25.02.2020.
 
Nalewka walerianowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Eellnain   
06.07.2011.

    Kozłek lekarski jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych roślin leczniczych. W medycynie ludowej roślina ta zakorzeniła się na dobre i znana jest jako waleriana, baldrian lub kozia broda. Ta niewielka bylina o dość grubym i mocnym kłączu, może dorastać nawet do dwóch metrów wysokości! Roślina posiada silną, wzniesioną łodygę oraz charakterystyczne, pierzastosieczne, naprzemianległe liście. W Polsce kozłka lekarskiego spotkać możemy łatwo w miejscach wilgotnych i podmokłych. 
      Surowcem jest korzeń oraz kłącze. Zbierać należy je jesienią lub na wiosnę, przed kwitnieniem rośliny. Tuż po zbiorze świeże kłącza należy dokładnie umyć i oczyścić z ziemi, a następnie wysuszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu. Tak przygotowany surowiec można przechowywać przez dłuższy czas, najlepiej pakując go do papierowych toreb, bez obawy o utratę właściwości leczniczych. Kłącze kozłka jest surowcem bogatym w szczególności w takie związki jak olejek eteryczny (główne jego składniki to estry kwasu izowalerianowego), walepotriany oraz cukry, sole mineralne i tłuszcze.

    Odwar wodny przyrządzony z korzenia kozłka stosowany jest jako bezpieczny, nie wywołujący uzależnień, roślinny środek uspokajający. Można go stosować zarówno u dorosłych, jak i u starszych dzieci. Pamiętajmy jednak aby nie podawać przetworów sporządzonych z korzenia kozłka młodszym dzieciom oraz kobietom ciężarnym bądź karmiącym piersią.
     Oprócz działania łagodnie uspokajającego, preparaty z korzenia kozłka wykazują aktywność rozkurczową, słabo przeciwbólową i wiatropędną. Stosowane mogą być między innymi w takich schorzeniach jak: nadpobudliwość nerwowa, wyczerpanie nerwowe, bezsenność, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, skurcze żołądka oraz jelit a także w nerwicach wegetatywnych. Działanie takie wykazują zarówno odwary z sporządzone z korzenia lub kłącza tej rośliny, jak i wyciągi alkoholowe czyli nalewki. Dodam, że nalewki i rozmaite wyciągi z kozłka są istotnym składnikiem wielu leków o działaniu uspokajającym, dostępnych bez recepty w aptekach w naszym kraju.
     Nalewkę kozłkową możemy bez większych trudności sporządzić sami w domu, otrzymując aromatyczny trunek o działaniu leczniczym (…).
                                                   Więcej w numerze 18 Porad na zdrowie 
                                                                                                                 Marek Ellnain

Zmieniony ( 04.10.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk