05.07.2020.
 
Bajpasy, albo... dieta PDF Drukuj Email
Redaktor: Krzysztof Kamiński   
04.04.2016.
    Wstawianie tzw. bajpasów (by-pass), czyli sztucznych odcinków tętnic w miejsce naturalnych, zatkanych płytkami miażdżycowymi, należy do częstych zabiegów chirurgicznych. Czy ta operacja jest zawsze skuteczna i potrzebna? Przypadek opisany przez naszego czytelnika w numerze 15 Porad jest najlepszym świadectwem, że wstawienia bajpasów można uniknąć, a choroba naczyń krwionośnych ustępuje po zastosowaniu diety oczyszczającej. W wyjątkowych przypadkach, kiedy trzeba ratować życie, udrożnić przepływ krwi, bajpasy są wyjściem, ale takie sytuacje nie zdarzają się często.    
   

 Amerykański lekarz dr Joel Fuhrman w książce „Jeść aby żyć” przekonuje, że operacja przeszczepienia naczyń krwionośnych nie leczy choroby. Twierdzi, że miażdżyca będzie się szybciej rozwijać w tych tętnicach, które przeszły interwencję chirurgiczną. Blaszka miażdżycowa szybciej narasta po operacji. Ok. 25 % tętnic, na których wykonano angioplastykę, zarasta powtórnie w ciągu 4 do 6 miesięcy – pisze. Co więcej, angioplastyka powoduje zmianę postaci blaszek miażdżycowych, a  powstające nowe czopy tłuszczowe nie są już tak elastyczne i podatne na wyeliminowanie przez dietę. Podobnie dr Fuhrman za nieskuteczne uważa wstawianie rurki (stentu) do zwężonej tętnicy, którą wcześniej rozciągnięto specjalnym balonikiem (angioplatyka balonowa). Jego zdaniem, na stentach tworzą się dodatkowe skrzepy, a naczynia krwionośne pozostają narażone na skutki miażdżycy. Nie zmniejsza się w ten sposób ryzyko zawału.
    Również Jerzy Zięba w książce „Ukryte terapie” cytuje holenderskich autorów, którzy w opracowaniu naukowym podają statystykę: Ogólna przeżywalność takich pacjentów po 10 latach od operacji (wstawienia bajpasów) wynosi 60 % (…)
                Więcej w numerze 37 Porad na zdrowie
                                                           Krzysztof Kamiński

Zmieniony ( 20.07.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk