Strona główna  
09.07.2020.
 
Doskonała lecznica PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
25.08.2007.
Lecznicze właściwości leśnego mikroklimatu, sterylne leśne powietrze, zawdzięczamy wytwarzanym przez drzewa i krzewy fitoncydom. Te substancje, zawarte w olejkach eterycznych, hamują rozwój i niszczą pewne szczepy bakterii, grzybów i pierwotniaków. Naukowcy obliczyli, że 1 hektar lasu liściastego wytwarza w okresie letnim 2 kg fitoncydów, hektar iglastego - aż 5 kg. Szczególnie silne działanie bakteriobójcze wykazuje jałowiec (1 ha – 30 kg fitoncydów). Zdolność wytwarzania tych korzystnych substancji ma ok. 80 gatunków drzew i krzewów. Najsilniej działają: czeremcha zwyczajna, modrzew syberyjski, jarzębina syberyjska, świerk, jodła zwyczajna, sosna, limba syberyjska, brzoza brodawkowata, jałowiec. Podobne cechy wykazują inne rośliny, np. mięta, szałwia, lubczyk, chrzan, gorczyca, nostrzyk, geranium.
O dobroczynnych bioprądach drzew pisał franciszkanin - zielarz o. Klimuszko. Intuicyjnie wyczuwał, że niektóre gatunki szczególnie korzystnie wpływają na człowieka. Do takich zaliczał: brzozę, lipę, dąb, kasztan, klon, morwę, akację. Twierdził natomiast, że niekorzystny wpływ mają: olcha, topola, osika, berberys, dziki bez.
Lecznicze działanie lasu polega dodatkowo na tym, że spacery wśród drzew dostarczają ruchu, powodują dotlenienie organizmu i poprawę ukrwienia. Kojąco na nerwy działa szum drzew, śpiew ptaków i otaczająca nas zieleń. Pamiętajmy i o tym, że las jest ekosystemem, którego wszystkie elementy egzystują w doskonałej harmonii. Będąc w lesie, człowiek mimowolnie dostraja się, wtapia w rytm natury, którego jest przecież cząstką. Dlatego starajmy się jak najczęściej przebywać w leśnej lecznicy, nawet wtedy, gdy nie dokucza żadna choroba. Zawsze warto dla wzmocnienia zdrowia pooddychać czystym, żywicznym powietrzem.
Leśna apteka oferuje nam cały arsenał naturalnych medykamentów. Należą do nich m.in.: jagody, maliny, jeżyny, poziomki, głóg, dzika róża, tarnina, grzyby, zioła. Surowce do leków otrzymujemy z niektórych gatunków drzew, jak: brzoza, jarzębina, jałowiec, dąb, sosna. Sprawdzone i polecane przez zielarzy środki lecznicze z lasu będziemy przedstawiać w dziale „Naturalne leki”.
Mówiąc o znaczeniu lasów, nie można pominąć ich roli ochronnej. Oczyszczanie powietrza i kształtowanie klimatu to pierwsza funkcja. Pozostałe to ważne działanie wodo i glebochronne. Obecność niektórych gatunków drzew w pobliżu źródeł i zbiorników wodnych powoduje, że ich korzenie działają jak filtry, zatrzymując nadmiar pierwiastków chemicznych pochodzących z nawozów sztucznych, środków ochrony roślin i pyłów przemysłowych. Drzewa przeciwdziałają w ten sposób eutrofizacji zbiorników wodnych.
Lasy spełniają też funkcję retencyjną, zatrzymując wodę opadową, dzięki temu minimalizują zagrożenie powodziowe i regulują obieg wody w przyrodzie. Roślinność pokrywająca powierzchnię gruntu, zapobiega nadmiernemu spływowi powierzchniowemu, co chroni glebę przed erozją.
     Mają też lasy znaczenie kulturowe, naukowe, socjalne. Stanowią element wzbogacający krajobraz. Wpływają bezpośrednio lub pośrednio na całe nasze życie. Pierwotne społeczeństwa były prawie całkowicie uzależnione od lasu, a i obecnie zamieszkujący obszary o dużej lesistości egzystują dzięki leśnym darom natury. Las daje żywność, budulec, opał i pracę. Wciąż jesteśmy niejako uzależnieni od lasów, dlatego tak ważna jest troska o ich trwałość.
„Nie było nas, był las” …
K.K.
Zmieniony ( 25.10.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk