16.07.2020.
 
Masaże - rodzaje i skuteczność PDF Drukuj Email
Redaktor: Henryk W. Szczepański   
04.04.2016.
    Problemy z kręgosłupem i chorobami odkręgosłupowymi dotykają znacznej części populacji. Odchodzenie od leczenia farmakologicznego, które tylko minimalizuje dolegliwości a nie usuwa ich przyczyn oraz strach przez zabiegami chirurgicznymi, które tylko w pewnym procencie i na krótko przynoszą ulgę, powodują szukanie alternatywnych rozwiązań w medycynie naturalnej. Wśród wielu ofert pacjent szuka tej, która wydaje się najskuteczniejsza. Ten stan rzeczy spowodował renesans, wręcz zalew różnego rodzaju propozycji terapii manualnych, jakie w wielu przypadkach są skuteczne.
    W pogoni za zyskami namnożyło się wiele egzotycznie brzmiących metod, które niewiele pomagają w leczeniu, za to nieźle się sprzedają. Dech mi zaparło, np. kiedy w reklamie masaży czekoladą wśród zaleceń wyczytałem, że „są one bardzo skuteczne przy dyskopatii, rwie kulszowej i innych bólach kręgosłupa”. W pewnym sensie jest to racja, lecz skuteczność tych metod można porównać do woskowania karoserii samochodu przy problemie z łożyskami w kołach. Niewątpliwie, nawoskowana karoseria łatwiej pokonuje opór powietrza, więc łożyska będą mniej obciążone. Cóż, trudno się dziwić, że każdy poszukuje odbiorcy, żeby zarobić. (…).
    Każdy masaż dobry

    W zasadzie każdy masaż, bez względu na nazwę, w większym lub mniejszym zakresie jest masażem leczniczym. Wpływa na poprawę krążenia, pobudza zakończenia nerwowe, a tym samym uaktywnia system obronny organizmu, jest chwilą relaksu łagodzącą napięcia stresowe.
             W terapiach manualnych – w zakresie technik, sposobów, chwytów, manipulacji – w zasadzie wszystko zostało już odkryte. Są to powszechne narzędzia jakie terapeuta może stosować, jeśli je zna. Różne bywają: siła nacisku, szybkość ruchu, kolejność technik-chwytów, a przede wszystkim filozofia ich stosowania. Jeden terapeuta będzie je wykonywał dokładnie w taki sposób w jaki został nauczony, inny będzie wykorzystywał w sposób kreatywny i dobierał do każdego pacjenta.(…)
                    Więcej w numerze 37 Porad na zdrowie
                                    Henryk W. Szczepański                                         Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Zmieniony ( 10.10.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk