12.07.2020.
 
Dbajmy o kręgosłup PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk Witold Szczepański   
01.04.2014.
    Ponad 80 % współczesnego społeczeństwa w mniejszym lub większym stopniu odczuwa dolegliwości związane z funkcjonowaniem kręgosłupa. Uskarżają się na nie ludzie w każdym wieku. Coraz częściej rodzice szukają pomocy dla dzieci uskarżających się na bóle pleców. Dolegliwości te wynikają ze stylu życia i zaniedbań jakie z wiekiem kumulują się, a po pewnym czasie wywołują ostry ból, usztywnienia lub blokady tak mocne, że trudno funkcjonować normalnie. 
      Dolegliwości kręgosłupa są przede wszystkim spowodowane przeciążeniami – zarówno w młodym wieku jak i w dojrzałym życiu, szczególnie dźwiganiem ponad siły. U niektórych młodych często wynika to z przesadnej dbałości o rzeźbę mięśni i forsowanie się na siłowni przy braku ćwiczeń rozciągających mięśnie i ścięgna przykręgosłupowe. Dorośli szkodzą kręgosłupom, dźwigając ciężary lub pracując wiele godzin w niezmiennej pozycji.  (…)
      Głośne trzaski i  ograniczenie ruchliwości głowy, brak pełnego jej skrętu o 90 stopni w obie strony świadczy o wysunięciu się ze swoich łożysk główek stawów międzykręgowych. Wysunięcie to prowadzi do dyskopatii (przepukliny jądra miażdżystego) i zwyrodnień stawów międzykręgowych. 
      Stawy międzykręgowe są najsztywniejszą, najtrwalszą podporą podtrzymującą wyższe segmenty kręgosłupa. Po wysunięciu się stawu, przez pewien czas podtrzymywanie przejmą mięśnie i wiązadła międzykręgowe. Z biegiem czasu ulegają przemęczeniu, sygnalizując to bólem, aż wreszcie przestają podtrzymywać obciążające je segmenty i następuje zwiększony nacisk na dysk. Może to w niedługim czasie doprowadzić do wysunięcia się jądra miażdżystego i ucisku korzeni nerwowych lub worka oponowego osłaniającego rdzeń kręgowy. Wysunięcie dysku powoduje z reguły powstanie stanu zapalnego uciśniętego nerwu. Dyskopatia jest na szczęście przypadkiem stosunkowo rzadkim. Najczęstszą przyczyną bólu są tzw. małe uszkodzenia międzykręgowe. 


Z badań klinicznych wynika, że dyskopatia w stosunku do małych uszkodzeń międzykręgowych występuje w proporcji 300 : 1. W czynnościach ruchowych kręgosłupa zawsze biorą udział jego wszystkie elementy. dysk międzykręgowy, stawy międzykręgowe, system torebkowo-wiązadłowy, mięśnie. W wyniku przeciążenia, skurczu mięśni - szczególne jednostronnego, często dochodzi do podrażnienia silnie unerwionej torebki stawowej, w następstwie jej obrzęku, co zmniejsza światło otworu międzykręgowego, przez który przechodzą nerwy, tętnice i żyły (…). Więcej w numerze 29 Porad na zdrowie Henryk Witold Szczepański Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Zmieniony ( 07.07.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk