12.07.2020.
 
Kefir - na niestrawność i zwichnięcia PDF Drukuj Email
Redaktor: Malgorzata Barnaś   
01.04.2015.
    Nie wszyscy wiedzą, że skwaśniałe,(zsiadłe) mleko, podobnie kefir – to dla naszego układu trawiennego zupełnie coś innego niż słodkie mleko, „prosto od krowy’. To pierwsze, przekształcone w wyniku działania bakterii, ma całkiem inny skład i jest inaczej przyswajane przez nasz organizm.
    Kefir (nazwa pochodzi od tureckiego, znaczy: czuj się dobrze) otrzymuje się przez poddanie fermentacji alkoholowo-mlekowej przez dodanie do mleka zakwasu z grzybków kefirowych lub szczepionek czystych kultur bakteryjnych. Grzybki kefirowe składają się z bakterii paciorkowców mlekowych, bakterii pałeczek mlekowych i drożdży. Fermentacja trwa kilka dni w ściśle wyznaczonej temperaturze. Podczas dojrzewania kefiru następuje częściowy rozkład białek, tłuszczu, laktozy, wzrasta zawartość witamin B1 i B6 oraz kwasu foliowego.
    Wartość biologiczna skwaśniałego mleka nie zmienia się, jednak przekształcone białka są łatwiejsze do strawienia i nie mają tak alergizującego działania jak w słodkim. Dzięki reakcji enzymów bakteryjnych, kefir ma postać łatwiej przyswajalną, jest 2 -3 razy szybciej trawiony niż zwykłe mleko. Dostarcza organizmowi minerałów i witamin głównie z grupy B. Zawiera nieszkodliwą, śladową ilość alkoholu etylowego. Wartości odżywcze i dietetyczne zawdzięcza częściowemu przefermentowaniu laktozy, co ma znaczenie dla osób nie tolerujących tego cukru mlecznego. Kefir dodatkowo pobudza apetyt, zwiększa wydzielanie żółci i soków trawiennych (…)
                                                                    Więcej w numerze 33 Porad na zdrowie
                                                                                                     Małgorzata Barnaś
Zmieniony ( 09.07.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk