04.07.2020.
 
Nietolerancje pokarmowe PDF Drukuj Email
Redaktor: Jolanta Łuczkowska   
25.09.2013.
    Życzenie ojca medycyny, Hipokratesa Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo pożywieniem - niestety, nie sprawdza się, jeśli jakiś pokarm nam nie służy. Wtedy pożywienie nie tylko nie jest lekarstwem, ale staje się naszym wrogiem. Negatywne reakcje organizmu na pokarmy noszą nazwę alergii lub nietolerancji pokarmowych. 
    Alergia pokarmowa jest natychmiastową, ostrą reakcją na pokarm krótko po zjedzeniu nawet niewielkiej porcji. Reakcja ta może dotyczyć każdego narządu, najczęstsze są reakcje skóry, płuc, przewodu pokarmowego i układu krążenia. Ciężkość reakcji jest różna: od średnio-ciężkiej pokrzywki czy obrzęku, do głębokich zaburzeń krążenia czy oddychania. Tu przeciwciała IgE w układzie immunologicznym natychmiast reagują na alergen. Taka gwałtowna reakcja pozwala jednak zorientować się, w jakim produkcie znajduje się alergen i unikać go w codziennym żywieniu.
     Nietolerancja pokarmowa jest też negatywną reakcją na jakiś pokarm, rozłożoną w czasie. Objawy występują po kilku godzinach, a nawet dniach - co utrudnia ustalenie, który pokarm wywołuję tę reakcję. Nietolerancja pokarmowa angażuje przeciwciała typu IgG i można ją ustalić za pomocą testów.  
Choroby z nietolerancji Nietolerancje pokarmowe powstają w przypadku utraty aktywności pewnych enzymów, zamieniających białka w aminokwasy. Niestrawione białka przedostają się do krwi przez nieszczelne bariery jelitowe (przeciekające jelita) i łączą się z przeciwciałami IgG w kompleksy immunologiczne. Mogą się odkładać w różnych narządach, wywołując choroby przewlekłe. Jeśli białka odłożą się w ścianach naczyń, powodują bóle głowy, zapalenie naczyń, nadciśnienie. Odłożone w tkankach układu oddechowego, powodują katar, zapalenie zatok, astmę, częste infekcje. A jeśli w układzie mięśniowo-szkieletowym - stają się przyczyną zapalenia stawów, bólu (…) Istnieje ponad 150 produktów mogących powodować negatywne reakcje. Najczęściej są nimi: zboża z glutenem, jaja kurze, mleko(…) Więcej w numerze 27 Porad na zdrowie Jolanta Łuczkowska Konsultacja medyczna: dr Ewa Dąbrowska
Zmieniony ( 31.12.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk