04.07.2020.
 
Medycyna św. Hilegardy. Orkisz leczniczy PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Wyszyńska   
06.10.2015.
    Dietetyka św. Hildegardy dość powszechnie kojarzona jest z orkiszem. To duże  zawężenie tematu. Prawdą jednak jest, że mniszka wskazywała na orkisz i warzywa jako podstawę zdrowej diety. Na wstępie warto wyjaśnić niuanse, które okazują ważne. Św. Hildegarda pisała o wyjątkowych właściwościach odżywczych i leczniczych tego zboża. Jest ono najszlachetniejszą odmianą pszenicy. Wspomnę, że pszenicę też opisała jako zboże bardzo zdrowe dla człowieka, jednak – wyprzedzając współczesną wiedzę – podkreślała, że jedynie mąka pszenna pełnoziarnista ma takie właściwości, gdyż biała mąka pszenna działa bardziej chorobotwórczo niż prozdrowotnie. Pisała, że wiele zdrowotnych korzyści przynosi jedynie pieczona pszenica (np. pełnoziarnisty chleb), zaś gotowana zaflegmia organizm. Jednak współczesna, zmodyfikowana genetycznie pszenica w żadnej postaci nie jest już zdrowa. (…)
        Orkisz orkiszowi nierówny
    Jest pięć starych odmian orkiszu, w Polsce dostępne są dwie: Oberkulmer Rotkorn i Ostro. Nazwy te brzmią rzeczywiście „ostro”, gdyż są zaczerpnięte z języka naszych zachodnich sąsiadów, czyli ojczyzny św. Hildegardy. Nie znam naszych rodzimych nazw tych odmian, nie wiem czy dotąd przetrwały polskie odpowiedniki nazw różnych, starych gatunków „szpelcu”, ale najważniejsze, by nie wprowadzić bałaganu w nazewnictwo i aby nie doszło do nieporozumień i pomylenia odmian. Abyśmy mogli mówić o orkiszu w takim leczniczym kontekście, w jakim mówiła o nim św. Hildegarda, musi być spełniony jeszcze jeden warunek: orkisz ten musi być uprawiany „czysto”, czyli bez chemii. Dopiero spełnienie obu tych warunków (stara odmiana orkiszu i uprawianie go w sposób ekologiczny) decyduje o tym, że możemy go nazwać orkiszem leczniczym. (…)
        Kiedy orkisz leczy?
    Pacjent najpierw musi zostać dobrze przygotowany, przede wszystkim jelita muszą się zregenerować, poza tym leczniczy orkisz jest wprowadzany w maleńkich dawkach i bardzo powoli (…)
                        Więcej w numerze 35 Porad na zdrowie
                                Anna Wyszyńska
                                www.hildegarda.edu.pl
Zmieniony ( 05.01.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk