03.06.2020.
 
Floroterapia - Kwiatostan i kwitnące ziele krwawnicy PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
03.07.2019.
    Rodzaj krwawnica obejmuje około 35 gatunków i należy do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). W Polsce występują dwa gatunki: krwawnica pospolita (Lythrum salicaria Linne) i krwawnica wąskolistna  (Lythrum hyssopifolia Linne). Rodzaj krwawnica obejmuje gatunki jednoroczne, byliny i półkrzewy.
  Krwawnica rózgowata jest uprawiana w ogrodach (różne odmiany), czasem dziczejąca, naturalnie raczej w Polsce nie występuje. Krwawnica rózgowata rośnie w Południowej Europie, na Ukrainie i w niektórych europejskich regionach Rosji, a także w Azji Środkowej. W Ameryce Północnej stała się rośliną inwazyjną.
   Krwawnica pospolita występuje w całej Europie, w Afryce Północnej i w Azji Zachodniej. Jest rośliną wieloletnią, dorastającą do 120 cm wysokości. Liście są lancetowate o nasadzie sercowatej, siedzące (bez ogonków). Ulistnienie w dolnej części pędu jest równoległe, a w górnej skrętoległe. Kwiaty zebrane w kwiatostany szczytowe. Kwiaty różowofioletowe o pręcikach i słupkach różnej długości (heterostylia). W Polsce roślina pospolita. Kwitnie od lipca do października.
   
Zmieniony ( 03.10.2019. )
Czytaj
 
Medyczna marihuana  o tym się nie mówi PDF Drukuj Email
Redaktor: Pola Kmiecik   
03.07.2019.
    Choć legalne preparaty na bazie konopi siewnych są dostępne, dopiero niedawna zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii sprawiła, że polscy pacjenci i lekarze uzyskali legalny dostęp do suszu konopi indyjskich. Środowiska zainteresowane jej stosowaniem wciąż wiedzą o niej niewiele, dlatego mogą być narażone na nadużycia i oszustwa. Tylko gruntowna edukacja może przed tym uchronić. Gdzie jej szukać i co warto wiedzieć, aby nie paść ofiarą mitu o panaceum?
Groźna niewiedza
    Odczarowanie marihuany jako groźnego narkotyku i przedstawienie jej jako leku na wiele dolegliwości to tylko niektóre efekty zwrotu w świadomości społecznej. Niestety, ta zmiana wiąże się też z zagrożeniami. O ile same konopie nie są zagrożeniem dla zdrowia pacjenta, niewiedza i nachalny marketing mogą stworzyć – w najlepszym wypadku – zagrożenie dla jego portfela. Moda na produkty konopne, zwłaszcza o potencjale leczniczym, to nie tylko szansa na poprawę zdrowia, także furtka dla nadużyć. Kto rozpaczliwie szuka sposobu chorobę swoją lub bliskich, znajduje się w grupie ryzyka.
Zmieniony ( 03.10.2019. )
Czytaj
 
Mobbing odbiera zdrowie (2) Jak zapobiegać i reagować PDF Drukuj Email
Redaktor: Liliana Otręba   
03.07.2019.
    Jak zapobiegać i reagować na przemoc psychiczną w miejscu pracy? Mobbing może wystąpić w każdej firmie i każdy może stać się jego ofiarą. Najczęściej z tym mogą się spotkać pracujący w sektorach: opieki zdrowotnej, spraw społecznych, edukacji i wychowania oraz administracji publicznej. Bez względu na branżę, możemy spojrzeć na sposoby zapobiegania i reakcji z perspektywy zakładu pracy, przełożonego i osoby mobbingowanej.
Przeciwdziałanie w zakładzie pracy
    Atmosfera mobbingu jest niszcząca dla osoby prześladowanej i całego zespołu m.in. wpływając na efektywność pracy, obniżając kreatywność zespołu, zmniejszając skłonność do innowacji. W zespole pojawia się niepokój, spada poziom zaufania, zostaje zaburzony przepływ informacji. Działania mobbera powodują u pracownika m.in. zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, problemy zdrowotne, zmnieszają poczucie własnej wartości. (…)
   
Zmieniony ( 03.10.2019. )
Czytaj
 
Syrop glukozowo-fruktozowy  słodka trucizna PDF Drukuj Email
Redaktor: dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik   
03.07.2019.
    Wszyscy lubimy smak słodki i kojarzymy go z przyjemnymi odczuciami, dlatego w przemyśle chętnie wykorzystuje się ten dodatek do wielu produktów spożywczych. Stosowana dotychczas sacharoza i inne cukry są zastępowane syropem glukozowo-fruktozowym. Jest znacznie tańszy, łatwiejszy i bardziej wydajny. Od dawna trwa dyskusja na temat wpływu syropu glukozowo-fruktozowego na zdrowie człowieka, a jego wpływ na metabolizm stanowi przedmiot wielu badań.
    Syrop glukozowo-fruktozowy został wynaleziony w latach 50. w Stanach Zjednoczonych, a w latach 70. wprowadzony do produkcji na skalę przemysłową. Wynikało to z faktu ekonomicznego, amerykańscy farmerzy wymusili ochronę celną produkowanego przez siebie cukru, co spowodowało wzrost cen dla branży spożywczej. Przemysł szybko odpowiedział wprowadzeniem na rynek HFCS, który jako produkt tańszy, zastępował cukier w przemyśle cukierniczym, w produkcji napojów i jako dodatek do wszystkich niemalże przetworzonych produktów żywnościowych. Obecnie jest stosowany na całym świecie.
Zmieniony ( 28.11.2019. )
Czytaj
 
Naturalny lek na stres PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
03.07.2019.
    Stres to poważny problem współczesności, jaki odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, również całej kondycji naszego organizmu. Żyjąc w pośpiechu i nerwach możemy nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Aż 80% Polaków przyznaje, że się stresuje, a statystyki pokazują, że Polacy należą do najbardziej zestresowanych narodów w Europie.
    Sprawdzoną i udowodnioną naukowo formą odreagowania nerwowych sytuacji jest uprawianie sportu. Jak wynika z badania „Polacy a stres w życiu i pracy” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, co trzeci respondent potwierdza, że wszelkie aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na odreagowanie. Według wielu, dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne np. joga czy pilates, również taniec. Spora grupa Polaków uważa za antidotum na stres niestandardowe rozrywki, jak lot w tunelu aerodynamicznym czy postrzelanie sobie na strzelnicy. Również sporty ekstremalne mogą pomóc rozładować negatywne emocje i dać nam zastrzyk adrenaliny.
    Sport jest najskuteczniejszą metodą redukcji napięcia. Aby jednak zniwelować je skutecznie, konieczna jest regularność wysiłku fizycznego, co pozwoli na osiągnięcie równowagi i wewnętrznego spokoju. Poprawi się wówczas nie tylko sylwetka, również samopoczucie.
    Więcej w numerze 50 Porad na zdrowie
                                    Małgorzata Dębska
                                    m. Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć


Zmieniony ( 03.10.2019. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 19
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk