03.06.2020.
 
Marihuana medyczna: fakty i mity PDF Drukuj Email
Redaktor: Pola Kmiecik   
03.04.2019.
    Konopie to prawdopodobnie najstarsze rośliny znane ludzkości, jednak dopiero niedawno zaczęto głośniej mówić na temat ich właściwości medycznych, za sprawą naukowców, którzy dostarczają nowych wniosków ze swoich badań. Choć o leczniczym potencjale konopi wiadomo coraz więcej, wiele jest aspektów wciąż pozostających niewiadomą. Brak śmiałej, merytorycznej dyskusji o medycznej marihuanie sprawia, że narosło wiele szkodliwych mitów. Przyjrzyjmy się im bliżej.
 Marihuana to konopie
    Mit. Marihuana to potoczna nazwa konopi indyjskich, a właściwie kwiatostanów jej żeńskich roślin. Te bogate w psychoaktywny składnik (THC) stały się używką, po jaką sięgają ludzie szukający wrażeń. Powszechna w społeczeństwie stygmatyzacja konopi przez kojarzenie ich wyłącznie z marihuaną stosowaną jako narkotyk, utrudnia dyskusję. Możliwość wywołania efektów psychoaktywnych jest tylko jedną z właściwości THC – to też np. silnie przeciwbólowa substancja, mająca ogromny potencjał leczniczy w przypadku wielu chorób. Jednak nie wszystkie odmiany konopi są bogate w ten kontrowersyjny (z powodów narkotycznych) składnik.
   
Zmieniony ( 03.07.2019. )
Czytaj
 
Floroterapia. Kwiat nagietka PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
03.04.2019.
     Rodzaj nagietek (Calendula) obejmuje ponad 20 różnych gatunków roślin jednorocznych. dwuletnich i bylin. Najbardziej znane gatunki: nagietek polny i nagietek lekarski, pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego oraz z Bliskiego Wschodu. Uprawiane są jako rośliny lecznicze, kosmetyczne i ozdobne. W medycynie ludowej wykorzystywano całe ziele kwitnące, koszyczek lub płatki korony.
Z punktu widzenia fitochemicznego i fitofarmakologicznego, surowiec w postaci płatków kwiatowych nagietka jest najmniej wartościowy i o wąskich właściwościach leczniczych, w przeciwieństwie do całego koszyczka, czy kwitnącego ziela. Według dra med. Gerharda Madausa lecznicza jest cała świeża roślina. Suszenie i gotowanie zubaża surowiec w składniki lecznicze. Jeżeli chcemy poznać prawdziwą moc nagietka, warto go używać w całości, w stanie świeżym. Z takiego materiału można przygotować macerat, napar, nalewkę i maść.(…)
    Zastosowanie
    W medycynie ludowej napar z kwiatów i kwitnącego ziela nagietka stosowano doustnie przy nieregularnych miesiączkach, stanach skurczowych w podbrzuszu i w jamie brzusznej, przy nowotworach, gorączce, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz w chorobach zakaźnych.
   
Zmieniony ( 03.07.2019. )
Czytaj
 
Mobbing odbiera zdrowie PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
03.04.2019.
    Chorobotwórczo mogą oddziaływać na człowieka szkodliwe warunki pracy (skażenie środowiska, nocne zmiany), czynniki indywidualne (zmniejszona odporność, wypadki) oraz powody, tzw. stresory, o charakterze społecznym. Do stresogennych sytuacji w miejscu pracy należą niepowodzenia, konflikty międzyludzkie oraz przemoc psychiczna.
    Ta ostatnia występuje w różnych środowiskach i dotyka wielu osób. Możemy się z nią spotkać wśród uczniów (tzw. bullying), w rodzinie, również w zakładach pracy. Omawiając występowanie przemocy psychicznej, rozpocznijmy od omówienia tego zjawiska w miejscu pracy, czyli mobbingu. Słowo to coraz częściej pojawia się w mediach, w rozmowach towarzyskich i na wokandzie. Brzmi dla niektórych tajemniczo, innym kojarzy się cierpieniem, poniżeniem, niekiedy ze zmianą pracy.
    Każdy może stać się osobą objętą mobbingiem, bez względu na swoją wytrzymałość, wykształcenie czy pewność siebie, dlatego warto zapoznać się bliżej z definicją, przebiegiem i skutkami tego zjawiska. (…)
   
Zmieniony ( 03.07.2019. )
Czytaj
 
Ziołolecznictwo w pediatrii. Ból brzucha PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Lucjan Langner   
03.04.2019.
    Ból brzucha u dziecka może być manifestacją bardzo wielu problemów klinicznych. Jego przyczyny mogą być błahe lub też dramatyczne w skutkach.  Na szczęście ból brzucha u dzieci ma najczęściej charakter czynnościowy, jednak nigdy nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych zgłaszanych przez dziecko.
    Zawsze zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się tzw. czerwone flagi, czyli objawy alarmowe. Zaliczamy do nich: ból budzący dziecko w nocy, zaparcie, biegunka z domieszką krwi lub ropy, promieniujący ból pleców lub nóg, wędrujący, zmieniający charakter na ostry, zmniejszanie masy ciała, zahamowanie przyrostu masy ciała i wzrostu, towarzysząca gorączka lub stan podgorączkowy, ból stawów, osłabienie. Jeżeli powyższe objawy występują należy wykonać badania obrazowe lub laboratoryjne zlecone przez lekarza.  W przypadku, gdy wyniki badań dodatkowych są prawidłowe możemy podejrzewać tzw. zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, do jakich zalicza się dyspersję czynnościową, zespół jelita drażliwego czy migrenę brzuszną. W celu łagodzenia czynnościowego bólu brzucha można zastosować preparaty wiatropędne (Symetykon), rozkurczowe (biotyna, olejek miętowy).
  
Zmieniony ( 03.07.2019. )
Czytaj
 
Alergia sienna PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Krzysztof Błecha   
03.04.2019.
    Okres wiosny to czas, w którym dać znają o sobie alergie na pyłki traw i drzew. Osoby, które dotyczy ten problem, a jest to liczba stale rosnąca, szukają skutecznych sposobów na zmniejszenie swoich dolegliwości. Naturalne preparaty są w stanie im pomóc. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza od wielu lat stosujemy je ze znakomitym skutkiem. Poniżej opisuję dwie jednostki chorobowe, które najczęściej powodowane są przez pyłki traw i drzew.
Katar sienny
    Jest to postać kataru alergicznego, jaki pojawia się w okresie od wczesnej wiosny do pełni lata i dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy zioła mogą być skutecznym lekarstwem na dolegliwości związane z katarem alergicznym? Według naszych obserwacji jak najbardziej tak. Rośliną, która jest bardzo pomocna w katarze siennym i innych rodzajach alergii jest czarnuszka siewna (Nigella sativa), zwana też egipską. Stosowana była od tysięcy lat w rożnych schorzeniach. Współczesna nauka prowadzi liczne badania nad tą starożytną rośliną. Istnieje wiele doniesień naukowych wykazujących działanie przeciwzapalne i antyalergiczne czarnuszki.
   
Zmieniony ( 03.07.2019. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 18
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk