05.07.2020.
 
Floroterapia - Kwiat paciorecznika (kanny) PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
04.10.2014.
    W ogrodach Europy coraz częściej są sadzone kanny, czyli pacioreczniki, o pięknych ozdobnych liściach i barwnych kwiatach. Rodzaj paciorecznik (Canna) obejmuje około 50 gatunków i setki odmian. Jest rośliną jednoliścienną. Pochodzi z tropikalnych stref Ameryki Południowej, Azji i Afryki. W Polsce kanny wymagają w okresie zimowym przeniesienia do piwnicy lub garażu, bowiem są wrażliwe na mróz. 
     Liście ma pokaźne, szerokolancetowate, 30 - 60 cm, zielone, czerwonawe, brązowe, u niektórych odmian w żółte pasy. Łodyga jest utworzona przez pochwiaste liście.  Paciorecznik, w zależności od gatunku i odmiany dorasta do wysokości 40 do 180 cm.  Kwiaty mają kielich niepozorny, zielony, płatki korony wąskie, zielonkawe i czerwono nabiegłe. Rolę powabni pełnią czteropłatkowate szerokie prątniczki, barwy żółtej, czerwonej, różowej, pomarańczowej lub różnokolorowe. Zebrane są w grona szczytowe. Owocami są trzykomorowe torebki z nasionami do 8 mm, o kształcie przypominającym paciorki. Są używane do wyrobu biżuterii. Kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. (…)
    Paciorecznik jadalny (Canna edulis Ker.-Gawl.), pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej, jest również uprawiany w Azji i Australii. Kłącze zawiera 20-30% skrobi, cukry proste i białka. Odwar z kłączy używany jest w tradycyjnej medycynie Ameryki Południowej i Środkowej jako środek moczopędny, odżywczy i łagodzący podrażnienia przewodu pokarmowego. Kataplazmy z rozgniecionego i rozgotowanego kłącza działają przeciwzapalnie na skórę; przyspieszają gojenie ran i wyprysków. Skrobia Canna edulis zawiera 17% amylozy i 83% amylopektyny, ponadto znaczne ilości fosforu i wapnia. 
     Paciorecznik indyjski – Canna indica L.  występuje w Ameryce Południowej, Środkowej, w Afryce, Południowej i Południowo-Wschodniej Azji. Jest rośliną leczniczą. W medycynie ludowej Meksyku i Tajlandii ziele i kłącze kanny indyjskiej stosowane jest w leczeniu chorób kobiecych (zaburzenia miesiączkowania) oraz nowotworów. Kłącze (Radix Cannae, Canna indica Rhizom, Indische Blumenrohrwurzel) natomiast w azjatyckiej medycynie ludowej używane jest do leczenia zaburzeń miesiączkowania (zatrzymanie miesiączki, skąpe miesiączkowanie), chorób gorączkowych, niestrawności oraz puchliny wodnej.(…)
     Nalewkę i wyciąg na winie z kwiatów paciorecznika zażywać przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, zaburzeniach krążenia mózgowego, zapaleniu żył, miażdżycy, chorobach zwyrodnieniowych siatkówki i zaburzeniach krążenia ocznego. Nalewka i wyciąg na winie z kwiatów kanny rozszerza naczynia krwionośne, obniża podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zapobiega tworzeniu się mikrozakrzepów, usprawnia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, działa hamująco na procesy degeneracyjne tkanki łącznej właściwej, dzięki czemu zapobiega zmianom zapalnym i zwyrodnieniowym naczyń krwionośnych. Wyciąg na winie z kwiatów lub kwitnącego ziela kanny hamuje również uwalnianie histaminy, przez co łagodzi objawy alergii. (…)
                    Więcej w numerze 31 Porad na zdrowie
                               dr Henryk Różański

Zmieniony ( 02.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk