16.07.2020.
 
Na zdrowie owoce róży PDF Drukuj Email
Redaktor: Zofia Szanter   
09.07.2012.
     Witamina C - kwas askorbinowy, jest niezbędna dla życia każdego żywego organizmu. W odróżnieniu od innych, organizm człowieka jej nie produkuje ani nie umie jej magazynować. Musimy więc tę witaminę nieustannie uzupełniać odpowiednim pożywieniem. Choć do przeżycia wystarcza niewiele kwasu askorbinowego, współczesne zagrożenia otaczającego nas środowiska, do tego choroby, zwłaszcza stres, drastycznie zwiększają zapotrzebowanie na witaminę C. Wyjątkowo bogate w łatwo przyswajalną są owoce róży pomarszczonej (Rosa rugosa), zwanej też różą fałdzistolistną lub japońską. Zawierają one 840-1200 mg Wit. C w 100 g.  

 

Za podstawowe źródło tej witaminy powszechnie uważa się owoce cytrusowe, jednak najbardziej kwaśna cytryna zawiera tylko 30-50 mg w 100 g, mniej niż truskawki (60-70 mg)! Również czarna porzeczka, uznawana za świetne rodzime źródło witaminy C – zwiera jej zaledwie 180 mg w 100 g.
Jak wiadomo, w czasie obróbki termicznej witamina C w znacznym stopniu ulega degradacji. W odróżnieniu jednak od innych, owoce róży odpowiednio przygotowane, zachowują ją w stosunkowo dużych ilościach. Najwięcej owoce w pełni dojrzałe. To nie do wiary, ale już trzy świeże szupinki pokrywają podstawowe dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. Owoc róży zawiera też liczne inne składniki, których łączne działanie jest bezcenne dla zdrowia. Wśród nich są flawonoidy i bioflawonoidy (witamina P), karotenoidy (m.in. beta-karoten, likopen i inne ksantofile), galaktolipid, witaminy (B1, B2, B6, PP, A, E i K), olejki eteryczne i garbniki, pektyny, kwas elagowy, jabłkowy i cytrynowy, cukry, antocyjany, związki terpenowe oraz liczne mikro- i makroelementy (żelazo, miedź, mangan, cynk, fosfor, potas, wapń, magnez).
Ten zestaw zawarty w owocach róży, ma nie tylko działanie wzmacniające i podnoszące odporność całego organizmu, także przeciwszkorbutowe, antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Nie da się go zastąpić preparatami kupionymi w aptece, ponieważ tajemnica „skuteczności” owoców róży kryje się w naturalnym współdziałaniu składników, z których zapewne nie wszystkie jeszcze zostały rozpoznane.
Więcej w numerze 22 Porad na zdrowie

Zofia Szanter
Zmieniony ( 04.10.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk