04.07.2020.
 
Rośliny cenione przez św. Hildegardę PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Wyszyńska   
07.07.2014.
Odkrywając po wiekach na nowo mądrość św. Hildegardy, dowiadujemy się o trzech roślinach w całości przyswajanych przez człowieka (organizm w wyniku ich strawienia nie wydziela żadnych „ubocznych” – zakwaszających i obciążających produktów przemiany materii). Czyli są to rośliny oczyszczające, lecznicze, w 100% dobre i zdrowe. To: koper włoski, kasztan jadalny oraz orkisz
Pisząc orkisz, należałoby dodać „leczniczy”, gdyż późniejsze, skrzyżowane z pszenicą gatunki, są - w sposób oczywisty - mniej obciążające i lepiej przyswajalne niż pszenica, jednak nie mają już leczniczych właściwości, o jakich pisała św. Hildegarda. Spożywając więc inny orkisz, nie możemy się spodziewać efektów, które nam święta „obiecała”. Podobnie jak sięganie po odpowiedni gatunek tego zboża, ważne by był z uprawy „czystej”, wolnej od pestycydów i środków tzw. ochrony roślin. Trudno się spodziewać efektów leczniczych np. przy chorobie nowotworowej, sięgając po zboże zawierające substancje wywołujące tę chorobę! (…)
Kasztany jadalne dojrzewają wysoko nad ziemią w suchym, przewiewnym powietrzu, gromadząc wiele energii słonecznej. Św. Hildegarda tak pisze o drzewie kasztanowca:  „Kasztanowiec jest bardzo ciepły i dzięki swojemu ciepłu posiada dużą moc (…) Jego owoc jest pożyteczny w przypadku wszelkiego tkwiącego w człowieku osłabienia.” Dlatego owoce kasztanowca sprawdziły się w nawet ciężkich chorobach związanych z osłabieniem odporności i wycieńczeniem organizmu, jak AIDS czy nowotwór. Jednak owoce te powinny być uzupełnieniem i urozmaiceniem codziennej diety, tym bardziej że są – jak orkisz – bogate w witaminy i mikroelementy(…)
         Podobnie rozsmakowałam się w koprze włoskim. Wcześniej koper włoski znałam jedynie jako herbatkę rozkurczową dla niemowląt (szczególnie noworodków przy kolkach jelitowych). (…) Św. Hildegarda tak pisze o tej roślinie: „Koper włoski sprawia, że człowiek jest wesoły i zadowolony oraz zapewnia mu dobre ukrwienie, ładny zapach ciała i dobre trawienie… (…)
            Więcej w numerze 30 Porad na zdrowie
Anna Wyszyńska 
Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy

Zmieniony ( 04.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk