy albo jej bolesność. Schorzenie to zwykle rozpoznyawane jest już na etapie, gdy uszkodzenie tarczycy jest do tego stopnia duże, iż rzutuje na czynność  hormonalną gruczołu tarczowego.
  Chorobę Hashimoto rozpoznaje się przez stwierdzenie w surowicy krwi podwyższonego miana przeciwciała  y-TPO. Czasami również przeciwciał anty-TG. W stanie, gdy tarczyca jest w takim stopniu uszkodzona, że nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, stężenie TSH w surowicy jest podwyższone, a stężenie FT4 zaniżone. Tym zmianom w ilości przeciwciał musi towarzyszyć także charakterystyczna nieprawidłowość w obrazie USG - czyli niejednorodność i hiperechogeniczność tarczycy.
Przyczyny
   Nasuwa się pytanie: dlaczego w ostatnich latach tak często mamy do czynienia z tą jednostką chorobową, zwłaszcza że mechanizm jej powstawania jest bardzo skomplikowany? W publikacjach naukowych i popularnonaukowych spotyka się informacje o tym, że chorobę Hashimoto można nabyć przez złe odżywianie.  Czy zatem dieta wpływa na częstość występowania choroby Hashimoto?
  
Zmieniony ( 06.10.2017. )
Czytaj
 
Powrót do legalnych upraw PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
01.07.2017.
    - Naszą misją jest to, żeby konopie wróciły na pola – mówi Ewa Gryt z firmy General Hemp Marketing zajmującej się badaniami importem i produkcją wyrobów z polskich konopi siewnych.
    Można powiedzieć, że pani Ewa jest pionierką biznesu konopnego w Polsce. 15 lat temu, jako absolwentka krakowskiej Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytetu Rolniczego) zajęła się projektem badawczym dofinansowanym ze środków unijnych, dzięki któremu rozpoczęto wytwarzanie surowca do bezodpadowej produkcji celulozy konopnej dla przemysłu papierniczego. „Konopny” temat wciągnął ją tak, że w następnych latach otworzyła pierwszy w Polsce sklep i hurtownię internetową z artykułami z konopi siewnych(…)
    Ekstrakt konopny zawiera ponad tysiąc związków leczniczych jak fenole, terpeny. Nasiona mają wartości odżywcze, dużą zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Żywność z tego surowca jest wysokobiałkowa, bogata w witaminy, składniki mineralne i błonnik. Jak się okazuje, już dziś jest dostępny szeroki wybór produktów spożywczych i parafarmaceutyków z tego krzewu: wyciąg z kwiatów z olejem konopnym, olej z prażonych nasion, maść na stawy z olejem konopnym, suszone kwiaty i liście z konopi włóknistych, nasiona łuskane i niełuskane, mąka, makarony, herbatki, olejki wspomagające układ krążenia, immunologiczny, nerwowy (…)
            Więcej w  numerze 42 Porad na zdrowie                                                Krzysztof Kamiński


Zmieniony ( 06.10.2017. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 19
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk