05.07.2020.
 
Boreliozy nie można lekceważyć PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
25.09.2013.
Rozmowa z lek.med. Jolantą Kluz-Zawadzką z Rzeszowa, epidemiologiem, specjalistą chorób zakaźnych oraz medycyny podróżnej i chorób wewnętrznych. 

Jakie są objawy boreliozy?

- Charakterystyczne dla tej choroby i wielu innych. To zależy jaki objaw wystąpi u pacjenta najpierw: czy jest to rumień wędrujący, czy objaw mogący znamionować inne choroby. (…)

Czy boreliozę powoduje tylko ukąszenie przez kleszcza?

- To trudne pytanie, dlatego że kleszcz jest na pewno wektorem, który przenosi krętki powodujące boreliozę, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że przenoszą je też inne owady – meszki, komary, muchy.

Po czym można rozpoznać boreliozę?  

- Można po objawach ogólnych, można po rumienieniu wędrującym. W 1909 roku pewien dermatolog potraktował takie objawy jako chorobę dermatologiczną. 4 lata później powiązano je z ukłuciem przez kleszcza. Stwierdzono to, kiedy nie ulegało wątpliwości, że chorzy zostali ukąszeni przez kleszcze. Dopiero 70 lat potniej ustalono, że ten pajęczak przenosi boreliozę. (…)

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami i boreliozą?

- Przed kleszczami wiadomo, zakładać szczelne ubranie przebywając w lesie. Przed boreliozą na razie nie ma szczepionki zabezpieczającej, tak jak np. przed tężcem. Trzeba pamiętać, że to jest sezonowa choroba, związaną z cyklem rozwojowym kleszczy, czyli jedno nasilenie na wiosnę, drugie w jesieni. Idąc do lasu, np. zbierać runo leśne, czy do parku, czy w ogóle w teren, trzeba mieć szczelne okrycie. Można stosować odstraszające środki zapachowe jak przeciw komarom. Ważna jest samokontrola. Po powrocie ze spaceru od razu zrobić przegląd i prysznic. Najlepiej, żeby ktoś pooglądał np. dziecko. Zapominamy jeszcze o jednym: wypromowaliśmy boreliozę, a kleszcz przenosi wiele innych chorób. (…)

                                                                                           Więcej w numerze 27 Porad na zdrowie 

                                                                                             Rozmawiał: Krzysztof Kamiński

                                                                                          

Zmieniony ( 31.12.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk