05.07.2020.
 
Floroterapia - Kwiat smotrawy okazałej PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
01.04.2015.
     Smotrawa okazała Telekia speciosa należy do rodziny złożonych (astrowatych) Compositae (Asteraceae). Jest byliną występującą w południowo-wschodniej i południowej części Europy, ponadto w północnej części Turcji i północnej części Kaukazu. W Polsce dziko występuje w Karpatach Wschodnich (Beskid Niski, Bieszczady). Jak nazwa wskazuje, jest rośliną okazałą, dorasta do 2 m wysokości. Kwiaty wydaje duże, koszyczkowe, o średnicy od 5 do 7 cm. Kwitnie od czerwca do września. Rośnie przy korytach rzek i potoków, na obrzeżach łęgów, na podmokłych zboczach, podmokłych zrębach. Surowcem jest ziele, kłącze i kwiat – Herba, Rhizoma et Flos (Anthodium) Telekiae (Buphthalmi speciosi).
                    Składniki
    Kwiaty smotrawy są zasobne w olejek eteryczny zawierający bisabolol, pochodne tymolu, felandren, kariofilen; ponadto zawierają hydroksylaktony seskwiterpenowe; flawonoidy, poliacetyleny, alkaloidy,  fenolokwasy i fitosterole. (…) Ze względu na obecność laktonów i felandrenu smotrawa działa hamująco na rozwój nowotworów (wpływ onkostatyczny). Fitoncydy o charakterze terpenów, fenolokwasów, poliacetylenów i fenoli hamują rozwój grzybów, bakterii i pierwotniaków. Laktony działają przeciwpasożytniczo. Glikozydy smotrawy zawierające w strukturze kwas chinowy, kawowy i chlorogenowy, ponadto flawonoidy wpływają ochronnie na miąższ wątroby, podobnie jak karczoch, ostropest, ostrożeń warzywny, czy mniszek.
                Lecznicze właściwości  rośliny
    Wodne i wodno alkoholowe wyciągi z kwiatów smotrawy pobudzają wydzielanie żółci, normalizują poziom enzymów wątrobowych, zapobiegają zastojom żółci i powstawaniu kamicy żółciowej. Wodno-alkoholowe wyciągi (nalewka, ekstrakt na winie) obniżają podniesione ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu, glukozy i triglicerydów w osoczu krwi. Związki fenolowe smotrawy oraz laktony działają przeciwzapalnie na trzustkę i wątrobę. Łagodzą objawy refluksu.( …)
     Napar z 1 łyżki suszonego kwiatu na szklankę wrzątku - pić 2 razy dziennie (…).
                                                        Więcej  w numerze 33 Porad na zdrowie
                                                                               dr Henryk Różański
                        
    
Zmieniony ( 09.07.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk