Strona główna  
12.07.2020.
 
Czy pić wodę z kranu? PDF Drukuj Email
Redaktor: Tadeusz Wojtaszek   
31.12.2013.
      Co jakiś czas wraca temat picia wody z kranu. W sierpniu ub.r. dwaj samozwańczy fachowcy od żywienia ogłosili na Facebooku odkrywczy pomysł, że aby poprawić zdrowie i chronić środowisko, trzeba pić tylko wodę z kranu. Przy okazji odciąć źródło dochodu paskudnym rozlewaczom wody do butelek. Temat ten podchwycili dziennikarze, a po kilku dniach sprawa umarła śmiercią naturalną, bo te rewelacje nie zachwiały rynkiem napojów.
Mimo że przedsiębiorstwa wodociągowe zacierały ręce, że zyskały świeżą wodę na młyn ich interesów, to wygranymi w tej batalii okazały się jednak przedsiębiorstwa dostarczające wodę w butelkach. Prawda, że dzięki technologii uzdatniania wody wiele przedsiębiorstw wodociągowych może wyprodukować krystalicznie czystą wodę, ale jak wykazała moja telewizyjna dyskusja z przedstawicielem wodociągów warszawskich, odpowiadają one za stan wody do licznika, a nie za dalszy jej bieg w rurach. Zaproponowałem, by zamiast szermować hasłem „pijcie wodę z kranu”, używali w hasła „pijcie wodę sprzed licznika”. Będzie to bardziej uczciwe. 
(…)Dlaczego pod znakiem zapytania należy stawiać jakość wody wodociągowej? Pytanie nie jest bezpodstawne, gdyż dowiadujemy się z różnych stron Polski o zanieczyszczeniach wód wodociągowych. Wody z kranu o różnym kolorze nie krystalicznym i zapachu, ostrzeżenia mieszkańców, że woda nie jest zdatna do picia lub zdatna tylko po przegotowaniu, mówią o jej jakości. Przykłady takich doniesień można znaleźć na stronie www.wodadlazdrowia.pl.  
Jakimi cechami różnią się od siebie wody wodociągowe i butelkowane i dlaczego to takie ważne? Pierwsza różnica dotyczy tego, co mówi Ministerstwo Zdrowia, wydając dwa rozporządzenia dotyczące: wód wodociągowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, a wód mineralnych, źródlanych i stołowych. (…)  Inicjatorzy kolejnej akcji zachęcającej do picia wody z kranu wymyślili kampanię pt. „Zawodnicy”, zgłosili ją do konkursu na programy zdrowotne, otrzymali patronat Ministerstwa Zdrowia i dofinansowanie. To im otworzyło drogę do zbierania patronów i protektorów. Zaangażowało się w to kilka instytucji i organizacji, ale chyba nikt nie przeczytał dokładnie celów i uzasadnień tej kampanii, bo w materiałach roi się od błędów. (…)
Najlepszą dla zdrowia jest woda mineralna wydobywana z głębi ziemi, bez zanieczyszczeń bakteriologicznych i szkodliwych substancji, o odpowiednim poziomie składników mineralnych.(…).
Więcej w numerze 28 Porad na zdrowie
Tadeusz Wojtaszek 
www.wodadlazdrowia.pl

Zmieniony ( 01.04.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk