05.07.2020.
 
Na pomoc słabnącej pamięci PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Barnaś   
04.07.2016.
    Jedni już jako młodzi ludzie, inni w podeszłym wieku, coraz gorzej zapamiętują to, co się dzieje dookoła nich. Szczegółowo za to pamiętają wydarzenia sprzed lat, kiedy umysł był bardziej chłonny. Nie jest to regułą, bo spotyka się ludzi starszego pokolenia, którzy długie lata cieszą się dobrą pamięcią. Jak można zaradzić osłabieniu pracy mózgu, starczej demencji, chorobie Alzheimera?
    Dlaczego tak się dzieje, że mózg „zwalnia obroty” i czy tak być musi? Jak we wszystkich chorobach, również tym razem ważną rolę odgrywają geny danego osobnika, a do tego tzw. czynniki środowiskowe, czyli warunki pracy, tryb życia i odżywianie. Osłabienie pamięci jest rezultatem spowolnieniu pracy mózgu. Z upływem lat, przy niekorzystnych warunkach nie wytwarza on już ilości związków chemicznych niezbędnych do normalnej pracy. Maleje też ilość krwi dopływającej do mózgu, co jest spowodowane zmianami w naczyniach tętniczych. Ten skomplikowany organ działa dzięki milionom neuronów, czyli małych komórek połączonych siecią – aksonami, przemieszczającymi się za pomocą neurotransmiterów.(…) Za dużo leków, za mało witamin       
    Do przyczyn osłabienia pamięci zalicza się, oprócz wymienionych powodów: przewlekły stres, używanie przez dłuższy czas leków antydepresyjnych, przeciwbólowych, nasercowych, rozkurczowych, przeciwalergicznych. Stan pogarszającej się pracy umysłu jest związany z postępującą miażdżycą. Jest jeszcze inny czynnik: nie bez podstaw o zakłócenie pracy mózgu obwinia się związki glinu, jakie dostają się do organizmu człowieka różnymi drogami - z aluminiowych naczyń, konserwantów szczepionek, związki glinu mamy w dodatkach do żywności, w kosmetykach.
    Ważnym, naukowo udowodnionym powodem postępującej demencji jest brak w diecie witamin z grupy B i składników mineralnych, przede wszystkim litu. Witaminami mającymi największy wpływ na pracę mózgu są:B1, B3, B9, B12 i lit. (…)
Zioła wspomagające pracę mózgu
    Oprócz dostarczania składników pokarmowych zapewniających ogólne zdrowie, konieczne jest wzmacnianie pracy mózgu lekami naturalnymi. Szczególnie cenną rośliną mogącą usprawnić mózg jest miłorząb japoński. (…)
                        Więcej w numerze 38 Porad na zdrowie                                         Małgorzata Barnaś
Zmieniony ( 10.10.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk