05.07.2020.
 
Floroterapia - Kwiatostan lucerny PDF Drukuj Email
Redaktor: dr Henryk Różański   
04.01.2017.
     Lucerna siewna – Medicago sativa Linne należy do rodziny motylkowatych. Rodzaj lucerna obejmuje około 60 gatunków roślin jednorocznych, bylin i krzewinek, pochodzących z Europy, Azji i Afryki. Lucerna siewna jest byliną dorastającą do 90 cm wysokości, o liściach złożonych z trzech listków odwrotnie jajowatych. Kwiatostan jest podłużnie jajowaty, kwiaty motylkowe o koronie fioletowej z ciemniejszymi żyłkami. Owocem jest skręcony strąk. Wytwarza długie, zgrubiałe korzenie. Kwitnie od maja do września. Kiełki lucerny są spożywane na surowo, w sałatkach, jako źródło białka i witamin. Młoda lucerna (liście, wierzchołki pędów) również nadaje się do spożycia. To ważna roślina paszowa i jako nawóz zielony. Wzbogaca glebę w azot. Jest łatwa do uprawy. Surowcem zielarskim jest korzeń, ziele i kwiatostany lucerny. Pomimo że ta roślina jest wykorzystywana leczniczo od starożytności, niewielu autorów podręczników zielarstwa i fitoterapii uwzględnia lucernę jako roślinę lekarską.(…)
Stosowanie
    Maceraty ze świeżych kwitnących wierzchołków pędowych warto przyjmować w dawce 50 ml 2 razy dziennie w menopauzie, przy niskim poziomie estrogenów i wysokim poziomie androgenów, przy skąpych miesiączkach, wysokim poziomie cholesterolu we krwi, przy cukrzycy i chorobie wrzodowej żołądka. Podobnie działa pulpa uzyskana przez zblendowanie świeżego surowca z niewielką ilością wody zdrojowej lub płynu Ringera. Taką papkę lucernową zażywać 2 - 3 razy dziennie po 1 łyżeczce przez minimum 30 dni.
    Macerat i pulpa lucernowa podnoszą stężenie czynników krzepnięcia krwi. Dlatego są zalecane przy niedoborze witaminy K oraz przy skłonnościach do krwawych wylewów podskórnych, sińców i krwiaków. Hamują krwotoki z nosa. Macerat na płynie Ringera działa immunostymulująco. Aby otrzymać macerat należy rozdrobnione świeże kwiatostany lub ziele zalać zimnym lub letnim płynem Ringera albo wodą zdrojową (Jan, Henryk, Helena) tak, aby przykryć lekko masę roślinną. Pozostawić na 6 - 8 godzin pod przykryciem, po czym przecedzić. Pulpę i macerat warto stosować do okładów na trudno gojące się rany (…)
                        Więcej w numerze 40 Porad na zdrowie
                                        dr Henryk Różański
Zmieniony ( 06.04.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Pierwsze strony
Reklama
 
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk