20.04.2019.
 
Rakotwórcze drewno PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Izabela Betlej   
04.10.2012.
    Po okresie użytkowania wyroby z impregnowanego drewna powinny być zutylizowane przez recykling lub spalanie w spalarniach. W Polsce ilość takich odpadów szacuje się na ok. 120 tys. ton rocznie. Najlepszą metodą ich eliminacji jest spalanie, tymczasem często są one używane np. w ogródkach do wzbogacania małej architektury. Brak wiedzy o szkodliwości tych materiałów sprawia, że nieświadomie dochodzi do narażenia ludzi i zwierząt na działanie niebezpiecznych, rakotwórczych substancji. Przykładem jest użycie starych podkładów kolejowych. 

     Podkłady są nasycane olejem kreozotowym, otrzymywanym ze smoły węglowej. Olej impregnacyjny hamujący rozwój grzybów stosuje się do zabezpieczania podkładów kolejowych, słupów teletechnicznych itp. Trwałość takiego zabezpieczenia sięga nawet 100 lat. Olej kreozotowy jest mieszaniną wyższych węglowodorów aromatycznych o charakterze obojętnym tj. naftalen, antracen, fenantren, chryzen, stanowiących od 80 do 90% składników oleju oraz składników kwaśnych i zasadowych – fenoli, krezoli, metylowych i innych. Substancje te mogą być dla człowieka bardzo toksyczne w warunkach bezpośredniego kontaktu lub przez wdychanie.

    

Nawet niewielkie ilości mogą powodować nudności, wymioty, przyśpieszenie oddechu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zatrzymanie krążenia, nawet śmierć. Jednym z głównych składników oleju kreozotowego jest benzo[a]piren, który należy do I kategorii czynników rakotwórczych i zgodnie z prawem nie może być wprowadzany do obrotu dostępnego dla konsumentów. Śmiertelna dawka tej substancji dla organizmów stałocieplnych wynosi 710 mg/kg. Szkodliwość benzo[a]piranu jest związana z jego przemianami metabolitycznymi w organizmie, wywołującymi reakcje cytotoksyczności – uszkodzenia struktur i organelli komórkowych, immunotoksyczności – uszkodzenia komórek układu immunologicznego i mutacji w strukturze DNA. Zużyte podkłady kolejowe zawierające toksyczne substancje nie mogą być stosowane w miejscach przebywania ludzi i zwierząt. Niestety, spotyka się przypadki budowania altanek działkowych z tych materiałów. W internecie nietrudno znaleźć oferty sprzedaży podkładów.(…) Więcej w numerze 23 Porad na zdrowie dr Izabela Betlej Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Zmieniony ( 05.01.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
Advertisement
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk