16.07.2020.
 
Ruch dla zdrowia PDF Drukuj Email
Redaktor: lek.med. Tomasz Nocuń   
09.07.2015.
    Aktywność fizyczna to najważniejszy po odżywianiu czynnik wpływający na zdrowie, samopoczucie i długość życia. Jest naturalną potrzebą organizmu. Ruch to zdrowie. Wysiłek fizyczny pozwala zachować a nawet przywrócić zdrowie, przeżyć życie w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aktywność ruchowa jest wspaniałym lekarstwem i każdy lekarz powinien go przepisywać pacjentom. Brak ruchu lub jego znaczne ograniczenie jest szkodliwe i usposabia nas do chorób. Unieruchomienie zdrowego człowieka powoduje osłabienie, pogorszenie wentylacji płuc i pracy serca, obniżenie wydolności fizycznej i nerwowość. Organizm człowieka jest zaprogramowany do fizycznie czynnego życia. Ruch musi nam towarzyszyć cały czas, nie można go zaniechać. Powinniśmy ćwiczyć od dzieciństwa do starości.
  
   Rozwój techniki spowodował, że nie podejmujemy większych wysiłków. Warunki życia powodują coraz większe unieruchomienie człowieka. Wielogodzinna praca siedząca lub niewymagająca wielkiego wysiłku, jednostronność ruchowa, automatyzacja, korzystanie z auta lub komunikacji miejskiej, bierny wypoczynek przed telewizorem lub komputerem, pozbawiają człowieka konieczności używania mięśni. Człowiek zdolny do adaptacji do ciężkich wysiłków posiada potężny aparat ruchowy, w jakim mięśnie stanowią 45 % masy ciała. Nie wykorzystuje jednak tego potencjału.
    Ćwiczenia fizyczne oddziałują na cały organizm, korzystnie wpływają na czynności wszystkich narządów: serca, płuc, żołądka, jelit, wątroby, nerek. Praca serca i płuc jest ściśle związana z aktywnością fizyczną. Brak ruchu powoduje upośledzenie funkcji narządów i układów organizmu, czyni go podatnym na choroby. Zmniejsza się pojemność serca i płuc. Brak aktywności fizycznej powoduje nadwagę, otyłość, chorobę wieńcową, miażdżycę, cukrzycę (…)
                                  Więcej w numerze 34 Porad na zdrowie
                                                 lek. med. Tomasz Nocuń             
               
Zmieniony ( 06.10.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk