20.02.2020.
 
Można zapobiec skoliozie PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.07.2011.

    Japończycy odkryli, że wiele różnych dolegliwości, jak bolące plecy lub nogi, zapadalność na infekcje, choroby kobiece, kłopoty z wątrobą itp. – może mieć przyczynę w skrzywionym kręgosłupie. Im wcześniej podejmie się działania profilaktyczne, tym  lepiej.
- To tak samo jak w samochodzie, który przechyla się na jedną stronę. W takim bardziej zużywa się jedno łożysko, oś czy opona – tłumaczy Maciej Dłuski z Rzeszowa, terapeuta i nauczyciel metody terapeutycznej Yumeiho, jakiej koncepcja polega na przywracaniu prostopadłego ułożenia kręgosłupa i kości miednicy.
      Rodzice powinni obserwować nawet małe dziecko: czy ma równo ułożone łopatki lub czy ma fałdki z prawej strony w talii, to ważny znak .

   - Już u trzyletniego dziecka można zauważyć czy jest zagrożone powstaniem skoliozy. Tymczasem, nawet te w starszym wieku niczego złego nie odczuwają, dlatego rodzice są nieświadomi postępujących wad postawy czy innych komplikacji zdrowotnych. Dziecko powinno być więc kontrolowane trzy, cztery razy w roku – radzi terapeuta. 
     80% skrzywień bocznych kręgosłupa stanowią skoliozy tzw. samoistne. - Przyczyną jest złe ułożenie miednicy – twierdzi. Powstawanie tej wady zaczyna się już w łonie matki lub w trakcie narodzin. Centrum Naturalnych Terapii Art Macieja Dłuskiego przebadało prawidłowość postawy u 22 tysięcy dzieci m.in. z Białegostoku, Rzeszowa, Warszawy, Łodzi i województwa świętokrzyskiego. Wyniki okazały się alarmujące.
(…)
Sygnały ostrzegają
    Twarz człowieka powinna mieć budowę symetryczną, bo jest odbiciem budowy układu kostnego. Tymczasem często widać różnice między prawą stroną a lewą. - To dowód, że większość ludzi ma asymetrycznie ułożoną  miednicę – zaznacza rzeszowski terapeuta.
    Jeżeli półroczne dziecko chodzi dookoła stołu, trzymając się go, tylko w lewą stronę, a nie potrafi w prawą, może to świadczyć o przemieszczeniu miednicy i krótszej lewej nodze. Gdy ośmioletnie dziecko siedząc podwija prawą nogę, wkładając stopę pod prawy pośladek, może to znaczyć, że w naturalny sposób robi sobie podkładkę wyrównawczą pod przemieszczoną prawa stronę miednicy. Również zaniepokojenie rodziców powinno wywołać to, że dziecko chodząc, skręca jedną stopę do środka.
     Dopuszczenie do zniekształceń kręgosłupa może spowodować choroby, jakich pochodzenie nie zawsze, lub rzadko kiedy, jest kojarzone z prawdziwą przyczyną. Tymczasem specjaliści ostrzegają, że nieprawidłowe położenie poszczególnych kręgów powoduje zmiany w pracy utrzymujących go mięśni, w rezultacie ucisk na nerwy i zakłóca ich funkcjonowanie. Skutki mogą być rozmaite: zesztywnienie jednej strony ciała, zaburzenia pracy układu trawiennego, choroby organów kobiecych, predyspozycje do biegunek, alergie, łatwość zapadnia na infekcje, niskie ciśnienie krwi, częste oddawanie moczu, tendencje do otyłości, osłabienie układu oddechowego i inne (…).
                                                                                   Więcej w numerze  18 Porad na zdrowie
                                                                                                               Krzysztof Kamiński

 

 

 

Zmieniony ( 04.10.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk