04.07.2020.
 
Wykrywanie fałszowania żywności PDF Drukuj Email
Redaktor: dr inż. Karolina Pycia   
07.01.2019.
    Wzrost świadomości żywieniowej ludzi sprawia, że coraz częściej zdecydowana większość z nas przed zakupem produktów spożywczych studiuje etykietę na opakowaniu, poszukując informacji odnośnie składu, wartości odżywczej czy terminu przydatności do spożycia. Analizując to, co tam zamieszczono, mamy na ogół przekonanie, że informacje producenta są rzetelne. Niestety, zdarzają się sytuacje kiedy tak nie jest. Wówczas mamy do czynienia z fałszowaniem żywności.
       Nieprawdziwa informacja na opakowaniu jest tylko jednym z przykładów zafałszowania żywności. W myśl „Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r.” środek spożywczy zafałszowany to taki, którego skład lub inne właściwości zostały zmienione, a konsument nie został o tym poinformowany. Druga spotykana sytuacja to taka, gdy w produkcie spożywczym zostały wprowadzone zmiany w celu ukrycia rzeczywistego składu lub jego właściwości, albo też zmiany maskujące jego rzeczywistą jakość. Fałszowanie występuje także wtedy, gdy do środka spożywczego zostały dodane substancje zmieniające jego skład lub wartość odżywczą. Również wtedy, gdy odjęto lub zmniejszono zawartość składników decydujących o właściwościach i wartości odżywczej produktu. Ponadto, fałszowanie żywności ma miejsce, gdy produkt spożywczy poddano zabiegom mającym na celu nadanie mu wyglądu środka spożywczego o należytej jakości lub zabiegi te ukryły jego rzeczywisty skład. Na miano zafałszowanego produktu zasługuje również taki, który jest niewłaściwie oznakowany, czyli gdy podano na etykiecie nieprawdziwą informację odnośnie nazwy, składu, terminu przydatności do spożycia itp.
Zmieniony ( 03.04.2019. )
Czytaj
 
Pigułka gwałtu i luka w pamięci PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
07.01.2019.
    Pigułka gwałtu, mimo swojej nazwy bywa używana do wielu innych przestępstw. Najczęściej jednak jest wykorzystywana do napaści seksualnych. Zdarza się, że bywa stosowana przez napastników także podczas kradzieży czy porwań. Bywa podawana mężczyznom po to, żeby szybko wyczyścić ich konto bankowe. Nie pozostawia śladu, działa kilkanaście minut po podaniu, nie ma zapachu ani koloru, a do tego jej działanie jest piorunujące.
    U ofiary dochodzi do utraty pamięci, równocześnie do utraty samokontroli, zmniejszenia oporu, do zachowań kokieteryjnych, również powoduje ona zwiększenie popędu seksualnego i zaburzeń świadomości trwających od 2 do 10 godzin. Ten czas bywa różny, w zależności od rodzaju substancji podanej w tabletce.
Zmieniony ( 08.04.2019. )
Czytaj
 
Pokrzywa indyjska odchudzająca i przeciwnowotworowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Regina Łuska   
07.01.2019.
    Kiedy kończyły się ciepłe dni, postanowiłam zrobić porządek na balkonie. Część roślin trzeba było przenieść do domu, np. żyworódkę, złotego wąsa i geranium. Są to zbyt cenne dla zdrowia roślinki, żeby pozwoliła im zmarznąć. Problem w tym, że nie dla wszystkich mam miejsce w domu. Bardzo obficie i bujnie, jak co roku,  rozrosła mi się piękna kolorowa pokrzywa indyjska, jej łacińska nazwa to Coleus forskohli.
    Pokrzywa indyjska to wieloletnia roślina, przypominająca wyglądem liści pokrzywę rosnącą w Polsce. Spotykana jest w stanie naturalnym w ciepłym, subtropikalnym klimacie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Znana jest u nas pod nazwami: pokrzywka indyjska, pochwiatka, szałwia indyjska, koleus i Coleus forskohlii. Tu dla niektórych pewnie zaskoczenie: jest ona dobrze znana, ponieważ często zdobi nasze ogrody i balkony. (…)
   
Zmieniony ( 16.04.2019. )
Czytaj
 
Poranny ból szyi PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk W. Szczepański   
07.01.2019.
   W kolejnych numerach zamieszczamy odpowiedzi na pytania zadawane najczęściej naszemu współpracownikowi fizjoterapeucie. Jego porady na pewno przydadzą się każdemu.
     Często gdy budzę się rano, stwierdzam że  nie mogę w pełni obracać głową. Każdy skręt wywołuje ból. Czasami trwa nawet kilka dni, ustępuje dopiero po zastosowaniu środków przeciwbólowych. Czy można się tej dolegliwości pozbyć się na trwałe?
    Opisane objawy wskazują, że w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa powstały małe uszkodzenia międzykręgowe (MUM). Aby trwale pozbyć się tych dolegliwości, należy zdecydować się na zabieg ustawiania i regulacji kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa. 
Zmieniony ( 03.04.2019. )
Czytaj
 
Moja droga do zdrowia PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna   
07.01.2019.
    Wiadomość o chorobie, zwłaszcza nowotworowej, jest dla każdego zawsze szokiem. Dowiadujemy się i od razu reagujemy emocjonalnie. Bo też trudno nie zareagować inaczej. Ale dopiero wtedy, gdy ochłoniemy, możemy podejmować decyzje dotyczące leczenia, chociaż ja od początku wiedziałam jaka będzie moja droga.
    Przepłakałam cały dzień, gdy dowiedziałam się o chorobie. Do dzisiaj budzi to we mnie duże emocje, mimo że od tego czasu minęło wiele lat.  
    Większość ludzi wybiera leczenie konwencjonalne, ja wybrałam inną drogę. Myślę, że trudniejszą, bo związaną z ogromnym zaangażowaniem i determinacją, wewnętrzną dyscypliną oraz ogromną wiarą w to co robię. Ponadto nie znałam nikogo kto taką wybrał. W dostępnych źródłach też nie znalazłam interesujących mnie informacji. Po latach, patrząc z perspektywy czasu myślę, że podjęłam ogromny trud, chociaż wówczas tak tego nie odbierałam.
Zmieniony ( 01.08.2019. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 19
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk