20.02.2020.
 
Choroby cywilizacyjne są uleczalne PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
06.10.2015.
    Pierwszym krokiem do leczenia jest świadomość – pisze dr Dean Ornish na początku swojej książki „Spektrum”. Oryginalny tytuł : „The Spectrum. A Scientyficalle  Proven Program to Feel Better”. („Spektrum. Naukowo potwierdzony program dla lepszego zdrowia”). Jej polskie wydanie właśnie ukazało się na rynku księgarskim. Nie jest to książka do czytania przed snem, ale także nie nudna praca naukowa. W oparciu o 30. letnie badania kliniczne na setkach pacjentów w amerykańskich szpitalach, dr D. Ornish wraz z całym zespołem naukowym doszedł do wniosków jakie opisał w tej publikacji, w łatwy do zrozumienia sposób. Przekonuje, że Program Spektrum zapobiega lub spowalnia, powstrzymuje a nawet cofa postęp choroby wieńcowej, raka prostaty, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości, wysokiego cholesterolu, zapalenia stawów. Jego eksperyment polegał na tym, że w zapobieganiu oraz leczeniu, podstawowymi środkami były: odpowiednia dieta i zmiany stylu życia – przede wszystkim unikanie stresu i dużo ruchu.
    Dieta i tryb życia
    W ośmiu amerykańskich szpitalach przeszkolony personel zajmował się pacjentami zakwalifikowanymi do pomostowania aortowo-wieńcowego (by passy) lub angioplastyki (stenty). W efekcie zastosowania programu Spectrum 80 % chorych uniknęło tych zabiegów! Co więcej, autorzy stwierdzili, że „tętnice poddane angioplastyce ponownie się zatykają”.
    Podstawowymi czynnikami leczniczymi w programie badawczym były: niskotłuszczowa dieta, czyli owoce i warzywa, a przy tym prawidłowe oddychanie i ruch. Wyniki osiągnięte przez prowadzący program nie pozostały tajemnicą. Omawiano je na sympozjach naukowych, efekty opisały wszystkie prestiżowe pisma medyczne. W książce „Spektrum” zamieszczono obszerny dodatek z bibliografią.
    W 2005 roku w Kanadzie prowadzono podobny program Interheart. Badaniami objęto 30 tys. osób w wielu krajach. Analogiczne są także obserwacje medyczne: dieta i zmiany stylu życia uchroniły 95 % pacjentów z chorobą wieńcową od zawałów. Sformułowano podobny wniosek: że „angioplastyka nie zmniejsza ryzyka zawału serca i nie wydłuża życia”.
    Problem z wdrożeniem sprawdzonych metod wiąże się z tym, że firmy ubezpieczeniowe nie refundują leczenia przy pomocy wyznaczonej diety i ruchu! Szpitale nie dostałyby ani grosza, gdyby kardiolodzy przepisywali takie leki na receptach. Dla szpitala liczy się ilość operacji. (…)
                        Więcej w numerze 35 Porad na zdrowie
                                Krzysztof Kamiński    
Dr Dean Ornish Spektrum. Wydawnictwo Druga Strona. Warszawa 2015    
          

 
Zmieniony ( 18.01.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk