12.07.2020.
 
Leczmy się sami PDF Drukuj Email
Redaktor: Jolanta Miklar   
01.04.2014.
    Prawdę, że żywność ma decydujący wpływ na zdrowie człowieka uświadamiamy sobie coraz częściej. Ma to związek ze stale pogarszającym się stanem zdrowotnym naszego społeczeństwa: lawiną chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy, alergii, itd. Aby temu skutecznie zapobiegać, najpierw trzeba znaleźć przyczynę, a tę upatruje się przede wszystkim w radykalnej zmianie naszych nawyków żywieniowych. Dzisiaj charakterystyczne jest tzw. żywienie nadmiarowo-niedoborowe, to znaczy spożywanie nadmiernej ilości pożywienia o małej wartości odżywczej. Okazuje się, że większość tego, co najczęściej jadamy wcale nie służy zdrowiu. Zazwyczaj jedynym kryterium jakie stosujemy w doborze potraw jest smak i ilość. No i oczywiście w mediach wszechobecna reklama promująca na przemian produkty typu  fast food  oraz leki łagodzące skutki niezdrowego żywienia. Zużywanie substancji odżywczych najpierw odbije się niekorzystnie na zdrowotności uzębienia. Daje się to zaobserwować już u małych dzieci. Pierwsze oznaki próchnicy  u trzylatków nie są rzadkością. Potem przeniesie na inne układy - krążenia, trawienny, oddechowy, kostny. Aż w końcu także dotknie naszej sfery duchowej.
       Jednym z tych, którzy te szkodliwe procesy bacznie obserwowali i opisywali, był amerykański stomatolog Weston A. Price, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Prowadząc swój gabinet dentystyczny zauważył, że wielu jego pacjentów nie tylko miało bardzo zepsute zęby, ale równocześnie borykało się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, także natury psychicznej. Już wtedy przypuszczał, że taki stan rzeczy może mieć związek z nieodpowiednim sposobem żywienia. Największe w tym znaczenie mają: białe pieczywo, słodycze, konserwy, margaryna - dominujące w tamtych czasach w USA. (…)                                                                     
  
Sfrustrowani coraz bardziej szwankującym zdrowiem narzekamy, że następny termin do lekarza dopiero za parę miesięcy. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że obecny styl życia prędzej czy później przysporzy nam wiele poważnych problemów zdrowotnych, a nawet może pozbawić przedwcześnie życia. W większości przypadków zdrowie można odzyskać w prosty sposób (…) Więcej w numerze 29 Porad na zdrowie Jolanta Miklar Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Zmieniony ( 27.08.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk