12.07.2020.
 
Huba pokonuje raka PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
04.10.2014.
     Na pniach brzóz można spotkać różnego rodzaju narośle. Jedną z nich jest, łatwa do rozpoznania, huba biała (porek brzozowy). Inna to huba czarna (włóknouszek ukośny, czyr  brzozowy, czaga) - mająca nieregularny kształt, nie przypominający typowej huby. Ta druga narośl może być mylona z podobnym guzem na brzozach, o nazwie czeczot lub czeczotka. Najcenniejszą z narośli jest włóknouszek, który zawiera wiele czynnych składników o znaczeniu medycznym. Lecznicze działanie huby na pniu brzozy było znane już przed wiekami m.in. w ludowej medycynie rosyjskiej. 
    Wybitny znawca roślin leczniczych doc. dr A. Ożarowski  w książce „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy” pisał o działaniu huby brzozowej.  Wyciągi z grzybni wzmagają mechanizmy obronne organizmu osłabione postępująca chorobą nowotworową. Długotrwałe podawanie wodnego wyciągu jest w stanie przedłużyć życie osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową, jeśli nie nastąpiło zbytnie wyniszczenie organizmu. A. Ożarowski słusznie twierdził: Skoro syntetyki zawodzą a zapadalność na raka ciągle rośnie, w wielu laboratoriach za granicą pojawiła się wtórna fala zainteresowań naturalnymi związkami  antynowotworowymi.
O właściwościach przeciwnowotworowych huby brzozowej także pisał słynny zielarz, franciszkanin  o. C. A. Klimuszko. (…)
     
W obecnym stuleciu na nowo podjęto w Polsce doświadczenia z ekstraktem z huby brzozowej. Laboratoryjnie udowodniono pokonywanie komórek nowotworowych raka tarczycy, krtani, szyjki macicy. Ostatnio polscy naukowcy zajęli się wykorzystaniem aktywności przeciwnowotworowej betuliny (ściślej: kwasu betulinowego) – substancji występującej w największym stopniu w korze brzozy, również innych drzew. W środowisku naukowym panuje opinia, że badania te nie znajdują należytej rangi, prawdopodobnie powodem tego jest działanie koncernów farmaceutycznych. W medycynie ludowej preparaty z czagi stosowano przy wrzodach żołądka i innych chorobach układu trawiennego oraz np. gruźlicy kości. Prowadzone w latach 50. przez Rosjan badania dowiodły działanie czagi w chorobach nowotworowych piersi, wątroby, żołądka, prócz tego w leczeniu nadciśnienia i cukrzycy. Stwierdzono, że czarna huba zawiera dużo betuliny, ponadto składniki fitochemiczne wzmacniające układ immunologiczny. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, zwiększa odporność. Wyciągi z huby zwalczają nowotwory i zmniejszają ryzyko przerzutów (…) Przepis ojca C. A. Klimuszki na wywar z huby czarnej i białej. Po 0,5 kg huby czarnej i białej zetrzeć na mąkę i zmieszać. Każdorazowo kopiasta łyżkę mieszanki zalać szklanką wody i gotować 10 minut. Przecedzić pić 3 razy dziennie po szklance 20 minut po posiłku.(…) Więcej w numerze 31 Porad na zdrowie Krzysztof Kamiński
Zmieniony ( 09.07.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk