03.06.2020.
 
Leczenie kaszlu PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Krzysztof Błecha   
02.10.2018.
    Kaszel to piąta pod względem częstości przyczyna wizyt u lekarza. Stanowi odruchową reakcję, mającą na celu wspomaganie naturalnego mechanizmu oczyszczania śluzowo-rzęskowego. Powodowany jest przez bodźce mechaniczne, chemiczne, termiczne, czynniki zapalne, a także psychiczne. Kaszel można sklasyfikować na różne sposoby, na potrzeby fitoterapii dzielimy go na kaszel ostry i przewlekły.
Kaszel ostry
    Proces zapalny toczący się w układzie oddechowym, powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych. Dochodzi wtedy do odsłonięcia receptorów kaszlowych. Nieosłonięte receptory reagują nawet na niewielkie bodźce, np. zmiany temperatury.
    Kaszel przewlekły powodowany jest najczęściej przez zwiększenie spływania wydzieliny w obrębie dróg oddechowych (…)Zmieniony ( 07.01.2019. )
Czytaj
 
Jazda samochodem męczy kręgosłup PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk W. Szczepański   
02.10.2018.
   W najbliższych numerach będziemy zamieszczać odpowiedzi na pytania zadawane najczęściej naszemu współpracownikowi fizjoterapeucie. Jego porady na pewno przydadzą się każdemu.
    Jeżdżę często samochodem na długich trasach. Coraz częściej po takiej podróży, a nawet w trakcie, odczuwam ból. Duże występuje napięcie mięśni karku i pleców. Czasami odczuwam drętwienie palców stóp i rąk. Jak można temu przeciwdziałać?
    Jazda samochodem zawsze bardzo obciąża nasz kręgosłup. Wpływa na to kilka czynników, że po długiej jeździe jesteśmy zmęczeni i odzywają się różne dolegliwości. Pierwszy to wymuszona pozycja siedząca, nie zawsze dobra dla kręgosłupa. W wielu samochodach siedzenia nie są dostosowane do naszej sylwetki. Pomijając fakt, że każdy jest trochę innej budowy, najczęściej brakuje odpowiednio dużego uwypuklenia w odcinku lędźwiowym. Tylko w samochodach wyższej klasy mamy możliwość regulacji uwypuklenia fotela w tym miejscu.(…)
   

Zmieniony ( 07.01.2019. )
Czytaj
 
Floroterpia. Kwiat astra chińskiego PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
02.10.2018.
  Aster chiński, czyli gwiazdosz chiński, należy do rodziny astrowatych (złożonych) Asteraceae (Compositae). Pochodzi z Azji (Chiny, Japonia). Jest rośliną jednoroczną o barwnych dużych kwiatach. Są uprawiane w celach ozdobnych, bowiem kwiatostany mają barwę białą, różową, granatową, fioletową, czerwoną, niebieską i żółtą.
   Surowcem zielarskim jest kwiatostan (koszyczek) zbierany w początkach i w pełni kwitnienia, suszony w ciemnym przewiewnym miejscu lub przetwarzany w stanie świeżym. Zawiera flawonoidy, w tym antocyjany (leukodelfinidyna, leukopelargonidyna, leukocyjanidyna, apigenina, luteolina, kwercetyna, naryngenina, mirycetyna, hesperetyna, rutyna, izokwercetyna, eriodykcjol, galangina), fenolokwasy (protokatechowy, gausowy, elagowy), kumaryny (umbeliferon) i garbniki (katechinowe i epigallokatechinowe). Jest to typowy surowiec flawonoidowy.
Zmieniony ( 07.01.2019. )
Czytaj
 
Medycyna św. Hildegardy. Owoce zimą PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Wyszyńska   
02.10.2018.
    Kiedy za oknem zimno, mniejszy mamy apetyt na owoce, w dodatku zimne i surowe, jednak np. te suszone, które zawierają w sobie mniej wilgoci - pisząc językiem św. Hildegardy - urozmaicają nam zimowe miesiące. Są smaczną i pożywną przekąską, gdyż mogą nam choć trochę kompensować niższą podaż witamin i mikroelementów o tej porze roku. Jakież to owoce mamy do dyspozycji?    
   Zacznijmy od daktyli. Święta Hildegarda ceniła palmę daktylową, wskazując na lecznicze zastosowanie kory i liści tego drzewa, zaś o owocach pisała, że „są niemal tak pożywne jak chleb, pod warunkiem zachowania umiaru” (przy jedzeniu większej ilości, są szkodliwe).  Z kolei rodzynki są suszonymi owocami winnych krzewów, czyli suszonymi winogronami najróżniejszych gatunków, stąd różne ich wielkości, kolory, smaki. Hildegarda opisywała lecznicze właściwości winnego krzewu np. jego młodych pędów, lecz nie znalazłam nic o owocach, oprócz tego, że ceniła z nich wino. Myślę więc, że i w przypadku rodzynek należy zachować złotą zasadę umiarkowania(…) No i nie można tu nie wspomnieć o śliwkach. Suszone obficie wypełniają sklepowe półki, szczególnie przed Wigilią.
Zmieniony ( 07.01.2019. )
Czytaj
 
Uniwersalna nalewka z olchy PDF Drukuj Email
Redaktor: Regina Łuska   
02.10.2018.
    Bardzo lubię nalewkę z olchy czarnej (Alnus glutinosa ), czasem zbieram też surowce z olchy szarej (Alnus incana ). Łatwo ją znaleźć i łatwo z niej zrobić nalewkę. Zielonej nie zbieram, bo u nas nie rośnie. Olcha to, mogę powiedzieć, mój podstawowy medykament. Maleńka buteleczka nalewki, a właściwie intraktu z olchy czarnej zawsze znajduje się w mojej torebce, a już na pewno mam ją ze sobą wyruszając w podróż. Muszę przyznać, że wiele razy ratowała mnie z opresji. Mnie, moich przyjaciół i przygodne osoby. (…) Wiele razy także, gdy tylko w podróży zaczynało mnie boleć gardło, a zdarza mi się to po nocy spędzonej w klimatyzowanym przedziale pociągu, olcha również sobie z tym radziła. Czasem wystarczał tylko jeden łyk, a czasem robiłam sobie z niej syrop, dodając miód i sok z cytryny, do tego piłam gorącą herbatę.
    Świetnie ten mój lek sprawdza się także, gdy pogryzą mnie komary czy meszki. Szybko łagodzi swędzenie. Likwiduje również ból po oparzeniu.(…)
 Wykonanie
    Do sporządzenia nalewki zbieram wiosenne pędy i pączki kwiatowe - męskie i żeńskie oraz liściowe. Również stare, czarne szyszki, szczyty gałązek i korę. Kiedy wiosna minie, robię ją z tego co wtedy jest dostępne, czyli są to szczyty gałązek z liśćmi oraz szyszeczki czarne i zielone. Zebranym materiałem napełniam słoik (albo słój) i zalewam podgrzanym alkoholem(…)
Więcej w numerze 47 Porad na zdrowie
                                        Regina Łuska

Zmieniony ( 07.01.2019. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 19
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk