03.06.2020.
 
Ziołolecznictwo w pediatrii (1) PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Lucjan Langner   
28.06.2018.
    Farmakoterapia i fitoterapia wieku rozwojowego różnią się od terapii stosowanych u osób dorosłych. Dzieci nie rodzą się jako miniatury osób dojrzałych organizmów. Podawane dzieciom leki czy substancje pochodzenia roślinnego wykazują inną biotransformację, zdolność wiązania z białkami oraz drogę i szybkość eliminacji. U dzieci istnieje większe ryzyko kumulacji leku w układzie nerwowym ze względu na mniejsze jego wiązanie z białkami osocza oraz większą przepuszczalność bariery krew-mózg. Dawka leku u dziecka musi być dostosowana do jego wieku, masy lub powierzchni ciała(…)
    Kolka niemowlęca       
    Najczęstszą przyczyną niepokoju młodych rodziców jest kolka niemowlęca. Jej przyczyna nie jest do końca poznana. Rozważa się niedojrzałość bariery jelitowej, zaburzenia motoryki jelit lub wydzielania enterohormonów i enzymów trawiennych. Koncepcja alergologiczna odpowiada wielu pediatrom (alergia na białka mleka krowiego, soję, składniki pożywienia matki). Jako przyczyny kolki nie wyklucza się niedojrzałości układu nerwowego lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Przed rozpoczęciem leczenia objawowego należy wykluczyć infekcję (…).
   
Zmieniony ( 02.10.2018. )
Czytaj
 
Floroterapia. Stokrotka PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
28.06.2018.
     Rodzaj stokrotka – Bellis należy do rodziny złożonych (astrowatych) i obejmuje około 15 gatunków. Stokrotki są roślinami wieloletnimi, pochodzącymi z Europy, Północnej Afryki i Azji Mniejszej. Najbardziej znanym gatunkiem jest stokrotka pospolita – Bellis perennis L. W Polsce rozpowszechniona po górskie piętro kosówki jako składnik zbiorowisk łąkowych, pastwiskowych, ruderalnych i murawowych. Jest uprawiana w celach ozdobnych. Ma łodygi dorastające do 20 cm wysokości, nagie lub owłosione. Liście łopatkowate, zebrane w różyczkę. Kwiatostany koszyczkowe do 2 cm średnicy, z kwiatami języczkowymi białymi, różowymi lub czerwonymi. Kwiaty rurkowe są żółte. Kwiatostany umieszczone na bezlistnych łodyżkach.(…)
Kwitnące ziele stokrotki wywiera wpływ moczopędny, oczyszczający na drogi moczowe (złogi, piasek, biofilm, mikroorganizmy) i przeciwzapalny. Co ciekawe, stokrotka zawiera saponiny takie, jakie występują w nawłoci czy w krzyżownicy. Fenolokwasy, szczególnie pochodne kwasu kawoilochinowego, kwas kawowy i rozmarynowy działają żółciopędnie, bakteriostatycznie i ochronnie na miąższ wątroby oraz trzustkę. Podobne substancje znajdziemy w karczochu, mniszku, rozmarynie, czy ostrożeniu warzywnym.
    
 
Zmieniony ( 02.10.2018. )
Czytaj
 
Obrona przed agresją (2) Świadomość w działaniu PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
28.06.2018.

Amerykańskie Towarzystwo Medyczne w 1996r. podało w raporcie na temat przemocy, że „Przemoc stała się najpoważniejszym problemem zdrowotnym Ameryki”.  Słowa te są nadal aktualne dla Ameryki i dla całego świata. Brak poczucia bezpieczeństwa, stres, wewnętrzne napięcie wynikające z lęku, może niszczyć ciało i umysł na wiele sposobów, ponadto prowadzić do rozwoju wielu chorób. Istotne dla naszego zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie stają się: wiedza na temat możliwych zagrożeń oraz umiejętności praktycznego działania w niebezpiecznej sytuacji. W szkołach samoobrony podstawowym elementem szkolenia jest świadomość w działaniu. Kolejne elementy to: aspekty psychologiczne, unikanie zagrożeń, w sytuacji konfrontacji techniki fizyczne i użycie siły.

            W życiu spotykamy się z szeroką paletą możliwych zagrożeń. Każda z sytuacji niesie ze sobą pewna specyfikę. Wszystkie mają wspólny mianownik: efekt zaskoczenia nas przez napastnika i w wyniku tego pojawiająca się faza szoku. (…) Trwa 6 do 20 sekund, w tym czasie występuje niemal całkowity brak jakiegokolwiek działania. Jej przebieg i czas trwania zależy od: intensywności napaści, aktualnego nastroju, stanu psychicznego, uprzednich doświadczeń, wrodzonych i nabytych przez wychowanie sposobów oraz wzorców reakcji.

Zmieniony ( 02.10.2018. )
Czytaj
 
Borelioza w pytaniach i odpowiedziach PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Krzysztof Błecha   
28.06.2018.
    Miesiące letnie to czas, gdy możemy częściej doświadczyć ukąszenia przez kleszcza. W związku z tym rodzą się różne pytania. Oto odpowiedzi na te zadawane najczęściej:
Czy każde ukąszenie przez kleszcza powoduje zarażenie krętkiem borelli bądź inną chorobą przez nie przenoszoną?
    Na szczęście nie. Ukąszenie przez zakażonego kleszcza wywołuje chorobę w mniej niż 2% przypadków.
Czy po ukąszeniu przez kleszcza na wszelki wypadek zastosować antybiotykoterapię?
    Aktualne rekomendacje mówią, że jeżeli były to mnogie ukąszenia (więcej niż dwa) i nastąpiły na terenie, gdzie podejrzewa się, iż kleszcze są zarażone boreliozą lub innym patogenem, należy dokonać tzw. profilaktyki poekspozycyjnej. Polega ona na podaniu jednorazowo doksycykliny w dawce 200 mg. Co ważne, jeżeli kleszcz ugryzie nas w miejscu naszego zamieszkania lub w promieniu 70 km od tego miejsca, prawdopodobieństwo zarażenia się boreliozą jest znikome. Nasz układ odpornościowy jest przystosowany do zwalczania mikroorganizmów z najbliższego otoczenia. Najczęściej mieliśmy już z nimi kontakt, a więc mamy w organizmie odpowiednią pulę przeciwciał, które pozwolą na zwalczenie patogenów. Układ immunologiczny odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu zachorowania na boreliozę i inne infekcje przenoszone przez kleszcze. Jeżeli będzie on wystarczająco sprawny, zwiększy to nasze szanse na zahamowanie rozwoju infekcji.
Zmieniony ( 02.10.2018. )
Czytaj
 
Żurawina  owoc z domowej apteczki PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Barnaś   
28.06.2018.
    Żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus) lub drobnolistkowa (V. microcarpus) to roślina spotykana na terenach bagiennych i torfowych, ale tylko w niektórych regionach Polski m.in. na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Borach Tucholskich, w Puszczy Białowieskiej. Jej owoce mają cierpkawo kwaskowaty smak. Coraz większą popularność zdobywa odmiana wielkoowocowa (V.macroparpon) uprawiana na plantacjach i na działkach. Największym jej dostawcą są Stany Zjednoczone, dlatego zyskała nazwę żurawina amerykańska. Właściwości lecznicze żurawiny są znane od wielu wieków, jednak największą popularność zdobyła odkąd zaczęto ją uprawiać na plantacjach, również w Polsce. O tej cennej dla zdrowia roślinie pisze w swoim poradniku zatytułowanym „Żurawina przywraca zdrowie” znawca fitoterapii Zbigniew T. Nowak.
    Owoce żurawiny zwierają antocyjany, flawonoidy, polifenole, kwasy organiczne, sole mineralne potas, wapń, magnez,, fosfor, jod; witaminy C, B, K, a także luteinę, zeaksantynę. Szczególnie bogate są w proantocyjanidyny. Można jadać je dla profilaktyki, a także traktować jako surowiec lekarski.(…)            
Zmieniony ( 02.10.2018. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 18
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk