25.02.2020.
 
Złociste ziarnko pszenicy PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Jacek Roik   
06.07.2011.

    Ileż ludzkość ma tej roślinie do zawdzięczenia! Pszenica jest najstarszym zbożem chlebowym, została rozpowszechniona na wszystkich kontynentach. Obecnie uprawia się około 3000  jej odmian. Ziarno można wykorzystać w żywieniu człowieka w postaci mąki, kaszy, otrąb, zarodków i kiełków. Aby podkreślić walory zdrowotne tych ostatnich, musimy się zapoznać z budową ziarna.
Większą ilość ziarniaków zbóż, rolnicy określają zbiorową nazwą: ziarno. Ziarniak składa się z zarodka, bielma i okrywy owocowo-nasiennej. Okrywa zapewnia dobra ochronę zarodkowi i bielmu nasienia. Bielmo, wypełniając wnętrze ziarenka, stanowi 70-80 % masy owocu. Zewnętrzna warstwa komórek bielma przylegająca do okrywy ziarniaka jest obficie wypełniona zapasowym białkiem aleuronowym. Pozostałe komórki bielma zawierają skrobię.

    Dzięki tarczce, zarodek zrasta się z bielmem i może z niego czerpać materiały pokarmowe. Podczas kiełkowania nasienia, komórki skórki okrywającej tarczkę wrastają w głąb bielma, wydzielają enzymy hydrolityczne i wchłaniają z bielma materiały odżywcze, które tarczka przeprowadza do zarodka.
   Od wielu lat namawiam do spożywania kiełków pszenicy. Są najbogatsze we wszystkie cenne składniki. Cynku jest w nich ponad 4 razy więcej niż w mące razowej, a witaminy E - 8 razy. Bardzo cenny jest właśnie tokoferol, czyli witamina E. Daje żywotność, wspomaga pracę serca i krążenie, usuwa bolesne nocne skurcze w łydkach, jest antyutleniaczem, czyli broni przed czynnikami rakotwórczymi.
    Białko pszenicy jest bliskie pod względem składu białku zwierzęcemu. W kiełku znajduje się biologicznie aktywny tłuszcz, jakże cenny w świetle badań naukowych, wedle których zawarte w nim tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) odgrywają dużą rolę w profilaktyce miażdżycy. Aby jednak przekonać się do codziennego spożywania kiełków, wróćmy do kiełkowania ziarna pszenicy(…)
                                              Więcej w numerze 18 Porad na zdrowie.
                                                                                                          dr Jacek Roik
                                                                                                          Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć     www.roik.pl

 

Zmieniony ( 04.10.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk