16.07.2020.
 
Ziółko na boreliozę PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Barnaś   
25.09.2013.
   Czystek (Cistus incanus) zdobywa ostatnio sławę jako roślina wzmacniająca odporność i skutecznie wspomagająca leczenie m.in. boreliozy. Na jego temat w Polsce mniej można znaleźć publikacji naukowych, za to łatwo trafić na informacje handlowe. Na wstępie więc trochę ogólnych danych.
     Występuje kilkanaście gatunków tego krzewu. Należy on do rodziny czystkowatych. W naturze rośnie w krajach o gorącym klimacie - na południu Europy oraz w basenie Morza Śródziemnego. W przeszłości czystek był znany i stosowany w lecznictwie, spotykamy go w recepturach z okresu przed Chrystusem. Roślina ta służyła m.in. do wytwarzania olejku eterycznego używanego do celów leczniczych. Przez długi czas cistus był zapomniany, od kilkunastu lat znowu zdobywa popularność jako antidotum na infekcje bakteryjne i wirusowe. Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Działa też przeciwhistaminowo (zmniejsza skutki alergii) i przecimiażdzycowo, neutralizując wolne rodniki wzmacnia układ immunologiczny. Pomaga w infekcjach żołądkowo-jelitowych. Może mieć znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej, co zwłaszcza dotyczy najgroźniejszych postaci raka: płuc, żołądka, jelit, trzustki, wątroby, gruczołu sutkowego, prostaty, skóry. 
    Swoje terapeutyczne cechy czystek zawdzięcza bogactwu związków fenolowych (polifenoli) w liściach. Dzięki temu może być uznany za naturalny antybiotyk. Ponadto zawiera ponadto związki organiczne (taniny), terpeny (cyneol, limon, eugenol). Stwierdzono, że w przypadku boreliozy, stosowanie preparatu z tej rośliny powoduje sklejanie bakterii, co nie dopuszcza do ich połączenia się z błona komórkową.(…)
                                                                             Więcej w numerze 27 Porad na zdrowie
                                                                                      Oprac. Małgorzata Barnaś
Zmieniony ( 31.12.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk