05.07.2020.
 
Moda albo....zdrowie PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
05.01.2013.
     Rozmowa z Henrykiem Szczepańskim z Piły, specjalistą terapii manualnych, zajmującym się leczeniem schorzeń kręgosłupa.  

Moda nie uwzględnia wpływu odzieży na zdrowie. Do niedawna dziewczyny nosiły krótkie bluzki odsłaniające część lędźwiową kręgosłupa. Jakie to powoduje skutki?

  - Modę tworzy się przede wszystkim w celu zarobienia pieniędzy, jej wpływ na zdrowie jest sprawą drugo, nawet trzeciorzędną. Kupujących modne ubiory traktuje się jako dostarczycieli gotówki i ma ich być jak najwięcej. Nie tak dawno temu dziewczyny nosiły bluzki takie krótkie, że odsłaniały część lędźwiową pleców i brzuch. Widać było panie paradujące w takich strojach nawet w czasie mrozu. To wychładzanie nieosłoniętych pleców skutkowało powstawaniem zapalenia korzeni nerwowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zmianami napięciowymi w segmentach ruchowych kręgosłupa, które odzywają się po latach - sztywnościami mięśni okołokręgosłupowych, a następnie bólami pleców. 
    Działa to jak bomba z opóźnionym zapłonem. Mięśnie okołokręgosłupowe pod wpływem chłodu kurczą się najczęściej nierównolegle, powodując w najlepszym wypadku zakleszczenie jądra miażdżystego w szczelinach popękanych struktur dysków. Zauważam stopniowy wzrost ilości pacjentek w młodym wieku, które podążając bezkrytycznie za ówczesną modą, teraz skarżą się na bóle pleców. Obawiam się, że ten problem będzie narastał.
    Zapanowała moda na wysokie obcasy. Jak na to reaguje kręgosłup? 
    - Obecny zwyczaj noszenia wysokich obcasów jest również „bombą z opóźnionym zapłonem”. Bezkrytyczne hołdowanie modzie odezwie się po latach i to niewielu. Już dzisiaj u osób o słabszym układzie kostnym muszę usuwać skutki chodzenia na zbyt wysokich obcasach. Jakie mogą być tego skutki? - Modne obuwie można podzielić na dwie grupy. Każda przynosi niekorzystne zmiany w aparacie podporowym. Do pierwszej należą buty o podwyższonej podeszwie i do tego wysoki obcas. W tym rodzaju obuwia najbardziej niekorzystny wpływ ma duża sztywność podeszwy, która nie pozwala kościom śródstopia normalnie pracować, wręcz trzyma je w bezruchu jak w jarzmie. Długie chodzenie w takich butach powoduje usztywnienia ścięgien i stawów śródstopia, a w młodym wieku, kiedy jeszcze kości nie są w pełni wykształcone, deformacje kości stóp oraz częste powstawanie haluksów. Wysoki obcas lekko zmienia ustawienie sylwetki i przesuwa środek ciężkości całego ciała. Powoduje to wzmożenie napięć mięśni w odcinku lędźwiowym, co z kolei wpływa na odcinek piersiowy i szyjny.(…) Więcej w numerze 24 Porad na zdrowie Rozmawiał: Krzysztof Kamiński
Zmieniony ( 11.06.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk