04.07.2020.
 
Nalewka mniszkowa PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Marek Ellnain   
06.10.2015.
    Mniszek lekarski jest jedną z bardziej znanych roślin leczniczych, rozpoznawalną nawet przez osoby zawodowo niezwiązane z fitoterapią. Ta interesująca, dorastająca do ok 40 cm wysokości bylina, w medycynie ludowej znana jest m.in. pod takimi nazwami jak mleczaj, padawa czy kniat. Mniszek jest w naszym kraju bardzo pospolity. Porasta łąki, przydroża, występuje w rowach oraz na przydomowych trawnikach jako trudny do wyplenienia chwast. Ci, którzy znają jego właściwości lecznicze wiedzą jednak, że chwast ten może oddać nieocenione usługi w fitoterapii wielu chorób. (…)
    Proponuję sporządzenie nalewki mniszkowej. Można ją przygotować z kwiatów rośliny albo z korzeni. Z uwagi na jesień, gorąco polecam sporządzenie nalewki z korzeni, które właśnie o tej porze roku zawierają najwięcej substancji czynnych oraz mają najintensywniejszy smak i aromat.
    Świeżo wykopane korzenie należy dokładnie, lecz szybko opłukać pod bieżącą wodą, tak aby nie wypłukać z nich zbyt wielu substancji czynnych. Następnie kroimy je na niewielkie kawałeczki, umieszczamy w szklanym słoju oraz zalewamy wódką(…)
                            Więcej w numerze 35 Porad na zdrowie
                                    dr Marek Ellnain
Zmieniony ( 05.01.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk