Strona główna  
09.07.2020.
 
Leki z lasu PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
25.08.2007.


Syrop sosnowy
Świeże pędy sosny ułożyć warstwami w słoiku i przysypać obficie cukrem lub miodem. Zostawić na 2 tygodnie w temperaturze pokojowej. Gdy puszczą sok, wymieszać i pozostawić na tydzień, po czym zlać do butelek. Stosować dla dorosłych i dzieci po łyżeczce kilka razy dziennie, w nieżycie gardła, kaszlu, trudnym odksztuszaniu.

Olejek sosnowy
Do bezpośrednich inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych (w sprzedaży w mieszankach), także do aromaterapii w kominkach, jako dezynfekujący i odświeżający powietrze w mieszkaniu.

Olejek z jodły syberyjskiej
Do kąpieli w schorzeniach gośćcowych, reumatycznych, neuroskurczach, schorzeniach skóry. 20 ml (1/3 buteleczki) wlać do wanny z gorącą wodą. Kąpiel działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i regenerująco.

Napar nasercowy z głogu
W chorobie nadciśnieniowej i osłabieniu mięśnia sercowego sporządzamy napar: 1 łyżka suszonego owocu głogu, 1 l wody, dodać łyżkę stołową miodu. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie.

Kawa z żołędzi
    Na dolegliwości żołądkowe i układu pokarmowego. Ma właściwości wzmacniające. Mogą ją pić dzieci. W medycynie ludowej polecana przy wzdęciach, w obrzęku śledziony i przy biegunkach.
Świeże żołędzie zalać zimną, najlepiej miękką, wodą - na 1 litr owoców, 2 l wody. Zalane żołędzie odstawić na 24 godz. Po odlaniu starej, zalewa się owoce ponownie dwukrotną ilością świeżej wody. Potem wszystko zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Żołędzie osuszyć na blasze i obrać z łupin. Ziarna pali się jak prawdziwą zieloną kawę, nawet na zwykłej patelni. Następnie zemleć w młynku. Można dodać nieco cykorii, a także dla wzmocnienia aromatu, odrobinę prawdziwej kawy. Proszek można zmieszać z kawą zbożową.

Witaminowy napój z listków brzozy
    Ze świeżych wiosennych liści można sporządzić napój wzmacniający i oczyszczający organizm. Świeże liście przemyć zimną wodą i zmielić lub drobno posiekać. Masę zalać przegotowaną wodą o temp. 40- 50 ° C. Odstawić na kilka godzin – 8 do 10. Potem zlać, dosłodzić miodem i pić po pół szklanki 3 razy dziennie. Napój ten zawiera sporo witaminy C.

Okłady na nerwobóle
Z jagód jałowca można przyrządzić napar, który podobnie jak olejek jałowcowy lub maść, wykorzystać do okładów łagodzących nerwobóle, zapalenia korzonków nerwowych oraz bóle gośćcowe. Nie stosować, gdy napar zbytnio drażni skórę i wywołuje stany zapalne.
Napar sporządza się, zalewając 1 łyżkę jagód szklanką wrzącej wody. Odstawić na kilkanaście minut i przecedzić.
Naparem przemywa się również skórę przy wypryskach oraz płucze usta, by usunąć  niemiły zapach.

Gdy czuć z ust
Kuracja jałowcem bywa pomocna w różnych niedomaganiach  żołądka, objawiających się niemiłym zapachem z ust. Dla pozbycia się przykrej woni, należy żuć 4 do 5 jagód jałowca dziennie. Pierwszą – pół godziny po śniadaniu. Drugą między śniadaniem, a obiadem. Trzecią pól godziny po obiedzie. Czwartą między obiadem, a kolacją. Piątą pół godziny po kolacji. Jagody mają przyjemny, słodkawy smak.

Na żołądek borówki
Owoce borówki (czarnej jagody) działają lekko przeczyszczająco i niszczą bakterie chorobotwórcze w przewodzie pokarmowym. Herbatka z suszu jagód ma działanie przeciwbiegunkowe. Stosuje się ją w nieżycie żołądka oraz jelit, przy wzdęciach, zatruciach, kłopotach z wątrobą i trzustką.
1- 2 łyżki suszonych owoców zalać szklanką gorącej wody. Gotować 5 – 7 minut i pić odcedzony napój po ćwierć szklanki 2, 3, 4 razy dziennie, po posiłkach. Nie słodzić!

Antyreumatyczna nalewka kasztanowa
Kilka dorodnych, świeżych kasztanów – najlepiej dojrzałych, prosto z drzewa, obranych z zielonej łupiny, drobno pokroić. Zalać w słoiku czystym spirytusem i pozostawić w ciepłym, zacienionym miejscu na dwa tygodnie. Potem odcedzić. Nalewką nacierać solidnie części ciała zajęte reumatyzmem. Po natarciu, miejsca owinąć flanelową szmatką. Nacieranie najlepiej wykonywać na noc.

  

Zmieniony ( 18.11.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk