16.07.2020.
 
Właściwości odżywcze orkiszu (2) PDF Drukuj Email
Redaktor: Anna Wyszyńska   
05.01.2016.
    850 lat temu św. Hildegarda pisała proste słowa: „Orkisz gwarantuje dobrą krew, wspomaga rozwój mięśni i dar pogody ducha…”. Wiedza i badania „naszych czasów” pozwalają nam tłumaczyć na język współczesny tę prawdę, którą opisywała święta, np. odkrywamy coraz to nowe związki chemiczne, nadajemy im nazwę, poznajemy rolę jaką pełnią w naszym organizmie.
    Zacznijmy od układu nerwowego. Obecnie wiele uwagi poświęca się zarówno chorobom neurodegeneracyjnym (wymienię te najbardziej znane: choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane), jak i chorobom depresyjnym, gdyż liczba zachorowań wśród np. społeczeństw europejskich drastycznie wzrosła. Jako przyczyny wymienia się m.in. czynniki uszkadzające (w tym pestycydy!), wiele się też mówi o stanach niedoborowych w naszym organizmie. Wskazuje się na braki witamin z grupy B, niektórych minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych; mówi się o „dietach narodowych” mniej lub bardziej chroniących przed tymi schorzeniami. Np. bardzo duże spożycie ryb zawierających znaczne ilości NNKT – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w takich krajach jak Japonia czy Tajlandia koreluje z bardzo niską zapadalnością na depresję w tychże miejscach świata itd. Dlatego z radością przyjęłam wiadomość, że orkisz zawiera zarówno potrzebne witaminy z grupy B, jak i dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dr Wighard Strehlow w jednej ze swoich książek napisał: „Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych orkisz aktywizuje lipidy potrzebne zwłaszcza komórkom nerwowym do regeneracji chroniących nerwy włókien mielinowych. Dlatego orkisz jest bardzo pomocny w leczeniu stwardnienia rozsianego.”
    Orkisz zawiera też potrzebne nie tylko układowi nerwowemu, bo całemu organizmowi np. do budowy tkanki łącznej, kostnej, mięśniowej, składniki mineralne i mikroelementy, a także wysokowartościowe białka. Dzięki tym cegiełkom jakimi są aminokwasy tych białek – organizm może zbudować wszystko co jest mu potrzebne. Skoro teraz w sposób szczególny przyglądamy się układowi nerwowemu, który wraz z układem hormonalnym pełni rolę sterującą (czy: kierowniczą), warto podkreślić, że dzięki wysokiej zawartości w orkiszu tych wartościowych białek, organizm może z nich budować wszystkie potrzebne neuroprzekaźniki (dopaminę, serotoninę itd. ), które odpowiadają za dobry nastrój, za „jasność umysłu”, czyli dobrą pamięć i koncentrację.(…)
            Więcej w numerze 36 Porad na zdrowie
                                Anna Wyszyńska
                                www.hildegarda.edu.pl


Zmieniony ( 04.04.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk