Strona główna  
17.07.2018.
 
Czy elektroniczna książka psuje wzrok? PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Dębska   
01.07.2017.
    Książka jest najbardziej popularnym podarunkiem na każdą okazję. Ostatnio coraz częściej, idąc z duchem czasu, kupujemy na prezent książki elektroniczne. Jak takie e-czytanie wpływa na nasze oczy?
    Korzystanie z różnych urządzeń elektronicznych staje się coraz bardziej powszechne. Zamiast grubych tomów wystarczy mieć przy sobie jedno urządzenie, które pomieści kilka ulubionych lektur. W dodatku e-książki są bardziej przystępne cenowo, a lista nowych tytułów zapełnia się coraz szybciej. Niektórzy obawiają się, że czytanie książek w takiej wersji elektronicznej może być niekorzystne dla oczu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
    - Wysiłek oczu podczas czytania i wiążące się z nim zmęczenie zależy nie tyle od rodzaju powierzchni, z której czytamy, lecz od kontrastu między drukiem a jego tłem. To, jak oczy reagują na długotrwałe czytanie, jest często efektem wielkości różnicy koloru liter i wysycenia bieli. Główna różnica między wersją papierową a elektroniczną książki polega na tym, że w przypadku nośników możemy według własnego uznania regulować kontrast i jasność ekranu, jednak oczy eksploatują się zarówno podczas czytania tradycyjnych książek, jak i z czytników – komentuje Magdalena Duda, optometrystka z Centrum Okulistycznego „Nowy Wzrok”.
    Wiele zależy również od nośnika, na jakim czytamy.(…)
                    Więcej w numerze 42 Porad na zdrowie
                                        Małgorzata Dębska
                            

Zmieniony ( 06.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk