05.07.2020.
 
Czy da się zatrzymać czas? PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med .Krzysztof Błecha   
25.09.2013.
    Proces starzenia się organizmu jest procesem uniwersalnym dotyczącym wszystkich organizmów wielokomórkowych, w tym i człowieka. Do tego przyczyniają się wolne rodniki. Za proces starzenia się odpowiedzialne są uszkodzenia powstające w wyniku reakcji z wolnymi rodnikami. A właściwie nie tyle powstawanie uszkodzeń, co ich nagromadzenie się w komórce. U osób młodych mechanizm antyoksydacyjny neutralizuje wolne rodniki i jest on wydolny, jeśli człowiek jest zdrowy. U chorych np. na choroby zapalne, ilość wolnych rodników jest duża i organizm nie radzi sobie z ich neutralizacją. 
      Uszkodzenia oksydacyjne zaczynają gromadzić się w organizmie po 40. roku życia, bowiem ochronne mechanizmy enzymatyczne działają mniej skutecznie. Prowadzi to do degeneracji tkanek, rozwoju patologii, powstania chorób, a w końcu do śmierci. Do obrony przed rodnikami potrzebne są przeciwutleniacze (antyoksydanty) takie jak: ekstrakt z tarczycy bajkalskiej, kora cynamonowca, ekstrakt z zielonej herbaty, owoców żurawiny, ziela skrzypu, owoców aronii, kłącza imbiru, owoców borówki czernicy, owoców winogron. Składniki te należy dostarczać organizmowi w normalnej diecie lub przez uzupełnianie diety ekstraktami z owoców i warzyw. także przez działania na skórę. (…)
      Na początku XXI wieku rozpoczęto aktywne poszukiwanie prostszych niż inżynieria genetyczna metod aktywowania telomerazy. Sukcesem było odkrycie, iż telomerazę aktywuje ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej (…)
                                                                                            Więcej w numerze 27 Porad na zdrowie
                                                                                                            lek. med. Krzysztof Błecha
Zmieniony ( 31.12.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk